Доступність посилання

Наскільки критично? На що в Україні вплине рішення Трампа щодо USAID


На що саме в Україні вплинуло рішення Трампа заморозити фінансування через USAID?
На що саме в Україні вплинуло рішення Трампа заморозити фінансування через USAID?

Міністерства енергетики, охорони здоров’я, освіти, місцева влада та інші державні установи тимчасово втратили фінансування окремих програм і проєктів, яке надходило від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також фондів та організацій НЕД, NDI, IREX. Багато і неурядових ініціатив та громадських організацій повідомили про призупинення чи навіть згортання своїх проєктів. Усе це через указ президента США Дональда Трампа, яким він вирішив на 90 днів зупинити фінансування будь-якої зовнішньої підтримки з державного бюджету США, поки перевірять їхню «ефективність і відповідність до зовнішньої політики Сполучених Штатів».

  • То як «замороження» фінансування від USAID та інших організацій торкнулося України? Як на це реагують?
  • Про які винятки заявив держсекретар США Марко Рубіо?
  • Чи можна сподіватися, що через 90 днів фінансування відновиться?
  • І які наслідки можуть бути для України, якщо цього не станеться?

Через тиждень після того, як 47-й президент США Дональд Трамп підписав указ про призупинення фінансування програм і проєктів розвитку для інших країн, Держдепартамент США вирішив тимчасово продовжити фінансування гуманітарних програм, які «рятують життя». Про це йдеться у заяві нового держсекретаря Марко Рубіо, яку наводять The Washington Post та Associted Press.

Виняток, принаймні тимчасово, зробили для проєктів, які забезпечують «основні життєво важливі ліки, медичні послуги, їжу, житло і допомогу на прожиття, а також витратні матеріали і розумні адміністративні витрати, необхідні для надання такої допомоги».

При цьому Держдепартамент уточнив, що це не стосується програм, пов’язаних із абортами, гендерними програмами, допомогою трансгендерним людям та «іншою допомогою, не пов’язаною з порятунком життя».

Та й навіть ті гуманітарні організації, які отримали заяву Рубіо, зазначає The Washington Post, не зрозуміли, чи можуть продовжувати роботу.

Як рішення Трампа вплинуло на громадський сектор в Україні?

Деякі медіа вже заявили про те, як замороження фінансування може вплинути на їхню діяльність. До прикладу Ukrainer, Цукр., Hromadske, Слідство.Інфо та Bigus.info.

«Частина проєктів, які ми реалізовуємо завдяки грантам, тимчасово зупиняються», – написали журналісти Hromadske.

Івона Костина під час Євромайдану у 2014 році
Івона Костина під час Євромайдану у 2014 році

Співзасновниця ветеранської організації Veteran hab Івона Костина написала, що їхній офіс у Вінниці доводиться закрити, а робота усієї організації та осередків у інших містах перебуває під загрозою.

«Якщо ви є нашим клієнтом чи клієнткою – від імені Veteran Hub я перепрошую, що послуги, на які ви розраховуєте і стабільність підтримки опинились під загрозою. Це був найбільший страх з початку ідеї Хабу. Тому, для вас продовжують працювати київський простір, мобільні офіси у Києві, Вінниці та Дніпрі, а наші сторінки і консультанти зроблять усе, щоб вчасно та якісно відповісти на ваш запит. Дякую вам за вашу довіру до нас усі ці роки. Ви наш найбільший здобуток», – йдеться у дописі Костиної.

Громадська організація Доступно.ua також заявила, що призупиняє роботу над проєктами.

Державні програми, що припинили роботу

Велика частина бюджетних видатків на медицину, освіту та енергетику базувалася на програмах, які фінансувало USAID.

За словами народної депутатки фракції «Голос» Інни Совсун, лише у вересні 2024-го було виділено 325 млн доларів на підтримку українського енеретичного сектору.

Народна депутатка фракції «Голос», членкиня комітету ВРУ з питань енергетики Інна Совсун
Народна депутатка фракції «Голос», членкиня комітету ВРУ з питань енергетики Інна Совсун

Водночас міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович заявила, що зупинка США фінансування міжнародних програм буде більш відчутною для громадського сектору, ніж для великих бюджетних проєктів.

Поки ситуація – не є критичною
Жолнович

«Насправді поки не дуже (вплинула – ред.) на соціальну політику держави, бо у нас є велика кількість домовленостей із європейськими партнерами, зокрема з Великою Британією і Світовим банком», – сказала міністерка на пресконференції 27 січня в Києві, відповідаючи на запитання Рaдіо Свободa, чи вплине призупинення невійськової допомоги США на соціальну політику в Україні.

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович

Жолнович визнала, що деякі проєкти Мінсоцполітики фінансуються зараз USAID, але знову наголосила, що це не єдиний партнер.

«Поки ми ще тільки з’яcовуємо, фінансування щодо яких підрядників буде зупинене. Але поки ситуація – не є критичною», – стверджує посадовиця.

Радіо Свобода звернулося і до міністерства фінансів з проханням прокоментувати призупинення фінансування, однак відповіді не отримали. Також без відповіді залишилися інформаційні запити до міністерства охорони здоров’я, міністерства освіти, міністерства культури, міністерства єдності, міністерства стратегічних промисловостей. Принаймні, на момент публікації тексту відповідей редакція не отримала.

У міністерстві енергетики Радіо Свобода відповіли, що поки коментувати цю тему не будуть.

«Наразі ми не коментуємо, поки вивчаємо всі деталі. Можливо, інформацію з цього питання вам може надати USAID», – написали у відповідь на інформаційний запит працівники пресслужби Міненергетики.

Радіо Свобода також звернулося до українського представництва USAID, щоб з’ясувати які державні програми довелося призупинити. Однак там від коментарів відмовилися.

Визначити, що є критичним?

Президент Володимир Зеленський заслухав початкову доповідь щодо програм, які фінансувалися коштом американської підтримки і зараз зупинені. Про це він повідомив у зверненні 29 січня, зазначивши, що доповідь представили міністр розвитку громад Олексій Кулеба та заступник голови Офісу президента Віктор Микита.

Були програми щодо розподіленої генерації, інші програми стійкості для українських громад, для міст і сіл
Зеленський

«Деякі ключові речі я вже доручив робити за внутрішні наші кошти, а також – говорити з європейцями. Енергетика – були програми щодо розподіленої генерації, інші програми стійкості для українських громад, для міст і сіл», – сказав Зеленський.

Другим напрямком він назвав ветеранські проєкти в регіонах: «ветеранські хаби, лінії підтримки, допомога у створенні власних бізнесів ветеранами».

Крім того, у співпраці з партнерами будувалися сучасні пункти пропуску на кордоні, заявив Зеленський:

«Зокрема, це проєкти в портах. Реально – економічна безпека. Будемо на це шукати більший внутрішній ресурс. Є певні питання і по лінії Міністерства охорони здоров’я, також – у галузі кібербезпеки. Усім цим займаємось».

Він додав, що доручив продовжувати аудит призупинених напрямів допомоги від США. Голова держави висловив думку, що Україна та її партнери в Європі мають бути найактивнішими саме на гуманітарних, безпекових та соціальних напрямках, «щоб зараз, поки триває напрацювання нової американської політики, ми підтримали людей».

Неясно, як вплине зупинка фінансування на сільське господарство, оскільки це торкається і українських фермерів.

За даними USAID, з 2022 року третина українських фермерів скористалася різними видами підтримки від агентства, що дало дохід українській економіці у мільярд доларів.

Укази Трампа оскаржують у судах. Що це дасть?

Американська некомерційна організація Democracy Forward, що надає юридичні послуги та досліджує державну політику у Вашингтоні, намагається оскаржити у суді рішення Дональда Трампа заморозити виділення коштів на федеральні гранти.

Суд заблокував рішення до 3 лютого. Представники Democracy Forward стверджували, що указ Адміністративно-бюджетного управління Білого дому порушує Першу поправку та Закон про адміністративні процедури, який регулює нормотворчу діяльність виконавчої влади. Остаточне рішення суддя оголосить саме 3 лютого.

Однак призупинення дії указу ніяк не впливає на відновлення фінансування програм, які зупинилися, пояснює юрист-міжнародник Борис Бабін.

«Найближчим часом варто очікувати на декілька процесів, які можуть поступово, протягом цього року йти до Верховного суду США. І мій прогноз, що це питання буде швидше врегульовано у політико-правовому вимірі, ніж за підсумками цих судових процесів», – вважає юрист-міжнародник.

Тобто йдеться про те, що у суді ці позови будуть розглядатися набагато довше, ніж 3 місяці, на які призупинили фінансування.

Тож за оцінкою Бориса Бабіна, у цій ситуації рішення суду не визначить долю фінансування швидше, ніж це вирішить теперішня американське влада.

Обурення та схвалення

Указ Дональда Трампа про призупинення фінасування програм і проєктів, які зокрема реалізуються в Україні, знайшов своїх критиків, але також отримав і підтримку.

Навіть серед народних депутатів парламентської фракції партії «Слуга народу» є полярні думки. До прикладу, депутат Мар’ян Заблоцький пише, що він «обома руками підтримує призупинку всіх проєктів USAID та їхній аудит». Він вважає, що американські партнери ухвалили правильне рішення, і що аудит важливий, навіть попри призупинення фінансування.

«В Україні наразі є 112 діючих таких проєктів на $7 млрд, розписані по роках. Ніби все красиво? Ні. Біда номер один: майже всі вони зводяться до безкінечних круглих столів та конференцій, а тому є бездарними і безсенсовими. Біда друга, основна: більша частина цих коштів залишаються у самих США як чистий прибуток приватних компаній-виконавців цих грантів», – вважає народний депутат Заблоцький.

Нардеп у своєму дописі чомусь не згадує про низку гуманітарних державних ініціатив, котрі впроваджували за ці ж гроші. Зате він критикує культурні проєкти, котрі в Україні реалізовують за грантові кошти.

Культурна спільнота розкритикувала таку позицію нардепа. Зокрема кінокритикиня Лєна Чиченіна написала, що депутат порівнює непорівнювані речі, а саме закордонні гранти дуже важливі для розвитку культури під час війни.

«Пан нардеп каже, що нафіга це нам програмка Дантеса «Будинок культури» на ютубі? Хай вона і популярна. Навіщо українцям показувати цікаві місця у їхній країні? Нашо того Гамлета показувати? Тільки ото харківські будинки обмальовує різною фігнею. Хоча, якщо Гамлета назвати «українським Бенксі», то для нардепа він тоді покатить? Між іншим, останні три роки наш міжнародний кіноімідж переважно тримається на іноземних грошах. І перший Оскар, і, дасть бог, другий», – написала Чичеліна.

А ось народна депутатка фракції «Слуга народу» Леся Забуранна, схоже, не поділяє позицію свого колеги по фракції. Вона каже, що деякі проєкти справді були важливі, і що вона з колегами планує відрядження в США і там буде пояснювати міжнародним партнерам, що насправді це фінансування покриває дуже багато важливих державних ініціатив.

«Онозначно, серед програм, яких інвестувалися USAID, була велика кількість важливих і ефективних ініціатив. Так, не всі вони, скажімо так, були можливо актуальні для України, але велика кількість були дійсно… Вони енергетику допомагали фінансувати школи лікарні підтримку ветеранів…Погоджуюсь, більша частина були дуже важливі, ефективні», – сказала в ефірі програми Радіо Свобода Свобода.Live Леся Забуранна, яка є заступницею голови бюджетного комітету.

  • 29 січня Комітет з гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради повідомив, що розпочав консультації на парламентському рівні щодо можливості заміщення американської допомоги від USAID європейськими партнерами.

Коротко нагадуємо, що сталося

У день інавгурації, 20 січня, президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США.

Американська агенція з міжнародного розвитку (USAID) в Україні отримала розпорядження призупинити всі проєкти і видатки на них.

«За останні чотири роки адміністрація Байдена витрачала гроші, як п'яні матроси, що стало однією з причин інфляційної кризи у країні», – так пояснила це рішення Трампа прессекретарка Білого дому Керолайн Лівітт на брифінгу, трансляцію якого вело Sky News 28 січня.

«То що ж означає ця пауза? Це означає, що більше не фінансуватимуть трансгендеризм і екстремізм у нашій федеральній бюрократії й агентствах. Більше не фінансуватимуть політику соціальної інженерії «зеленого нового курсу», – уточнила Керолайн Лівітт.

  • За даними з офіційного сайту, від початку повномасштабної війни Агентство з міжнародного розвитку (USAID) надало Україні 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів допомоги на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.
  • Ці гроші йдуть на підтримку різноманітних секторів: від державного сектору, який надає критично важливі послуги, до антикорупційних органів, від допомоги внутрішнім переселенцям – до освіти.
  • Як мовиться у звіті Офісу урядової підзвітності США, пряме бюджетне фінансування уряду України головним чином йшло через USAID для відшкодування уряду допустимих витрат, таких як заробітні плати вчителям, державним службовцям та працівникам охорони здоров’я.
  • Окрім того, як видно зі звітів USAID, підтримку отримує енергетичний сектор, аграрії і навіть сервіси переміщень і логістики.
  • United States Agency for International Development (USAID) — американська агенція з міжнародного розвитку була створена в 1961 році. Вона діє в 158 країнах світу й підтримує проєкти у 29 сферах, зокрема у таких як економіка, освіта, енергетика та гуманітарна допомога.

  • Зображення 16x9

    Роксолана Бичай

    Політична журналістка. Долучилася до команди Радіо Свобода у лютому 2022 року. До цього 6 років працювала на Суспільному. У журналістиці – з 15 років. Родом з Івано-Франкіської області. Цікавлюся не тільки українською, але й міжнародною політикою.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG