Доступність посилання

ТОП новини

Президент Ірану Ебрагім Раїсі загинув під час аварії гелікоптера. Головне


Президент Ірану Ебрагім Раїсі (на фото) і його супутники, зокрема міністр закордонних справ Хосейн Амір-Абдоллахян, загинули внаслідок аварії гелікоптера на північному заході Ірану 19 травня
Президент Ірану Ебрагім Раїсі (на фото) і його супутники, зокрема міністр закордонних справ Хосейн Амір-Абдоллахян, загинули внаслідок аварії гелікоптера на північному заході Ірану 19 травня

Президент Ірану Ебрагім Раїсі загинув під час аварії гелікоптера в іранській провінції Східний Азербайджан разом з усіма, хто був на борту. Загалом у катастрофі загинули вісім людей, у складі делегації був глава МЗС Ірану Хосейн Амір-Абдоллахян, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

Що відомо про аварію гелікоптера

Про загибель Раїсі першим повідомив голова іранського товариства Червоного Півмісяця Пір-Хосейн Коліванд, передають IRIB, а також агентство Mehr.

«На жаль, після з’ясування місцезнаходження гелікоптера, що розбився, жодних ознак живих пасажирів гелікоптера поки не спостерігалося», – заявив Коліванд.

Пізніше повідомлення про загибель Ебрагіма Раїсі підтвердив віцепрезидент Ірану Мохсен Мансурі.

Анонімний іранський чиновник повідомив Reuters, що гелікоптер внаслідок катастрофи повністю згорів.

Державне інформагентство Mehr опублікувало фото з місця аварії гелікоптера Раїсі. Напис під фото: «Ще одне зображення місця аварії гелікоптера, на борту якого перебували президент та його оточення».

Раніше Коліванд повідомляв, що жодних ознак того, що пасажири гелікоптера вижили, не виявили, його слова наводило агентство Tasnim. Іранська агенція Fars публікувала відео з місця аварії гелікоптера.

Агентство IRNA опублікувало відео, на якому, як повідомляється, тіла загиблих забирають із місця авіакатастрофи.

Крім Раїсі, на борту гелікоптера були аятола Аль Хашем, імам Джума-Тебриза, міністр закордонних справ Хосейн Амір-Абдоллахян, губернатор Східного Азербайджану Малік Рахматі. Загалом у катастрофі загинули вісім людей, повідомляють Tasnim та Imena.

Гелікоптер президента Ірану Ебрагіма Раїсі «здійснив жорстку посадку» у гірській місцевості біля міста Верзеган неподалік ірано-азербайджанського кордону 19 травня. Раїсі повертався з іранської провінції Східний Азербайджан на кордоні з Азербайджаном, де вони із президентом Ільхамом Алієвим брали участь у церемонії відкриття греблі на річці Аракс.

У президентському кортежі було три гелікоптери, зник лише один. Глава МВС Ірану Ахмад Вахіді говорив, що дуже погані погодні умови заважали рятувальникам дістатися місця події – в районі аварії йшов дощ і стояв щільний туман.

Телебачення Ірану припинило всі програми для трансляції молитов за Раїсі. На сторінці президента Ірану в інстаграмі також закликали молитися за нього.

Що буде після загибелі Раїсі

Відповідно до статті 131 іранської Конституції, у разі смерті президента його повноваження переходять до першого заступника. Із 2021 року цю посаду обіймає Мохаммад Мохбер. До цього він очолював штаб із виконання розпоряджень колишнього духовного лідера Ірану аятоли Рухолли Хомейні.

«У разі смерті, звільнення, відставки, відсутності або хвороби президента більше від двох місяців або у разі, якщо термін президентства закінчився і новий президент через перешкоди ще не був обраний або інші подібні питання, перший віцепрезидент бере на себе його повноваження та обов'язки зі схвалення керівництва», – йдеться у тексті Конституції Ірану.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив 20 травня, що перший віцепрезидент Мохаммад Мохбер відповідає за виконавчу владу і має максимальний період 50 днів для організації виборів після загибелі в авіакатастрофі президента Ібрагіма Раїсі, повідомляє офіційне інформаційне агентство Ірану IRNA.

Хаменеї також оголосив п’ятиденну жалобу в країні.

Протягом 50 днів в Ірані мають відбутися позачергові президентські вибори.

