Доступність посилання

ТОП новини

«У дефіциті та небезпечна для вживання»: окуповані території засихають. Де люди шукають воду?


Жителям деяких окупованих територій питна вода доступна тільки за гроші
Жителям деяких окупованих територій питна вода доступна тільки за гроші

Вода на окупованій частині Херсонщини непридатна до використання, повідомляє Центр національного спротиву і зазначає, що ситуація із водозабезпеченням на захоплених територіях України «вже давно не контролюється окупаційною владою». Воду не можна використовувати ні для побутових і сільськогосподарських потреб, ані для купання, наголошується в повідомленні.

Окупаційна влада також звітує про те, що лабораторні аналізи якості води у водоймах Нижніх Сірогоз, Першопокровки, Верхніх Сірогоз і Новоолександрівки показали незадовільні результати, які становлять загрозу для здоров'я людей.

Голова так званого уряду захопленої частини Херсонщини Андрій Алексеєнко у липні повідомив, що у регіоні начебто запроваджують програму із назвою «Чиста вода». Вона передбачає модернізацію системи водопостачання. Зокрема, чиновник зазначив, що такі заходи заплановані у Новотроїцькому, Скадовську та Чаплинському районах.

Де на захоплених територіях вода є непридатною для використання? Наскільки ситуація з водозабезпеченням погіршилася після окупації? Які є ризики для здоров'я при вживанні води низької якості, і як від них уберегтися, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я».

Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко розповів «Новинам Приазов'я», що на ситуацію з водозабезпеченням на лівобережній Херсонщині суттєво вплинуло руйнування Каховської ГЕС.

Так виглядала гребля Каховської ГЕС у Новій Каховці на Херсонщині до руйнування, що сталося 6 червня 2023 року
Так виглядала гребля Каховської ГЕС у Новій Каховці на Херсонщині до руйнування, що сталося 6 червня 2023 року

«Більша частина Херсонщини завжди мала певні проблеми з водою, але зараз ситуація набула особливо загрозливого характеру в окремих населених пунктах, розташованих вище Каховської ГЕС – води там просто немає. У самій же Новій Каховці немає проблем. Так, рівень ґрунтових вод на два метри понизився, але глибина свердловин на міських водозаборах достатня для того, щоб забезпечити жителів міста водою. Єдиний момент, коли там інколи зникає світло, тоді виникають певні проблеми. А у сільських населених пунктах нашої громади, там є проблеми, бо там не було центрального водопостачання, відповідно, свердловини треба заглиблювати. Якість води, особливо у таких пунктах як Райське, Тополівка, Обривка, Масловка, погіршилася», – зазначив він.

На світанку 6 червня минулого року стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування дамби відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.

«Питна вода тільки за гроші»

За словами Коваленка, в таких населених пунктах, як Любимівка, Нові Каїри падіння ґрунтових вод відбулося на десятки метрів. Людям доводиться заглиблювати свердловини, але це не гарантує якість цієї води. Є населені пункти, куди окупаційна влада доставляє технічну воду місцевим жителям, а от питну треба купувати, розповів він.

Ця проблема дефіциту води є, там страшне падіння ґрунтових вод, що відбивається на якості води
Володимир Коваленко

«В тих же Каїрах люди чи закупляли, чи їм роздавали 200-літрові пластмасові місткості, куди привозили і розливали технічну воду. Тому що є якесь господарство, свійські тварини й треба підтримувати. Для того, щоб питна вода була, треба було їхати чи в Каховку, чи ще у більш віддалені території. Отже, ця проблема дефіциту води є, там страшне падіння ґрунтових вод, що відбивається на якості води. Багато свердловин тепер не можуть подавати цю воду», – каже посадовець.

Проблеми з водою призводять до того, що люди з сільської місцевості переїжджають до Нової Каховки, додав міський голова.

В’їзд до міста Нової Каховки на Херсонщині, 7 вересня 2022 року
В’їзд до міста Нової Каховки на Херсонщині, 7 вересня 2022 року

«Їздять у місто до знайомих. Телефонний зв'язок існує, і люди дозволяють їм переїздити в їхні квартири (в місті), бо там є водичка, є якийсь зв'язок. В сільських населених пунктах немає ні електроенергії, ні води відповідної, немає зв'язку. Вода є однією з причин того, що люди переселяються у Нову Каховку до знайомих, друзів, які це дозволяють робити», – повідомив Коваленко.

З огляду на бойові дії та окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Ситуація погіршується»

«Новини Приазовʼя» поцікавилися, якою є ситуація з водопостачанням в інших окупованих РФ регіонах півдня.

Призначений Росією керувати захопленою частиною Запорізької області Євген Балицький на початку липня повідомив, що окупаційне Міністерство природи, екології та надрокористування затвердило порядок надання права користування ділянками надр регіону.

За словами Балицького, це дозволить встановити упорядкувати видобуток корисних копалин, а також пошук та оцінку підземних вод.

Голова Приазовської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області Андрій Солопов розповів, що ситуація з постачанням питної води у цій громаді завжди була непростою, втім, до окупації місцева влада контролювала це питання. Зараз проблема суттєво погіршилася, каже посадовець.

Андрій Солопов
Андрій Солопов

«Північна частина селища була підключена до так званого західного групового водогону, який брав свій початок десь там з Каховського водосховища. І коли в червні минулого року окупанти підірвали дамбу (греблю Каховської ГЕС – ред.) і водосховища, так би мовити, не стало, і водогін залишився без води, то особливо мешканці північної частини селища одразу на собі це відчули. Наразі ситуація дуже складна. Через спеку і взагалі через такі сезонні коливання рівня води дуже важка ситуація з водопостачанням. Постійно спілкуємося з нашими мешканцями, моніторимо телеграм-канали окупаційної адміністрації Приазовського, бачимо, що вимушені підвозити питну воду людям бочками, як в минулому сторіччі. Тобто жодного рішення, окрім такого, вони не знайшли. І ситуація з питною водою дедалі гіршою стає», – наголосив він.

Окупаційна влада обіцяла місцевим жителям знайти додаткові джерела водопостачання, втім, цього не сталося, каже Солопов.

Саме питна вода у нашій місцевості залягає десь на глибині понад 100 метрів
Андрій Солопов

«Є індивідуальні свердловини, але ж саме питна вода у нашій місцевості залягає десь на глибині понад 100 метрів. Тобто свердловини, в яких є саме питна вода, дуже глибокі. Дуже невелика кількість населення може дозволити собі пробити такі глибокі свердловини, адже ж це потребує оформлення додаткових документів. А ось щодо технічної води, навіть ті свердловини, які є, вони доволі неглибокі, вода там технічної якості, тобто така, яку навіть для поливу треба дуже застережливо вживати, тому що вона солона», – зазначив він.

«Водоводи розстріляні, водосховища засихають»

Депутат Маріупольської міської ради Роман Амелякін розповів «Новинам Приазов'я», що до окупації вода у цьому місті була не досить доброї якості. Тому влада розробляла проєкти щодо опріснення води з моря або будівництва нового водозабору з річки Кальчик.

Ушкоджена обстрілом стела на в'їзді до міста Маріуполь з боку Бердянська
Ушкоджена обстрілом стела на в'їзді до міста Маріуполь з боку Бердянська

«Напередодні вторгнення було зруйновано водовод, який подавав нам воду з водосховищ на півночі області й місто було більшою частиною запитано від Старокримського водосховища – там вода дуже жорстка і запас обмежений. Наразі так все і залишилося, місто отримує своє водопостачання саме зі Старокримського водосховища. Досі не відновлено водовод з Сіверського Донця, через те і Донецьк і Маріуполь страждають», – зазначив він.

За словами депутата, через спеку, яка була минулі тижні, Старокримське водосховище висохло. Тому вода в кранах споживачів була дуже низької якості – брудна, з мулом.

«До всього цього додалися ще проблеми з енергопостачанням, бо воно наразі якісно не відновлено. Відповідно відбувається відключення насосів на водонапірних станціях. Тому ситуація в місті з водою була дуже поганою, скарги я бачив зі всіх районів міста», – повідомив Амелякін.

Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Системних заходів, які б вирішили проблему водопостачання у Маріуполі, окупаційна влада не здійснює, стверджує депутат.

«Немає відновлення каналу, будівництва нових водозаборів. Вони десь там якось латають труби, щось намагаються зробити з електропостачанням на насосні підстанції, але це все ситуативні рішення, які дозволяють експлуатувати і так не найкращу систему водопостачання, яка ще до того ж була дуже пошкоджена снарядами російської армії під час захоплення міста», – додав він.

  • Маріуполь російські війська захопили у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих наразі невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч людей.

Поради хіміка – як очистити неякісну воду

Кандидат хімічних наук Гліб Репіч розповів «Новинам Приазов'я, наскільки вживання води низької якості може бути небезпечним для здоров'я людей.

Гліб Репіч
Гліб Репіч

«Якщо ви отримуєте якесь серйозне отруєння – це може стати останнім отруєнням у вашому житті, от у цьому і проблема. Що там може бути? Це дизентерія, холера, кишкова паличка, купа збудників різноманітних кишкових інфекцій, які передаються саме через воду. Це просто величезна купа, цілий спектр, в тому числі і смертельних захворювань. Тому сиру воду в жодному разі вживати не можна. Якщо у вас є сумніви щодо якості води, пам'ятайте, що ніякі фільтри-глечики, які у вас там вдома є, не профільтрують. Вода може стати візуально чистою, але мікроби та віруси воно не прибере», – пояснив він.

Для того, щоби така вода стала придатною до вживання, її потрібно прокип'ятити протягом 10 хвилин, каже науковець. Крім кип'ятіння, очистити воду можуть допомогти саме спеціальні фільтри та таблетки, додав Репіч.

«Таблетки розраховані на певний об'єм води. Кидаєш ту таблетку, певний час проходить, воно повністю знезаражує ту воду. Є ще таблетки, які, крім того, що знезаражують, вони весь оцей бруд збирають, який потім осідає на дно, а зверху буде шар прозорої, не дуже смачної, але все-таки питної води. А фільтри мають бути зворотного осмосу. Це єдиний прилад, який здатен відділити все, і бактерії, і мікроби. Оце тільки таким фільтром можна за один прийом відфільтрувати все зайве і отримати абсолютно питну воду», – пояснив спеціаліст.

  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
  • В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG