Доступність посилання

ТОП новини

Іноземні лідери, техномільярдери, знаменитості: VIP-гості інавгурації Трампа


Через незвично холодну погоду цього року інавгурація президента США вперше з 1985 року пройде в Ротонді Капітолію у Вашингтоні. Фото 18 січня 2025 року
Через незвично холодну погоду цього року інавгурація президента США вперше з 1985 року пройде в Ротонді Капітолію у Вашингтоні. Фото 18 січня 2025 року

ВАШИНГТОН – Як політичний аутсайдер, обраний президент США Дональд Трамп часто ігнорував дипломатичні норми. Тож не дивно, що його інавгурація також порушує традиції.

За повідомленнями американських ЗМІ, Трамп стане першим за понад століття президентом, який запросив іноземних лідерів на церемонію складання присяги. Зазвичай на такому заході присутні лише іноземні дипломати та посли.

«Це незвично, коли на інавгурації присутні іноземні лідери, оскільки ця подія сприймається як внутрішньополітична», – зазначив Кейсі Маєрс, професор Вірджинського технологічного інституту, який досліджує взаємодію між звʼязками з громадськістю та політикою.

Архівна світлина. Президент Дональд Трамп разом із першою леді Меланією Трамп під час інавгураційного параду на Пенсільванія-авеню у Вашингтоні, 20 січня 2017 року
Архівна світлина. Президент Дональд Трамп разом із першою леді Меланією Трамп під час інавгураційного параду на Пенсільванія-авеню у Вашингтоні, 20 січня 2017 року

Серед запрошених лідерів — консервативна прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, правопопулістський президент Аргентини Хав’єр Мілей і віцепрезидент Китаю Хань Чжен.

«Трамп використовує такі масштабні події, як інавгурація, щоб налагодити зв’язки та знайти спільну мову, – зазначає Маєрс. – Це дуже унікальний підхід до дипломатії, який має коріння у бізнесі».

Техномільярдери

Серед інших VIP-гостей на інавгурації – найвідоміші представники американської техноіндустрії, зокрема власник X і Tesla Ілон Маск, засновник Meta Марк Цукерберг та засновник Amazon Джефф Безос. За повідомленнями, запрошення також отримали генеральні директори Apple, OpenAI, Uber і TikTok.

Деякі з цих компаній зробили внески до інавгураційного фонду Трампа, який зібрав понад 170 мільйонів доларів – рекордну суму.

Ілон Маск (праворуч) підтримував Дональда Трампа під час передвиборчої кампанії. Пенсильванія, США, 5 жовтня 2024 року
Ілон Маск (праворуч) підтримував Дональда Трампа під час передвиборчої кампанії. Пенсильванія, США, 5 жовтня 2024 року

Кремнієва долина, центр американської технологічної індустрії, обережно реагувала на несподівану перемогу Трампа у 2016 році. Тоді Маск, який зараз є одним із найбільших донорів Трампа у виборчій кампанії 2024 року, підтримував його суперницю Гілларі Клінтон.

Експерти вважають, що зміна ставлення Кремнієвої долини пов’язана з бажанням мати вплив на регулювання техноіндустрії та питання тарифів.

Метью Даллек, професор політичної історії Університету Джорджа Вашингтона, вважає, що технокомпанії прагнуть уникнути нових тарифів, які можуть вплинути на їхній бізнес.

За його словами, адміністрація Байдена відштовхнула Кремнієву долину через звинувачення Amazon у монополізмі, спроби розділити Google, судові позови проти Meta, ігнорування Tesla на заході в Білому домі, присвяченому електромобілям, і боротьбу з криптоіндустрією.

«Багато людей у сфері технологій відчували роздратування через спроби адміністрації Байдена регулювати їхню діяльність та обмежувати спосіб їхньої роботи. Вони вважали це агресивним, – зауважує Даллек. – Замість того, щоб їх вшановували як героїв нової цифрової епохи, вони вважали, що деякі представниками адміністрації Байдена їх демонізують», – додав він.

У прощальній промові 15 січня Джо Байден попередив про «небезпечну олігархію», що загрожує демократії.

«Мене непокоїть небезпечна концентрація влади в руках небагатьох заможних людей», – сказав Байден, не називаючи імен.

Вважається, що Ілон Маск, найбагатша людина світу, має значний вплив на Трампа. Обраний президент призначив Маска керівником комісії, яка займатиметься покращенням ефективності роботи американського уряду, включаючи скорочення видатків, які вважаються марнотратними.

Холодний прийом

З 1981 року інавгурацію проводили у західному крилі Капітолію, де для цієї події будували платформу, яка може вмістити понад 1600 осіб.

Архівна світлина. Президент Дональд Трамп прибуває на 58-му інавгурацію президента в Капітолії США у Вашингтоні, 20 січня 2017 року
Архівна світлина. Президент Дональд Трамп прибуває на 58-му інавгурацію президента в Капітолії США у Вашингтоні, 20 січня 2017 року

Зазвичай серед присутніх – чинний президент і віцепрезидент та їхні родини; обраний президент і віцепрезидент та їхні родини; колишні президенти та їхні подружжя; члени кабінету міністрів і кандидати на ці посади; 535 членів Конгресу; дев'ять суддів Верховного суду; іноземні посли; члени Об'єднаного комітету начальників штабів; губернатори та інші гості, включаючи радників і близьких друзів новообраного президента, а також великих донорів і знаменитостей.

За повідомленнями, серед знаменитостей, які відвідають інавгурацію Трампа, буде колишній чемпіон світу з боксу Майк Тайсон, а також інші спортсмени й музиканти.

Декілька членів Конгресу від Демократичної партії, включаючи Ненсі Пелосі, одну з найвпливовіших фігур партії, заявили, що не будуть присутні. Серед інших відомих осіб, які пропустять інавгурацію, – колишня перша леді Мішель Обама.

Через незвично холодну погоду цього року інавгурація вперше з 1985 року пройде в Ротонді Капітолію. Ротонда може вмістити лише близько 600 осіб, через що багато VIP-гостей не зможуть бути присутніми.

Окрім самої інавгурації, заплановано кілька важливих подій до та після церемонії складання присяги, зокрема вечеря 19 січня з Трампом і його дружиною Меланією. Також ввечері 20 січня відбудеться кілька інавгураційних балів.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG