Росія скористалася зі свого права вето в Раді безпеки ООН, щоб заблокувати ухвалення резолюції на вшанування пам’яті жертв так званої різанини у Сребрениці з нагоди 20-х роковин трагедії, що мала згадати визначення тих подій як геноциду.
Переговори представників Росії й провідних країн світу щодо цієї резолюції, що тривали від вівторка, 7 липня, не привели до порозуміння.
Напередодні голосування Росія, яка в перебігу Балканських воєн 1990-х років підтримувала Сербію і сербів в інших післяюгославських країнах, зокрема, боснійських сербів, називала цю резолюцію такою, що роз’єднує сторони і зосереджується тільки на одній стороні конфлікту.
Лідери боснійських сербів, сили яких знищили понад вісім тисяч чоловіків і хлопців, босняків-мусульман в околицях боснійського міста Сребрениці в липні 1995 року, досі відмовляються визнати ті події за геноцид, і й нині мають у цьому підтримку Росії.
Як мовилося в тексті проекту, що його запропонувала Велика Британія, «визнання трагічних подій у Сребрениці як геноциду є передумовою для примирення». Проект резолюції також пропонував засудити заперечення цього геноциду.
Саме таку кваліфікацію – як геноцид – уже дали раніше Сребреницькій різанині Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії і Міжнародний суд, що діють під егідою ООН.
У Боснії й Герцеговині 11 липня, в день символічних роковин трагедії, готуються до загальнодержавних жалобних урочистостей. У середу, 8 липня, там почали традиційну щорічну 100-кілометрову жалобну ходу гірськими районами до Сребрениці за маршрутом, яким 1995 року у зворотному напрямку пішки втікали зі Сребрениці ті, кому вдалося вижити.
Прем’єр-міністр Сербії Александар Вучич повідомив увечері у вівторок, 7 липня, що поїде на жалобні заходи до Сребрениці 11 липня, бо «отримав запевнення», що в ООН не пройде резолюція зі згадкою про геноцид.
У суботу, 4 липня, державне телебачення Сербії повідомляло, що президент країни Томислав Николич надіслав листа колезі з Росії Володимирові Путіну з проханням, щоб Москва заблокувала таку резолюцію в Раді безпеки ООН.