Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська заявила в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки), що Латвія і Литва повинні тримати свої кордони з Білоруссю відкритими, незважаючи на зростаючу напруженість у зв’язку з мігрантами. Її заява прозвучала через кілька днів після того, як Литва подала скаргу до вищого суду ООН з вимогою вжити заходів проти Білорусі з цього питання.
Латвія, Литва та Польща спостерігають зростання кількості мігрантів, які намагаються в’їхати з Білорусі з 2021 року, і кажуть, що Мінськ навмисно спрямовує їх туди в рамках гібридної операції, спрямованої на дестабілізацію трьох країн ЄС.
«Я розумію, чому це питання порушується, адже простіше закрити весь кордон і нікого не пропускати», – сказала Світлана Тихановська.
Відкритий кордон – це їхня єдина можливість уникнути в’язниці і втечіСвітлана Тихановська
«Але ми захищаємо права білорусів. Ми розуміємо, що іноді відкритий кордон – це їхня єдина можливість уникнути в’язниці і втечі», – додала вона.
42-річна опозиційна лідерка проживає в Литві після втечі з Білорусі в 2020 році і підтримує правові кроки Литви в Організації Об’єднаних Націй.
Але вона сказала, що «зараз обговорюється повне закриття кордону. Ці питання будуть порушуватися доти, доки триватиме війна [Росії проти України], доки Олександр Лукашенко продовжуватиме відправляти мігрантів до кордону».
Литва вимагає від Білорусі компенсації за «організацію масштабної нелегальної міграції» на її територію.
Попри те, що на тлі зростаючої напруженості зростає тиск щодо закриття кордонів, Тихановська попередила, що це може мати непередбачувані наслідки, і закликала країни Балтії не «обмежувати свободу».
Ми повинні зберегти зв’язки між людьмиСвітлана Тихановська
«Ми повинні зберегти зв’язки між людьми», – сказала вона.
«Родичі повинні зустрічатися. Нам потрібно, щоб люди з Білорусі приїжджали [до Латвії та Литви] і передавали інформацію, яку вони мають», – сказала Тихановська.
Сусідні країни вже запровадили багато обмежень на в’їзд з Білорусі, наприклад, проти зареєстрованих там автомобілів. Але все ще існує транскордонний транзит, наприклад, автобусний.
Тихановська також розповіла про долю політичних в’язнів у Білорусі.
За даними білоруської правозахисної групи «Вясна», режим Лукашенка ув’язнив близько 1189 осіб з політичних мотивів.
У заяві від 22 травня 37 європейських країн і Канада закликали до їх звільнення, зазначивши, що «багато з них піддаються тортурам і жорстокому поводженню, в тому числі позбавлені необхідної медичної допомоги».
Серед ув'язнених – журналіст Радіо Свобода Ігор Лосик, який був ув'язнений у червні 2020 року за звинуваченнями, які західні уряди засудили як політично вмотивовані.
Чоловік Тихановської Сергій Тихановський був затриманий у травні 2020 року, коли балотувався у президенти проти Лукашенка. Його ув’язнення підштовхнуло її до політики й вона висунула свою кандидатуру.
«Навіть у в’язниці не можна задушити або розчавити волю до змін, до свободи, як би вони не намагалися», – сказала вона.
Навіть у в’язниці не можна задушити або розчавити волю до змін, до свободиСвітлана Тихановська
«Але вони намагаються дуже жорстокими методами: фізично і психологічно».
Тихановська не стала робити висновків про те, яке, на її думку, майбутнє чекає на Білорусь, де Лукашенко придушував інакомислення протягом майже 30-річного перебування при владі.
Але вона сказала, що нинішній момент є вирішальним, вказуючи на дипломатичні кроки, спрямовані на припинення вогню в Україні.
Лукашенко був твердим прихильником Москви, дозволяючи використовувати свою країну як стартовий майданчик для повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.
«Необхідно зробити все можливе, щоб Білорусь не була забута на цих переговорах», – сказала Тихановська.
«Якщо Лукашенко продовжить правити, служачи Путіну, то Білорусь буде постійною загрозою не тільки для самих білорусів, але й для... України, Латвії, Литви та Польщі».
У липні 2021 року Олександр Лукашенко заявив, що через санкції Білорусь більше не стримуватиме нелегальну міграцію до країн Європейського союзу.
У відповідь на кризу Литва та Польща почали будівництво стіни на кордоні з Білоруссю.
Уряди Литви, а потім Латвії та Польщі, влітку 2021 року значно посилили законодавство щодо незаконного перетину кордону, а також надіслали підкріплення з військових частин до прикордонних районів із Білоруссю. Лукашенка звинуватили в сприянні нелегальній міграції до країн Європейського союзу.
У Литві мігранти в таборах для біженців неодноразово влаштовували заворушення та намагалися втекти.
Форум