Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
Очільник Мінкульту прокоментував звільнення директора заповідника «Києво-Печерська лавра»
Директора національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка звільнили через «слабку позицію» щодо виконання заборони на діяльність російських релігійних організацій, заявив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.
За його словами, пріоритетом роботи керівника заповідника мало бути забезпечити, щоб у Лаврі не було «московського духу». Водночас результат року його роботи на посаді, заявив Точицький, не є співмірним викликам національній безпеці України.
«Московські попи осквернили Лавру, зробивши її місцем торгівлі вірою та споживчими товарами. На жаль, реальних змін, які були очікувані для звільнення Лаври від підприємливого духу московської церкви, не відбулося. Часу чекати, коли нарешті зупиниться незаконна торгівля, незаконна оренда, безконтрольне перебування московських ченців та подальше руйнування пам’яток, у країни немає», – додав він. Більше про це тут
Перевірка УПЦ (МП): переслідування віруючих чи боротьба із російським впливом?
21 травня Україна почала перевірку Української православної церкви (в єдності з Московським патріархатом) на предмет зв’язків з Росією. За день до цього сплинув дев’ятимісячний термін, який законом був відведений церкві на те, щоб довести відсутність зв’язків із Росією.
На практиці це означало, що УПЦ (МП), яку підозрюють у зв’язках із Російською православною церквою (РПЦ), має або змінити статут і довести свою незалежність від церкви із центром у Москві, або церкву заборонять.
Закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, які пов’язані з Росією, Верховна Рада ухвалила ще торік у серпні. Читайте і дивіться тут
Зеркаль: червоні лінії України на переговорах з Росією– це армія, мова, віра, а не території
Лана Зеркаль – надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України у 2014– 2019 роках, член координаційної Ради Ukraine Facility Platform.
В інтерв’ю Радіо Свобода вона поділилася своїми думками про те, як завершиться війна в Україні, хто міг би стати медіатором на переговорах Зеленського з Путіним і чим Україна може пожертвувати, а чим ні, заради збереження державності.
Найбільше Росія ще у 2022 році фокусувалася саме на трьох основних питаннях: армія, мова і віра, наголошує Зеркаль. Читайте і дивіться за лінком
«Вдягну костюм, коли закінчиться війна». Стиль та образ президента Зеленського – до та під час масштабної війни з РФ
На тижні, що минає, виповнилося шість років відтоді, як Володимир Зеленський, шостий президент України, після процедури інавгурації офіційно став главою держави.
Нові вибори мали відбутися ще 2024 року, проте четвертий рік триває повномасштабна війна, в Україні діє воєнний стан, а закони країни прямо забороняють у цей час проводити вибори.
Розповідаємо, як за ці роки змінювався публічний образ Зеленського, хто працює над президентським стилем та що про нього говорять критики. Дивіться і читайте тут
Політичний злочин чи фінансові борги? Нові деталі, версії та обставини вбивства Портнова у Мадриді
Іспанська поліція вважає замовне вбивство – найвірогіднішою версією смерті Андрія Портнова. Утім, наразі розслідують усі можливі варіанти та не відкидають жодних гіпотез. Про це Радіо Свобода розповіли мадридські журналісти, які спілкувалися зі слідчими.
Колишнього заступника голови Адміністрації президента-втікача Віктора Януковича Андрія Портнова застрелили вранці 21 травня біля американської школи в Мадриді.
«Посада Портнова в проросійському уряді Януковича, його тісні зв'язки з російськими лідерами та його, очевидно, успішний бізнес відкривають широкий спектр можливостей щодо мотивів його смерті», – зауважив у коментарі Радіо Свобода журналіст іспанського видання El Pais. Більше інформації тут
«Воля – для мене це все». У чому секрет геніального пльонтаніста Івана Марчука?
Найвідоміший український художник сучасності Іван Марчук провів у травні наймасштабнішу виставку свого довгого творчого життя. Виставка «Скажи мені правду» відбулася у Відні, де митець мешкає від початку масштабної війни Росії проти України.
Було виставлено понад 400 робіт художника, а вернісаж-відкриття зібрав 700 людей – всі мистецькі й культурні вершки Відня і було чимало візитерів з інших країн. У 2007 році одна з провідних газет Великої Британії The Daily Telegraph внесла Івана Марчука до списку «100 геніїв сучасності».
У кулуарах виставки Іван Марчук дав ексклюзивне інтерв’ю Радіо Свобода. Дивіться і читайте тут
Публікації, які також можуть вас зацікавити:
- ЗМІ: ЄС розглядає відключення 20 російських банків від SWIFT
- Група сенаторів США закликає повернути викрадених РФ українських дітей до укладення будь-якої мирної угоди
- «Ці напади ганебні. Зупиніть убивства» – Келлог відреагував на повітряну атаку РФ 25 травня
- Зеленський: відбувся третій етап обміну полоненими, додому повернулись 303 військовослужбовці (фото)
- Шмигаль: Україна працює над відкриттям всіх 45 категорій Реєстру збитків до кінця 2025 року
- Штурми на мотоциклах – тепер у ЗСУ. Це дійсно «сучасна кавалерія» чи загрозлива для бійців тактика?
- Країни ЄС погодили створення оборонного фонду на 150 млрд євро
- Велика Британія ввела нові санкції проти кремлівської фабрики фейків з розслідування «Схем»
- Як айсберг в океані. Куди дрейфує Гренландія?
- Родина розшукуваного ексрадника голови Фонду держмайна Гмиріна скупила в ОАЕ нерухомість на $14 млн – «Схеми»
Радіо Свобода Weekly – важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум