Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Зеленський прилетів до ОАЕ з візитом
Президент України Володимир Зеленський увечері 16 лютого прибув із візитом до Об’єднаних Арабських Еміратів.
«Офіційний візит разом із першою леді до Об’єднаних Арабських Еміратів. Пріоритет – щоб іще більше наших людей повернулися додому з полону. А також інвестиції та економічне партнерство. Велика гуманітарна програма», – повідомив глава держави.
Об’єднані Арабські Емірати неодноразово виступали посередниками під час обміну утримуваними особами між Україною та Росією, а також сприяли поверненню українських дітей на підконтрольну урядові України територію. Про це тут
Виступ Венса і заклик Зеленського. Головне з Мюнхенської конференції
Промова віцепрезидента США Джей Ді Венса на 61-й Конференції з безпеки в Мюнхені, в якій він розкритикував внутрішню політику більшості європейських держав, приголомшила присутніх.
Венс зустрівся в Мюнхені з президентом України Володимиром Зеленським, який до того зробив кілька важливих заяв, і цією розмовою обидві сторони, хоча б офіційно, залишилися задоволеними. Читайте про це тут
Рубіо: і Україна, і Європа братимуть участь у процесі переговорів із Росією
Держсекретар США Марко Рубіо заявив у поширеному 16 лютого інтерв’ю CBS News, що і Україна, і представники Європи будуть запрошені до процесу переговорів щодо завершення російсько-української війни.
Він наголосив, що «зараз немає ніякого процесу». «Усе, що ми маємо зараз – це дзвінок між Путіним і президентом Трампом, в якому обидві сторони висловили зацікавленість у припиненні цього конфлікту», – відзначив Рубіо.
«Україна має бути долучена, тому що саме вони зазнали вторгнення, і європейці мають бути долучені, тому що вони також мають санкції проти Путіна і Росії, і вони також зробили свій внесок у ці зусилля. Ми просто ще не там. Ми дійсно не готові, але сподіваємося, що будемо готові, тому що ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася», – сказав очільник дипломатичного відомства США. Більше про це тут
«Кубинський десант» в армії РФ: як Росія вербує найманців із Куби на війну проти України (розслідування)
Дружба між Гаваною і Москвою зародилася ще в часи Радянського Союзу і триває досі. Нині вона тримається, зокрема, завдяки російським поставкам нафтопродуктів та продовольства на Кубу, а також на фінансовій і політичній підтримці кубинського режиму, кажуть дослідники.
Та після початку повномасштабної війни Росії проти України, схоже, дружні відносини між країнами можуть передбачати ще й поповнення армії РФ громадянами Куби.
Проєкту Радіо Свобода «Схеми» вдалося встановити, що вони масово беруть участь у війні проти України. Громадяни Куби потрапляють до лав російської армії іноді обманом та примусом, іноді – через гроші та керуючись ідеологічними міркуваннями. Журналісти дослідили великий масив даних – ексклюзивні документи з джерел в ЗСУ, а також соціальні мережі кубинських найманців. Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Вступ України до НАТО дешевший варіант, ніж розміщення необхідної кількості миротворців – Зеленський
- Головна дипломатка ЄС розкритикувала заяву Геґсета щодо України в НАТО
- «Продуктивна зустріч» – Умєров про результати «Рамштайну»
- У Конгресі США пропонують поновити механізм ленд-лізу для України
- Швейцарія вирішила приєднатися до 15-го пакету санкцій ЄС проти РФ
- Rheinmetall передав Україні ще п’ять десантних машин Caracal
- В окупації перебуває 600 тисяч дітей. 7% з них навчається в українських школах онлайн – Лубінець
- 78% росіян підтримують дії Збройних сил РФ в Україні, але 61% хоче мирних переговорів – опитування
- СБУ: в Україні заочно засудили «російського пропагандиста», який закликав бомбити Суми
- ISW прокоментував заяви Росії про нібито плани України підірвати корабель у Балтійському морі
1700-річний ювілей. Коли православні і католики разом святкуватимуть Великдень?
Православна церква України (ПЦУ) 2023 року вперше, разом із більшістю помісних православних церков світу, відзначала Різдво 25 грудня за новоюліанським календарем. Відзначає його 25 грудня і Українська греко-католицька церква (УГКЦ), яка перейшла у тому ж, 2023 році, на григоріанський календар. Відповідно, змістилося відзначення й інших нерухомих церковних свят. Після того, як ці дві українські церкви провели календарні реформи, президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав указ про перенесення святкування Різдва в Україні з 7 січня на 25 грудня.
І ось тепер погляд багатьох звернутий на Великдень. Чому Пасху православні й католики світу святкують по-різному? Чому не разом? Які шанси домовитися? Який ефект це могло б мати на світове християнство? Читайте про це за лінком
Українська мова і «страшна ціна» у час війни. Як змінилося ставлення українців до мови?
Три роки повномасштабної війни в Україні змусили українців замислитись над їхнім ставленням до української мови. Протягом цього часу не бракувало подій, скандалів та емоційних дискусій щодо мови. Зокрема, в соціальних мережах. І радикальність дуже активно використовує Росія у цілях пропаганди.
Найбільший резонанс в українському суспільстві спричинило вбивство у Львові української мовознавиці, професора Ірини Фаріон, яку злочинець застрелив біля її будинку 19 липня 2024 року.
Як три роки повномасштабного нападу Росії на територію України змінили ставлення громадян України до української мови? Як вплинула війна на розуміння українців про важливість розмовляти українською мовою? Про це за лінком
«Ми самі були в шоці»: бійці ЗСУ про переваги і недоліки БМП «Мардер»
БМП «Мардер» під час російсько-української війни активно використовують – в першу чергу десантно-штурмові війська та морська піхота ЗСУ.
Сота окрема механізована бригада Збройних сил України виконує бойові завдання на німецьких бронемашинах в умовах міських боїв у Торецьку на Донеччині.
Про переваги та недоліки цієї західної техніки журналістам проєкту Радіо Свобода – Донбас Реалії, розповів екіпаж однієї із таких бойових машин. Читайте дивіться за лінком
Мільйон за рік. Добровольці нa нових умовaх
Днями Міністерство оборони України анонсувало новий проєкт «Контракт 18-24», який укладається на рік і передбачає для добровольців віком від 18 до 24 років оплaту в мільйон гривень і низку пільг.
Нaскільки ефективним може бути це нововведення? Чи є в бюджеті гроші нa це? І чи не посилить це розкол в aрмії нaйближчим чaсом? Це з’ясовувало Радіо Свобода. Читайте і дивіться за лінком
«20–50 кілометрів від лінії фронту». Якою могла б бути миротворча місія в Україні?
У європейських та американських аналітичних колах активно обговорюють потенційне розміщення миротворчої місії в Україні у разі припинення бойових дій.
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповідають про те, скільки військовослужбовців міг би налічувати подібний контингент, які країни не проти надіслати свої війська та які функції мала б виконувати така місія. Текстова публікація тут
СБУ: диякона УПЦ (МП) та психотерапевта затримали за збір даних про військових у Харкові
Служба безпеки України затримала двох людей за підозрою в шпигунстві за українськими військовими, які захищають Харків, для російської Федеральної служби безпеки , заявили в СБУ 10 лютого.
«Служба безпеки затримала у Харкові двох агентів ФСБ. Ними виявились місцевий лікар-психотерапевт та його спільник – диякон Харківської єпархії УПЦ (МП), які шпигували у прифронтовому місті. Встановлено, що зловмисники намагались виявити місця найбільшого зосередження особового складу та військової техніки Сил оборони», – йдеться в повідомленні.
Крім того, за даними слідства, підозрювані збирали персональні дані українських військових та маршрути пересування в місті. Більше інформації тут
«Полон. Грозний»: українські військові у Чечні. Що про них відомо?
Ія Рашевська – дружина військовополоненого із Запоріжжя Сергія Скотаренка, якого утримують у Чечні. На момент повномасштабного вторгнення чоловік працював за кордоном. Втім, наприкінці 2022 року він повернувся до України, щоб долучитися до Сил оборони.
Він став військовослужбовцем 53-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. У березні 2023 року українець вирушив на бойове завдання на Авдіївському напрямку Донецької області. 10 квітня дружині повідомили, що військовий зник безвісти.
Скільки українських військових перебувають у полоні на території Чечні? Де їх утримують і в якому вони стані? З чим пов'язані складнощі повернення українських бійців із полону в Чечні? Про це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Текстова публікація тут
«Наказ був: у полон не брати». Уперше російський військовий у суді розповідає про страти українських полонених
У Запоріжжі судять російського військового, якого обвинувачують у розстрілі українського військовополоненого. Ця справа – прецедент для українського правосуддя. Вперше обвинувачений у такій категорії воєнних злочинів фізично присутній на лаві підсудних.
За версією слідства, російський військовий Дмитро Курашов розстріляв українського військового Віталія Годнюка 6 лютого 2024 року, коли той здавався у полон. Це сталось під час штурму російськими військовими позиції «Вовк» Сил оборони України. Проти Курашова в суді свідчать бійці з його ж підрозділу. Усі вони воювали у складі загону «Шторм-V».
Чому росіяни свідчать проти свого? Чи визнає свою провину Курашов? Ексклюзивне інтерв’ю з обвинуваченим та свідками тих подій – в матеріалі журналістки проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії. Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Німецька компанія Helsing виготовить для України 6 тисяч ударних дронів зі штучним інтелектом
- ISW підтримав оцінку розвідки Естонії щодо підготовки Росії до війни з НАТО
- Заморожування фінансування США загрожує розслідуванню імовірних воєнних злочинів РФ – Reuters
- WSJ: російським тюремникам після початку повномасштабної війни доручили катувати українських полонених
- «Ми боремось за них чи ні?». Як Україні забезпечити освіту для дітей з окупації?
- «Ніхто не на боці загиблих». Як волонтери забирають тіла солдатів із поля бою
- У Латвії через перевірки знання латиської мови зі шкіл масово звільняються вчителі
- Баку скорочує число співробітників російського видання Sputnik в Азербайджані до одного із 40 – ЗМІ
- У Молдові слідом за Азербайджаном закриють «Русский дом»
- Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо забезпечення доступності ліків
Бібліотеки списують російськомовні книжки, а заповнити полиці українськими допомагають українці зі США
Війна спричинила те, що в українських містах відкриваються нові книгарні, створюються цікаві простори в бібліотеках, видавці видають чимало книг українських авторів і західних в українському перекладі. Полиці рясніють різноманіттям україномовних книжок для людей різного віку. Єдине, що купівельна спроможність стала нижчою, не всі можуть собі дозволити придбати книжку за 500-1000 гривень.
На сьогодні є проблема з оновленням бібліотечних фондів. Адже у рамках дерусифікації списують радянські пропагандистські книжки і російськомовні. Допомагають українським бібліотекам оновити фонди зокрема і українці США. Більше про це тут
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум