Доступність посилання

ТОП новини

Від України до Тихого океану: адміністрація Трампа стикається з новими загрозами від китайсько-російського партнерства


Очільник Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін
Очільник Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін

Напади на стратегічні підводні телекомунікаційні кабелі біля узбережжя Тайваню не є чимось новим. Однак коли на початку січня виникла підозра, що один з них був перерізаний біля північного узбережжя Тайваню китайським кораблем, це вписалося у зростаючу тенденцію.

Лише кількома тижнями раніше корабель під російським прапором перерізав електричний кабель, що пролягав між Фінляндією та Естонією у Балтійському морі.

Це сталося після кількох схожих подій у Балтійському морі, коли кораблі під китайським прапором завдали шкоди підводній інфраструктурі, в тому числі розірвали оптоволоконні кабелі в листопаді і пошкодили газопровід у жовтні 2023 року.

Фінляндія затримала нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука після того, як 25 грудня в Балтійському морі стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2
Фінляндія затримала нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука після того, як 25 грудня в Балтійському морі стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2
За цими інцидентами в Балтійському морі стоїть Росія
Ґабріелюс Ландсберґіс

Для Ґабріелюса Ландсберґіса, який до грудня обіймав посаду міністра закордонних справ Литви, низка інцидентів підкреслює, як розмежувальні лінії між напруженням у відносинах із Заходом і Росією через війну в Україні розмиваються через агресію Китаю в Південно-Китайському морі, який претендує на самокерований острів Тайвань як на свою власність.

«Не повинно бути жодних сумнівів, що за цими інцидентами в Балтійському морі стоїть Росія», – сказав Ландсберґіс в інтерв'ю Радіо Свобода під час свого візиту до Тайваню. «Що стосується Китаю, то тут немає чіткої атрибуції, але якщо він хотів посилити тиск на Тайвань за допомогою тіньової війни, перерізаючи кабелі, то варто було б повчитися на цьому прикладі у Москви».

Габріелюс Ландсбергіс, Вашингтон, 25 березня 2024 року
Габріелюс Ландсбергіс, Вашингтон, 25 березня 2024 року

Хоча Китай підтримував Росію дипломатично з моменту її повномасштабного вторгнення в Україну, допомагав її економіці та посилював її військові зусилля, постачаючи технології подвійного призначення для поля бою, перспектива посилення координації між Пекіном і Москвою є новим викликом для адміністрації президента США Дональда Трампа.

«Китай намагається створити нову нормальну ситуацію навколо Тайваню», – сказав в інтерв'ю Радіо Свобода Чіу Чуй-ченг, міністр Ради у справах материкової частини Тайваню, органу, який керує відносинами з Пекіном. «Мета Пекіна – зменшити буферну зону між нами і зробити так, щоб йому було набагато легше піти на ескалацію, якщо він вирішить це зробити».

Нещодавній інцидент з кабелем є останнім з того, що, за словами Чіу, свідчить про постійний сплеск таких подій – від нових військових навчань, покликаних імітувати блокаду острова, до потрійного збільшення кількості підозрюваних у китайському шпигунстві, що має на меті закласти підґрунтя для майбутніх кроків проти Тайваню.

«Ми розглядаємо це не як випадковості, а як стратегію», – сказав він, маючи на увазі збільшення кількості інцидентів за останні роки, націлених на підводну інфраструктуру навколо Тайваню.

Життя в «сірій зоні»

Побоювання щодо можливого китайського вторгнення є далеко не поверхневими у щоденному житті пишної урбаністичної столиці Тайваню.

Але реалії змінної динаміки також вступають у свої права. Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп заявляв, що Тайвань недостатньо платить за власну оборону, і висловлював сумніви щодо рівня підтримки з боку США у разі китайського вторгнення.

У політиків острова це викликало занепокоєння, що розривання підводних кабелів в рамках операцій так званої «сірої зони» – термін, який часто використовується тайванськими чиновниками для позначення гібридної тактики, що використовується для залякування Тайваню, але що ще не можна назвати війною – ускладнить захист від китайської агресії, якщо вона переросте у відкритий напад.

Китай заперечує свою причетність до січневого пошкодження кабелю на Тайвані, а розслідування інцидентів у Балтійському морі все ще триває.

Існує бажання подати сигнал Вашингтону про певні червоні лінії
Сарі Архо Хаврен

Хоча ці кабельні епізоди підкреслюють вразливість критично важливої офшорної інфраструктури та труднощі з переслідуванням за саботаж, аналітики кажуть, що вони є частиною нового тривожного клімату безпеки в прифронтових районах поблизу України і Тайваню, який може легко загостритися в найближчі роки, у часи Трампа на посаді президента США.

«Ця гібридна тактика, яку ми спостерігаємо з боку Китаю і Росії, має на меті створити для них сприятливі умови, якщо з'явиться можливість здійснити більш масштабний крок», – сказала Сарі Архо Хаврен, асоційована наукова співробітниця лондонського Королівського інституту об'єднаних служб, в інтерв'ю Радіо Свобода. «Схоже, що існує також бажання подати сигнал Вашингтону про певні червоні лінії, у той час, коли Трамп вступає на посаду».

Нова норма

Хоча Трамп пообіцяв швидко закінчити війну в Україні, ризик переростання напруженості між Пекіном і Тайбеєм у конфлікт, схоже, зростає.

В останні роки американські чиновники попереджали, що Китай готується до потенційного вторгнення на Тайвань, і цей заклик повторив сенатор Марко Рубіо, обраний Трампом на посаду держсекретаря, під час слухань у Сенаті США 15 січня, де його кандидатуру було затверджено.

«Ми повинні усвідомити той факт, що якщо щось кардинально не зміниться, наприклад, рівновага (між Китаєм і Тайванем – ред.), де вони прийдуть до висновку, що ціна втручання у Тайвань занадто висока, нам доведеться мати справу з цим ще до кінця цього десятиліття», – сказав Рубіо.

До збільшення кількості гібридних зіткнень і зростання напруженості додається посилення військової співпраці між Пекіном і Москвою.

Нещодавно китайські та російські бомбардувальники провели навчання поблизу Аляски, спільні військово-морські навчання біля берегів Південної Африки, а також бойові стрільби в Південно-Китайському морі.

Спільні військові навчання є частиною більш ніж десятирічної практики посиленої військової координації і одним з найбільш помітних проявів зближення президента Росії Володимира Путіна і лідера Китаю Сі Цзіньпіна, які об'єднані спільним бажанням протистояти Сполученим Штатам.

Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), вашингтонський аналітичний центр, зафіксував 102 спільні військові навчання, багатосторонні військові навчання або патрулювання – з 2003 року до кінця липня 2024 року. З того часу відбулося ще чотири навчання за участю Китаю і Росії. За даними CSIS, їхні військові проводили щонайменше чотири і можливо до десяти спільних навчань щороку в період з 2014 по 2023 рік. У 2024 році дві країни провели 11 спільних навчань.

Ви повинні готуватися до найгіршого сценарію, коли Росія і Китай серйозно об'єднаються
Елізабет Вішнік

Американські політики протягом останніх років неодноразово попереджали про ризики, які несе в собі зростаюче партнерство між Китаєм і Росією – від економічної підтримки до посилення військової співпраці, а в одній з доповідей, затверджених Конгресом, поглиблення зближення між Китаєм і Росією було названо «найбільш значущим стратегічним розвитком за останні роки».

«Як військовий планувальник ви повинні готуватися до найгіршого сценарію, який полягає в тому, що Росія і Китай серйозно об'єднаються», – сказала Елізабет Вішнік, старша наукова співробітниця Центру військово-морського аналізу, яка вивчає китайську зовнішню політику.

«Поки що незрозуміло, як все це буде розвиватися, і це не справжній військовий альянс», – сказала Вішнік. «Але в тих рамках, у яких Пекін та Москва хотіли б бачити свою співпрацю, вона зростає».

У сукупності ці тенденції ставлять складні запитання перед адміністрацією Трампа та іншими американськими політиками, які вже давно обмірковували, як поводитися з кожною ядерною державою окремо, але тепер повинні розробити план щодо ризику мати справу з обома. Особливо з огляду на те, як Китай і Росія можуть діяти разом у будь-якому потенційному майбутньому конфлікті в Європі або Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

  • Зображення 16x9

    Сашко Шевченко

    Журналіст проєкту Радіо Свобода «Ньюзрум» з січня 2020 року. Співпрацював з виданнями Hromadske.ua та «Детектор медіа». У червні 2019 року пройшов двотижневе стажування у команді data-журналістики The Guardian в Лондоні. Здобув ступінь магістра журналістики в університеті City (Лондон, Сполучене Королівство). Цікавлюсь міжнародними подіями та новинами технологій. 

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG