Міністр оборони України Степан Полторак закликав президента США Дональда Трампа продовжити надання політичної і військової допомоги Україні та не скасовувати санкції щодо Росії задля стримування «подальшої ескалації» бойових дій на сході України. Про це Полторак заявив в інтерв’ю Радіо Свобода наступного дня після інавгурації Дональда Трампа.
«Дуже важливо для України мати політичну підтримку з боку Сполучених Штатів і зберігати санкції, запроваджені проти Росії, бо це один з найважливіших аспектів для стримування подальшої ескалації з боку президента Володимира Путіна», – сказав Полторак.
Він зазначив, що скасування санкцій дасть «небезпечний сигнал» Росії та іншим країнам, які порушують міжнародне право, і не виключив у результаті цього «хаосу в світі».
На думку Полторака, Росія може мати на меті захоплення більших територій України або навіть вторгнення в одну з країну-членів НАТО.
Міністр оборони України також зауважив, що більшу частину іноземної допомоги (загалом від 18 країн), зокрема у вигляді військової техніки та підготовки солдатів, Київ отримує від Сполучених Штатів, Великобританії, Канади та Литви.
Із 2014 року допомога Вашингтона для України склала понад 1,3 мільярда доларів з урахуванням вартості навчань та обладнання. Водночас, додав Полторак, лише Литва надала Україні стрілецьку зброю та боєприпаси до неї.
За словами очільника Міноборони, допомога США, особливо в підготовці військ, має вирішальне значення для України.
«На жаль, ми не можемо впливати на будь-які рішення Трампа, він може ухвалити їх чи не ухвалити щодо допомоги США Україні», – сказав Полторак, додавши, що, попри це, Україна захищатиметься «до кінця».
«Те, в чому я можу бути впевнений, що Путін і його сили не матимуть легкої прогулянки по території України», – додав міністр оборони.
На його думку, єдиний спосіб закінчити конфлікт на Донбасі – «політичними і дипломатичними засобами», але це можливо, лише якщо Україна матиме потужну армію.
Президент України Петро Порошенко, виступаючи в рамках щорічних зборів Всесвітнього економічного форуму в Давосі 20 січня, заявив, що сподівається продовжити плідну співпрацю між Україною і США та очікує трансатлантичної єдності.
Президент США Дональд Трамп, який вступив на посаду напередодні, раніше припускав імовірність скорочення чи скасування санкцій щодо Росії через її анексію Криму і підтримку бойовиків на сході України. Водночас в одному з останніх інтерв’ю виданню Wall Street Journal він заявив, що санкції будуть збережені принаймні «ще певний час».
Збройний конфлікт на сході України почався навесні 2014 року після російської анексії Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці сепаратистів. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці».
За даними ООН, на Донбасі загинуло близько 10 тисяч людей, понад 22 тисячі були поранені внаслідок агресії Росії.