Уряд Ірану проведе екстрене засідання і виступить із заявою з приводу загибелі президента Ебрагіма Раїсі під час аварії гелікоптера, повідомляють іранські ЗМІ.

Державне телебачення Ірану зупинило звичайне мовлення. Матчі футбольної прем’єр-ліги скасували. Тегеранська біржа припинила торги.

Міжнародна реакція

У зв’язку із загибеллю Раїсі співчуття висловили прем’єр-міністр Іраку Мухаммед ас-Судані, президент Азербайджану Ільхам Алієв, президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі, прем’єр Індії Нарендра Моді, президент Венесуели Ніколас Мадуро, прем’єр Вірменії Нікол Пашинян, глава МЗС Китаю Ван І, президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв та екстремістське угруповання «Хамас».

Президент Об’єднаних Арабських Еміратів Мухаммад ібн Заїд Аль Нахайян сказав, що його країна підтримує Іран у цей складний період. Емір Катару шейх Тамім бен Хамад Аль Тані висловив «щирі співчуття уряду та народу Ірану». Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запевнив, що підтримає Іран в «ці важкі та трагічні дні».

У Пакистані оголосили день жалоби, написав прем’єр країни Шахбаз Шаріф. «Вони були добрими друзями Пакистану. У Пакистані буде оголошений день жалоби, і прапор буде приспущений на знак поваги до президента Раїсі та його соратників, на знак солідарності з братнім Іраном», – зазначив Шахбаз Шаріф.

Триденну жалоба оголосив Ліван.

Президент Росії Володимир Путін назвав «величезною трагедією» загибель Раїсі та назвав його видатним політиком.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров висловив співчуття у зв’язку із загибеллю Ебрагіма Раїсі, міністра закордонних справ Хосейна Аміра-Абдоллахяна і інших, хто був на борту: «Завжди пам’ятатимемо цих видатних політичних діячів як справжніх патріотів Ісламської Республіки, які твердо відстоювали інтереси своєї держави і не відстоювали інтереси своєї держави. У Росії президента Ірану Е. Раїсі та міністра закордонних справ Ірану Х. Аміра-Абдоллахяна знали як справжніх, надійних друзів нашої країни. Їхня роль у зміцненні взаємовигідного російсько-іранського співробітництва та довірчого партнерства неоціненна».

Посольство РФ у Тегерані висловило співчуття у зв’язку із загибеллю президента Ірану та побажало стійкості народу країни.

МЗС Білорусі у зв’язку з катастрофою гелікоптера в Ірані заявило, що з життя пішли справжні друзі Мінська.

Співчуття висловив також голова Ради Європи Шарль Мішель (за це його активно критикують у мережі Х). «Євросоюз висловлює щирі співчуття у зв’язку із загибеллю президента Раїсі та міністра закордонних справ Абдоллахяна, а також інших членів їхньої делегації та екіпажу в результаті краху гелікоптера. Наші думки звернені до родин», – написав європейський чиновник.

У Білому домі повідомили, що президента США Джо Байдена поінформували про катастрофу. Раніше 19 травня в Держдепартаменті США повідомляли, що уважно стежать за тим, що відбувається в Ірані: «Ми уважно стежимо за повідомленнями про можливу жорстку посадку гелікоптера в Ірані, який перевозив іранського президента і міністра закордонних справ», – йшлося у заяві Держдепартаменту США.

Президент Росії Володимир Путін та інші російські чиновники відразу після аварії гелікоптера зустрілися з послом Ірану в Москві Каземом Джалалі. Як він розповів агентству IRNA, Путін пообіцяв надати всю необхідну допомогу, в район падіння гелікоптера направили два літаки МНС із російськими рятувальниками.

Ким був Ібрагім Раїсі?

63-річний Ебрахім Раїсі – представник крайніх консерваторів, які підтримують жорстку лінію у відносинах із Заходом. Він брав участь у попередніх президентських виборах і посів на них друге місце, поступившись Хасану Рухані.

Новый президент Ирана Раиси: кто он?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

Раїсі очолював Верховний суд Ірану з 2019 року. Його призначення на цю посаду критикували в ООН: правозахисники вважають Раїсі причетним до масових страт тисяч політв’язнів у країні у 1980-х роках та звинувачують його у злочинах проти людяності. Раїсі був одним із чотирьох членів комітету, який керував винесенням вироків. Із 2019 року Ебрахім Раїсі перебуває під американськими санкціями.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG