Доступність посилання

Судовий процес над колишнім президентом Косова щодо воєнних злочинів досягнув важливого етапу


Колишній президент Косова Хашим Тачі під час судового процесу над ним у справі про воєнні злочини в Спеціальній судовій палаті в справах Косова в Гаазі, Нідерланди
Колишній президент Косова Хашим Тачі під час судового процесу над ним у справі про воєнні злочини в Спеціальній судовій палаті в справах Косова в Гаазі, Нідерланди
Дорунтіна Бафтіу

ПРИШТИНА – Упродовж більш ніж двох років прокурори Косова збирали докази, допитували десятки свідків, вибудовуючи свою аргументацію, чому колишній президент Хашим Тачі має бути засуджений за його роль у вбивстві або утриманні під вартою безлічі людей під час і після війни за незалежність країни.

15 квітня судовий процес досягнув важливого етапу: обвинувачення завершило виклад своїх аргументів, а адвокати Тачі та трьох інших посадовців розпочали виступ на захист.

Цей судовий процес є найбільш значущим на сьогодні для суду, офіційно відомого як Спеціалізована судова палата та спеціалізована прокуратура в справах Косова, який є частиною міжнародних зусиль з розслідування міжусобиць, що охопили країну під час і після війни за незалежність наприкінці 1990-х років.

Сторонні спостерігачі критикують справу обвинувачення, стверджуючи, що ті не змогли довести, що Тачі розділяє відповідальність за «спільну злочинну діяльність», яка була спрямована на «колабораціоністів» і «зрадників» з метою «здобуття влади» після набуття країною незалежності.

Гігантський банер із зображенням колишнього президента Косова Хашима Тачі та колишнього спікера парламенту Кадрі Веселі у Приштині, 3 квітня 2023 року
Гігантський банер із зображенням колишнього президента Косова Хашима Тачі та колишнього спікера парламенту Кадрі Веселі у Приштині, 3 квітня 2023 року

«Дві найсерйозніші частини у звинуваченні: твердження про спільну злочинну діяльність та ланцюг командування, – згідно з нашим аналізом, прокуратура не змогла довести, що такі речі існували на практиці», – сказав в інтерв’ю Косовській службі Радіо Свобода Ехат Міфтарадж, директор Косовського юридичного інституту.

Суд також зіткнувся зі зростаючим тиском з боку Сполучених Штатів, які є основним фінансовим донором суду, а також основним постачальником юридичних кадрів.

Рік Ґренелл, який був спеціальним посланником з питань мирних переговорів щодо Сербії та Косова за часів першої адміністрації президента Дональда Трампа, назвав затримання Тачі «великою несправедливістю».

Визвольні рухи

За кілька років до того, як у 2008 році став першим прем'єр-міністром Косова після здобуття незалежності, Тачі був одним із засновників Армії визволення Косова (АВК), воєнізованого угруповання, яке вело багаторічну боротьбу за відокремлення Косова від Сербії та Югославії.

У 1999 році НАТО здійснило бомбардування югославських військових частин, щоб зупинити кампанію терору, яку Белград розпочав проти Косова.

Провінція проголосила незалежність від Сербії у 2008 році. Сербія не визнає незалежність Косова досі. Відносини між двома країнами напружені, місцеві етнічні анклави конфліктують через муніципальні правила, хоча обидві країни також обмінялися дипломатичними представниками.

У 2016 році, того ж року, коли Тачі був обраний президентом, Європейський союз підтримав створення гібридного суду, який би розслідував злочини, скоєні під час і після війни, зокрема, АВК. Суд, розташований у Гаазі, укомплектований переважно міжнародними суддями та юристами, але має повноваження відповідно до конституції Косова.

Будівля Спеціалізованої судової палати в справах Косова, яка розслідує воєнні злочини, здійснені в Косові під час війни за незалежність, Гаага
Будівля Спеціалізованої судової палати в справах Косова, яка розслідує воєнні злочини, здійснені в Косові під час війни за незалежність, Гаага

У 2020 році суд висунув звинувачення Тачі та трьом іншим лідерам АВК, стверджуючи, що вони були відповідальними за допомогу у створенні мережі з 40 місць позбавлення волі, де утримували понад 400 осіб. Щонайменше 102 особи були вбиті, а понад 20 вважаються зниклими безвісти, заявив прокурор.

Тачі, який пішов у відставку з посади президента після пред’явлення йому звинувачень, а також його співобвинувачені перебувають у досудовому ув'язненні в Гаазі з листопада 2020 року.

Співобвинуваченими Тачі є Кадрі Веселі, колишній голова Демократичної партії Косова, Реджеп Селімі, депутат, який зараз пов'язаний з нинішнім прем'єр-міністром Альбіном Курті, та Якуп Краснікі, колишній спікер парламенту Косова.

Адвокати захисту відкинули всі звинувачення, стверджуючи, що в АВК не було ефективного ланцюга командування.

«Велика несправедливість»

Хоча зараз АВК розпущена, це формування залишається популярним серед багатьох косоварів, які пов’язують з нею боротьбу, що призвела до здобуття незалежності. Тачі також залишається популярною фігурою, що підживлює критику суду в косовському суспільстві.

Основні європейські прихильники суду продовжують підтримувати його роботу. Однак за адміністрації Трампа Сполучені Штати, які є основним постачальником юридичних кадрів для суду, стали голосним критиком.

Американці посідають друге місце після Нідерландів за кількістю персоналу, які працюють у суді, віцепрезидент суду та його нинішній головний прокурор також є громадянами США.

На момент пред'явлення звинувачень Тачі планував поїздку у Вашингтон і був змушений її скасувати.

Марш на знак протесту проти відкриття 3 квітня 2023 року в Гаазі судового процесу над Хашимом Тачі та трьома його близькими соратниками, 2 квітня 2023 року, Приштина
Марш на знак протесту проти відкриття 3 квітня 2023 року в Гаазі судового процесу над Хашимом Тачі та трьома його близькими соратниками, 2 квітня 2023 року, Приштина

Прокурором, який виніс обвинувальний висновок, був Джек Сміт. Він пізніше був призначений спеціальним радником за попередника Трампа, Джо Байдена, і саме йому було доручено висунути два кейси кримінальних звинувачень проти самого чинного президента США.

Сам Трамп і більшість його прихильників-республіканців жорстко критикували дві кримінальні справи, які Сміт порушив проти нього, стверджуючи, що вони були політично мотивованими.

Ґренелл, якого Трамп перепризначив спеціальним посланником на початку свого другого терміну в січні, неодноразово закликав до закриття суду. У лютому, в День незалежності Косова, він назвав подальше утримання Тачі під вартою «великою несправедливістю».

«Європейці не змогли протидіяти цій несправедливості протягом останніх 5 років, – сказав Ґренелл у нині видаленому дописі в X. – А державні інституції Косова не змогли вжити необхідних правових заходів, щоб покласти край цій несправедливості – через політику».

Якби адміністрація США офіційно закликала до закриття суду, це могло б серйозно зашкодити процесу, сказав Міфтарадж. Однак, додав він, міжнародні партнери хочуть бачити завершення судового процесу, і він сказав, що шанси на політичне рішення, яке повністю закриє його, «невеликі».

Міфтарадж сказав, що очікує, що весь процес завершиться і суд винесе вирок, навесні 2026 року.

Від Косова до України: чим допомагають миротворці? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:22 0:00

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG