16 травня лідери з усієї Європи збираються на площі Скандербег у центрі Тирани на саміт Європейської політичної спільноти (ЄПС). Ідея таких зібрань виникла у президента Франції Емманюеля Макрона як пряма відповідь на війну в Україні, збирається на найвищому рівні двічі на рік, а приймаюча сторона ротується між 27 країнами-членами ЄС та 20 країнами, що не є членами ЄС. Тепер настала черга Албанії. А що саміт дасть Україні?
Саміт Європейської політичної спільноти (ЄПС) стане чимось на кшталт коронного досягнення для прем'єр-міністра Албанії Еді Рами. Він перебуває при владі з 2013 року і має неабиякий досвід. Зустріч відбувається всього через п'ять днів після загальних виборів у цій західнобалканській республіці, на яких соціалістична партія Рами знову здобуває перемогу.
Брюссель дуже поважає Раму, а чиновники ЄС хвалять його за дипломатичні здібності та гострий розум. Відображенням цього є той факт, що Албанія протягом року відкрила більшість розділів щодо вступу до ЄС і має відкрити ще кілька до кінця цього місяця.
Що таке Європейська політична спільнота?
ЄПС не є інструментом ЄС і не замінює членство в ЄС, як цього побоюються деякі кандидати на вступ до ЄС. По суті, це форум для розмов, який офіційно не видає жодних конкретних результатів або підсумкового комюніке; він не має постійного місця розташування або секретаріату.
У той час як ЗМІ намагаються пояснити, що це таке і яку мету ЄПС переслідує, зважаючи на те, що існує так багато інших європейських інституцій (наприклад, Рада Європи та ОБСЄ), лідери країн, схоже, просто люблять відвідувати ці саміти.
Більша частина одноденної зустрічі буде присвячена різним запланованим і спонтанним двостороннім зустрічам
Це значною мірою пов'язано з тим, що тут мінімум офіціозу, порівняно, наприклад, з самітами НАТО та ЄС, які дотримуються суворих протоколів. Звичайно, є церемонія відкриття, пленарне засідання і так зване «сімейне фото».
Потім лідери розбиваються на три тематичні круглі столи, присвячені безпеці, конкурентоспроможності та міграції.
Однак більша частина одноденної зустрічі буде присвячена різним запланованим і спонтанним двостороннім зустрічам, які, за потреби, можуть швидко перетворитися на більш масштабні. Це відбувається без великої кількості акредитованих помічників і радників, що означає багато дипломатичних швидких побачень і посиденьок у приємній обстановці з великою кількістю їжі та напоїв.
Як сказав мені один дипломат, це дає «трохи свободи і творчості в їхньому інакше структурованому житті».
Лідери ЄС, що запрошені на саміт ЄПС
На попередніх самітах ЄПС було політичне підґрунтя для зустрічі лідерів Вірменії та Азербайджану, часто разом з лідерами Франції та Німеччини, але цього разу такої спроби не очікується, хоча її ніколи не можна виключати.
Хто приїжджає? Поки що ніхто не відхилив запрошення, яке було розіслано всім європейським країнам, окрім Білорусі, Росії та Ватикану. Будуть присутні три президенти Європейської Ради, Комісії та Парламенту, а також Генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Це також буде перша багатостороння зустріч канцлера Німеччини Фрідріха Мерца. Очікується, що президент України Володимир Зеленський з'явиться, а турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган також приїде, після того, як пропустив кілька попередніх самітів ЄПС.
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе запрошений, як і на попередню зустріч у Будапешті в листопаді. Дипломати ЄС прагнуть підкреслити, що зустріч у Тирані є ініціативою ЄПС, а не ЄС, оскільки останній дотримується політики відмови від контактів з грузинськими високопосадовцями після спірних парламентських виборів у Грузії в жовтні минулого року. Якщо Кобахідзе з'явиться, буде цікаво подивитися, як відреагують лідери ЄС.
У полі зору Фіцо і Вучич
У цьому ж ключі варто спостерігати за тим, як лідери взаємодіятимуть з президентом Сербії Александром Вучичем і прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо, які 9 травня були присутні на параді Перемоги в Москві, поруч з Володимиром Путіним.
Фіцо значною мірою ізольований на рівні ЄС, хоча жодних санкцій чи покарань після його поїздки до Москви не передбачається. Брюссель застеріг Вучича від поїздки до Росії, зазначивши, що як офіційна країна-кандидат на вступ до ЄС Сербія має узгоджувати свою зовнішню політику із зовнішньою політикою блоку.
Однак Вучичу, схоже, все зійде з рук. Високопоставлений чиновник ЄС підтвердив на брифінгу напередодні саміту в Тирані, що Сербія залишиться країною-кандидатом, а серед країн-членів немає консенсусу щодо запровадження санкцій проти цієї країни.
Єдиним наслідком буде те, що Сербія не просунеться на шляху до вступу в ЄС – що є досить спірним питанням, оскільки за останні чотири роки балканська республіка не відкрила жодного розділу переговорів.
Великий тиждень для НАТО
14 травня начальники Генеральних штабів 32 країн-членів військового альянсу зберуться в Брюсселі на останнє засідання перед самітом НАТО в Гаазі наступного місяця.
Підтримка України та місій, операцій і оборонних планів НАТО будуть головними питаннями порядку денного. Того ж дня, але на турецькому морському курорті Анталія, Рютте збере міністрів закордонних справ країн-членів НАТО на неформальну дводенну зустріч. Ця зустріч викликає суперечки з огляду на репресивну політику Туреччини проти опозиції, зокрема нещодавнє ув'язнення мера Стамбула Екрема Імамоглу.
Форум