За допомогою реактивних літаків, військових кораблів та пропагандистського пресингу Китай імітував атаки та морські блокади під час військових навчань біля Тайваню. Офіційний Пекін назвав це попередженням після того, як президент острова назвав Китай ворожою іноземною силою. Радіо Свобода має більше подробиць про це.
Дводенні військові навчання навколо Тайваню, які включали бойову стрільбу на далекі дистанції, завершилися цього тижня, повідомило командування китайських військ на Східному театрі. Але те, що ці навчання не були плановими, вказує на ескалацію з боку Пекіна проти самоврядного острова.
Китай давно погрожував вторгнутися та анексувати Тайвань, якщо той відмовиться мирно прийняти об’єднання.
У той час як попередні китайські навчання мали на меті перевірити реакцію Тайпею на вторгнення, Пекін каже, що навчання цього тижня під назвою «Strait Thunder» були зосереджені на його здатності китайських збройних сил вражати ключові цілі, такі як порти та енергетичні об’єкти на острові.
У своїй заяві китайські військові заявили, що навчання перевіряли «інтегровані можливості спільних операцій» у скоординованому захопленні морського та повітряного простору навколо Тайваню, блокуванні морських шляхів та зійснення атак на морські та наземні цілі.
Чи будуть США захищати?
Це заслуговує на увагу, оскільки представляє різноманітні варіанти розвитку кризи навколо Тайваню.
Також очевидно, що Пекін хоче надіслати повідомлення президенту США Дональду Трампу та його адміністрації, що Китай не полишив намір так чи інакше взяти 23-мільйонний острів під свій контроль.
Тайванські політики тепер повинні готуватися не лише до відбиття можливого прямого вторгнення, але й мають знайти шляхи протидії економічній блокаді, якщо Китай піде на те, щоб перекрити торгівлю та постачання острова, поки він не підкориться Пекіну.
Іншим сценарієм може бути те, що аналітики з питань безпеки називають «карантином». Це коли Китай може обмежити повітряний і морський рух на Тайвань і посилити контроль над потоком торгівлі, використовуючи свою берегову охорону та інші сили, але не армію безпосередньо.
Китай використовує свободу і відкритість Тайваню для вербування банд, ЗМІ, коментаторів, політичних партійПрезидент Тайваню
Такий крок може призвести до труднощів у мобілізації міжнародної підтримки для Тайваню та залишити острів уразливим до того, як партнери Тайпею зможуть відповісти.
Епіцентром маневрів під час навчань «Strait Thunder» були, розташовані в середній і південній частинах Тайванської протоки, важливі шляхи глобального судноплавства.
Острів імпортує майже всі свої енергоносії та значною мірою залежить від імпорту продовольства.
Тож у разі такого варіанту подій блокада чи навіть карантин можуть паралізувати Тайвань.
Пекін хотів продемонструвати Тайваню цю загрозу своїми військовими маневрами, але не обмежився цим. Китай вдався до жорсткої риторики проти лідерів острова та звернувся до його жителів із повідомленнями про військову перевагу Китаю.
Дискредитація лідера Тайваню
Коли військові Китаю оголосили про навчання, вони також розпочали інформаційну кампанію, заявляючи, що вони «наближаються» до «тайванських сепаратистів», а також серію нападів на президента Тайваню Лай Чін Те.
Одне пропагандистське відео зоображало Лая отруйним «паразитом», який намагається захопити Тайвань, поки врешті-решт не зустрічає вогненний кінець.
Лай є популярною мішенню для кампаній дискредитації з боку Пекіну, а Управління Китаю у справах Тайваню назвало навчання «суворим покаранням» за його «нестримну провокацію» з нещодавніми діями, які «викрили його потворний бік… антигуманності».
Так у Китаї розцінили промову президента Тайваню від 13 березня, де Лай виклав дорожню карту, як дати відсіч Пекіну, і назвав Китай «іноземною ворожою силою».
«Китай використовує свободу, різноманітність і відкритість демократичного Тайваню для вербування банд, ЗМІ, коментаторів, політичних партій і навіть військовослужбовців збройних сил і поліції на дійсній службі та у відставці для здійснення дій, спрямованих на розділення, знищення та підрив нас зсередини», – сказав тоді Лай.
Ця промова послідувала після иісяців агресивної риторики Пекіна, а також серії інцидентів: від справ про шпигунство до захоплення суден, які намагалися розірвати підводні кабелі комунікацій, що пролягають біля узбережжя Тайваню.
Лай також намагався зберегти підтримку США для Тайваню під час президентства Трампа, зокрема, пообіцявши збільшити військові видатки Тайваню до понад 3% ВВП вже цього року.
Китай є єдиною реальною загрозою для ДепартаментуМіністр оборони США
Китайські навчання відбулися після візиту в регіон міністра оборони США Піта Хегсета минулого тижня та публікації Washington Post із посиланням на внутрішню записку Пентагону, підписану ним, яка закликає американських військових надати пріоритет стримуванню китайського захоплення Тайваню.
«Китай є єдиною реальною загрозою для Департаменту, і заперечення факту захоплення Китаєм Тайваню – при одночасному захисті CША – є єдиним (пріоритетним) сценарієм Департаменту», – написав Хегсет у доповідній записці.
Дональд Трамп ще не озвучив деталі своєї політики щодо Тайваню. Він сказав, що не буде повідомляти, чи надішле він війська США для захисту Тайваню під час кризи, чи ні.
А відтак, Китай такими кроками, як нещодавні військові маневри, намагається позначити свої червоні лінії навколо Тайваню і з’ясувати, якою може бути реакція США.
Форум