Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
«15 хвилин історії». Зустріч Зеленського і Трампа в Римі в контексті переговорів про мир
У соборі Святого Петра у Римі 26 квітня відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом.
Ця зустріч тривала недовго – 15 хвилин. Що стоїть за нею та який контекст цих переговорів, які український президент вже назвав «історичними»?
«Хороша зустріч. Один на один встигли обговорити багато. Сподіваємось на результат з усіх речей, які прозвучали. Захист життів наших людей. Повне й безумовне припинення вогню. Надійний і тривалий мир, який убезпечить від повторення війни. Дуже символічна зустріч, яка має потенціал стати історичною, якщо досягнемо спільних результатів», – написав Зеленський у телеграмі, подякувавши Трампу.
У Білому домі також оцінили цю зустріч як «дуже продуктивну». Читайте про це за лінком
Українська мова, США і Путін. Хто і чому хоче визначити російською мовою межі окупації?
Від початку великої війни російськомовні українці масово переходять на українську мову. Але чимало людей – особливо на сході й півдні – послуговуються російською. І зараз – коли йдеться про можливе перемир’я і умови миру – фактор російської мови в Україні береться до уваги американцями.
Зокрема, спецпосланець президента США Стів Віткофф неодноразово наголошував, що в регіонах, які нині контролює російська армія в Україні, говорять російською мовою. І це, мовляв, може бути аргументом на користь фіксації контролю Москви над цими теренами. Але що не так із такими заявами?
Заяви Віткоффа про російськомовність з’явились після його кількох зустрічей з Володимиром Путіним. Можна припустити, що цю тезу просував російський керманич під час кількох їхніх зустрічей, які тривали годинами. Більше про це тут
США переконують Україну, що територіальні поступки неминучі. Чи це так?
США розглядають можливість визнати Крим російським – про це повідомляють численні західні ЗМІ, хоча офіційних заяв Вашингтону дотепер не було. Але представники адміністрації президента Сполучених Штатів Дональда Трампа на тлі своїх миротворчих зусиль не раз заявляли про неминучість територіальних поступок.
У разі визнання захоплених територій російськими де-юре, це вдарило б не лише по Україні
Які саме загрози може принести оформлення цієї концепції де-юре? Та чому на Заході побоюються ядерної ескалації? Це пояснює Радіо Свобода у проєкті Донбас Реалії. Читайте і дивіться тут
Путін визнав, що російська армія цілеспрямовано б'є по цивільних об'єктах. Чому?
Очільник Росії Володимир Путін фактично визнав, що удари російської армії по цивільній інфраструктурі – є цілеспрямованими. До цього, протягом понад трьох років повномасштабної війни, російська влада це заперечувала, зокрема і в ООН.
Чому Путін тепер змінив риторику?
І з якою метою Росія завдає цілеспрямованих ударів по житлових будинках, вокзалах, готелях, ресторанах і кафе, торгових центрах, лікарнях, школах і дитсадочках, а також по громадському транспорту? Читайте тут
Папа Франциск не став голубом миру. Хто буде наступним папою?
- Про віхи життя, акценти діяльності й оцінка війни Росії проти України папи Римського Франциска – читайте тут
- Франциск і Україна: від «дорогого йому» українського народу до «вивісити білий прапор» – читайте тут
- Після поховання папи Франциска починається процес обрання наступника, який очолить 1,4 мільярда католиків планети. Голосуватимуть за нового понтифіка кардинали, які робитимуть це на Конклаві у Ватикані, з’їхавшись із цілого світу. Розповідаємо, як обиратимуть нового папу – читайте тут
«Сприяли захопленню українських церков»: СБУ повідомила про підозру 14 представникам РПЦ
Служба безпеки України заочно повідомила про підозру 14 посадовцям Російської православної церкви (РПЦ). За повідомленням СБУ, підозри отримали представники російського духовенства, які «сприяли захопленню українських церков на тимчасово окупованих територіях»:
Слідство з’ясувало, що протягом 2022–2024 років фігуранти входили до складу підконтрольного Кремлю Священного Синоду РПЦ.
Як встановило розслідування СБУ, від початку повномасштабної війни ці російські клірики під керівництвом патріарха РПЦ Гундяєва сприяли захопленню релігійних громад на тимчасово окупованій частині України. Більше інформації тут
Публікації, які також можуть вас зацікавити:
- «У Росії буде війна»: Зеленський застеріг від західних інвестицій у російську економіку
- Європа вимагає «територіальної цілісності» України в будь-якій мирній угоді – Франція
- Каллас: Євросоюз ніколи не визнає Крим російським
- Трамп спитав, чому «Україна 11 років не воювала за Крим»? Розповідаємо
- «Не зараховується допомога, надана до підписання» – Шмигаль про зміни в угоді про надра зі США
- У Генштабі ЗСУ розповіли, скільки військових втратила Росія від початку Курської операції
- Розслідувачі встановили особи понад 1500 найманців, які воюють за Росію
- «Я бачила все. Таких, як я, Росія боїться». Блокада Маріуполя, російська фільтрація. Свідчення
- «Лікарняний» у Дубаї: «Схеми» встановили, де саме живе розшукуваний нардеп Сергій Шахов
- У Львові ексгумують останки Путіна, Кузнєцова та радянських солдат
Радіо Свобода Weekly – важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут