25 липня на Банкову до Офісу президента з’їхалися обрані кандидати від «Слуги народу» до нового парламенту за партійними списками та в округах. Володимир Зеленський вирішив провести зустріч із ними щодо майбутньої роботи у новому парламенті. Свідком цьому стала знімальна група «Схеми». Які настанови дали президент та очільник СБУ і як себе поводили «слуги народу» – у відеорепортажі Сергія Андрушка.
Вони фотографуються на вулиці Банковій в Києві. І це – не туристи. Це – майбутні народні депутати, які перемогли за списками та по мажоритарці від партії «Слуга народу».
25 липня їх запросили на зустріч з президентом Володимиром Зеленським. Майбутні народні депутати фотографуються на вулиці Банковій разом з Зеленським. Ось так разом новообрані парламентарі зібралися вперше.
Переможці на виборах від партії «Слуга народу», але ще не депутати, заходять в будівлю Офісу президента України, на якій висить ще стара назва – «Адміністрація президента України».
– Я – по мажоритарці, 187-ий виборчий округ, місто Хмельницький, – представився одним із перших Микола Стефанчук.
– Ви брат Руслана Стефанчука, того, що є представником президента у парламенті, а також №2 у виборчому списку партії «Слуга народу»?
– Брат.
– Рідний?
– Рідний.
– Чим займаєтеся?
– Я керую юридичним відділом у Національному офісі інтелектуальної власності.
Інший майбутній депутат, до якого підійшов журналіст, спочатку розгубився, шукаючи вхід до офісу президента.
Це – Микола Галушко, переможець на 97 окрузі у Броварах під Києвом. Він переміг депутата 8 скликання Павла Різаненка, який змагався з ним за мандат в цьому окрузі.
«Та що ви причепилися? – відреагував він у відповідь на питання журналіста, де він отримав перемогу. – А де тут вхід зліва?» – звернувся Галушко вже до поліцейських.
Інший майбутній обранець від «Слуги народу» спочатку вдавав, що він йде не в Офіс президента.
«Гуляю, дихаю повітрям, Київ дивлюся», – коротко зазначив він.
Згодом, з’ясувалося, що це – переможець від президентської політсили у 40-му окрузі Олександр Трухін. А раніше він був в Полтавській облраді депутатом від партії «Солідарність» Петра Порошенка.
– Чим займаєтеся? – поцікавився журналіст.
– До цього керував підприємством аграрного сектору.
– А як називається підприємство?
– «Полтаварибгосп».
– Це державне?
– Ні.
– А кому належить?
– Приватне. Це комерційна таємниця. Точно не мені воно належить.
Майбутню фракцію «Слуги народу» в парламенті запросили на дванадцяту дня. Але перші візитери з’явилися на Банковій ще до дев’ятої ранку.
«Ще один раз. Красунчик», – фотографуючи, промовляв один із учасників зустрічі на ганку Офісу президента колезі.
Утім, були й такі, кому вже не було часу на фотографування, бо запізнювалися.
Пізніше «Схеми» помітили депутата Сергія Лабазюка з «Волі народу». Він якраз проходив турнікет, показавши своє депутатське посвідчення.
– З якою метою? – поцікавився журналіст.
– По роботі, – коротко зазначив Лабазюк.
Раніше «Схеми» розповідали, що його фірми отримали понад 60 мільйонів гривень державної підтримки.
– Ви уже в «Слузі народу»? – уточнив журналіст у Лабазюка.
– Ні. Я – народний депутат, не в «Слузі народу», я – постійний слуга народу.
– Я бачу, ви тут разом з майбутніми депутатами від «Слуги народу».
– Це – мої колеги. Це хмільниччани все, – каже Лабазюк, показуючи в бік групи депутатів, серед яких стоїть і вищезгаданий Микола Стефанчук.
«Ви вже хлопців з першого дня в тонус вводите, – звертається Лабазюк до журналіста. – Дайте їм спокійно прийти, підготуватися, прийняти присягу».
– Ви – один із небагатьох, хто залишився із попереднього складу Верховної Ради.
– Ні, ви такого слова не говоріть, я – той, кого люди обрали далі працювати на результат для Хмельниччини, для України.
– Ви на зустріч з президентом України?
– Я вже вийшов з Адміністрації президента.
І почав давати рекомендації новачкам, як працювати з журналістами:
«Я його дуже поважаю, він завжди справедливий, об’єктивний, але питання ставить такі провокативні», – депутат показує в бік журналіста.
Запросили разом з іншими і тих, хто за списками не потрапив до парламенту.
Олександр Санченко, 137-ий номер у списку партії, знизив плечима: «124 людини – максимум, тож, я не пройшов».
На Банковій зібрались представники з різних професій.
Ольга Коваль представилась 58-им номером у списку «Слуги народу»: «Я – викладач університету, під час виборчої кампанії займалася виборчою кампанією по своїй області».
На сайті ЦВК зазначено, що Коваль – з Черкаської області.
«У мене були знайомства із членами «Ліги сміху», і, відповідно, з ними ще в період університетський я познайомилася і налагодила відносини, почала активно співпрацювати з командою і відповідно влилася в команду», – додала Коваль.
Владлен Неклюдов, прокурор відділу прокуратури Дніпропетровської області, представився 36-им номером у виборчому списку президентської партії.
– А як ви потрапили до «Слуга народу»? – цікавиться журналіст.
– Згідно закону, – стримано відповів прокурор, а скоро уже народний депутат Владлен Неклюдов, розвернувся від мікрофону та поспішив зайти до Офісу президента.
Оксана Дмитрієва представилась 106-м номером за списком. На сайті партії значиться, що проживає вона у місті Дніпрі і є експертом з питань охорони здоров’я.
Розповіла про себе: «В житті я – лікар-стоматолог».
Мажоритарник Євгеній Шевченко із Запоріжжя від «Слуги народу», який переміг 76 виборчому окрузі, представився як підприємець, але відмовився говорити, власником якої компанії він є.
– У вас власний бізнес?
– Так. Аграрний бізнес. Не хочу під камеру говорити.
Зустріч тривала близько години. На ній, за даними видання «Українська правда», також були присутні очільник СБУ Іван Баканов, голова офісу президента Андрій Богдан і перший помічник голови держави Сергій Шефір. Кожному з майбутніх парламентарів запам’яталося своє.
«Ми не можемо змінити наше минуле, але ми можемо вплинути на наше майбутнє», – згадала настанови №106 у списку «Слуга народу» лікарка Оксана Дмітрієва.
«Сказав, що будемо змінювати країну. Хто, як не ми і коли, як не тепер?» – розповів №110 у списку «Слуга народу» юрист Андрій Жупанин.
Мажоритарник і телеведучий Олександр Скічко зазначив: «Позитивно налаштувався на роботу на наступні п’ять років».
«Не красти, не йти на компроміси ні з совістю, ні з будь-чим іншим, ні з законом, і працювати відповідно до вимог і очікувань тих людей, які є на сьогоднішній день у команди», – пригадав №14 у списку правозахисник Дмитро Наталуха.
На сайті партії також значиться, що з 2015 по 2017 роки він очолював Комінтернівську районну державну адміністрацію на Одещині.
А от за словами генерального директора групи каналів «1+1 медіа» Олександра Ткаченка, який йде №9 у президентській партії, на зустрічі очільник СБУ Іван Баканов демонстрував пусті теки:
– Головний меседж, що в країні давно перезріли зміни, що потрібно активно працювати. І поруч сидів Баканов, з папочками пустими, про всяк випадок, там, де автобіографії були.
– І які там прізвища були? – запитав журналіст.
– Нічиї, всіх, прізвища всіх депутатів, але просто автобіографії. Просто спокус дуже багато, і президент про це говорив.