Президент Володимир Зеленський заявляє, що українські військові взяли у полон на Донеччині двох громадян Китаю, які воювали в складі армії Росії.
За його словами, Україна очікує пояснень від Китаю і реакції «США, Європи та всіх у світі, хто хоче, щоб був мир».
«Є документи цих полонених, банківські картки, особисті дані. Маємо інформацію про те, що таких громадян Китаю в підрозділах окупанта значно більше, ніж двоє. Зараз зʼясовуємо всі факти. Працюють розвідка, СБУ, відповідні підрозділи Збройних сил», – написав Зеленський у телеграмі.
«Я доручив міністру закордонних справ України негайно звʼязатися з Пекіном і зʼясувати, як Китай збирається на це реагувати. Залучення Росією ще й прямо чи опосередковано Китаю в цю війну в Європі – це чіткий сигнал, що Путін збирається робити що завгодно, окрім завершення війни. Він шукає, як воювати далі. На це точно потрібна реакція. Реакція Сполучених Штатів, Європи та всіх у світі, хто хоче, щоб був мир», – додав він.
Президент не уточнив, коли саме були взяті в полон громадяни Китаю. За його словами, вони перебувають у Службі безпеки України, тривають відповідні слідчі й оперативні дії.
У січні президент США Дональд Трамп заявляв, що «планує налагодити плідну взаємодію з Китаєм» і висловив очікування, що «КНР може використати свій вплив на Росію, щоб завершити її війну проти України».
Китай декларує «нейтралітет» щодо російсько-української війни, проте від її початку надає Росії дипломатичну, економічну підтримку та наростив торгівлю з РФ і постачання дефіцитної мікроелектроніки й інших товарів, значною мірою, завдяки яким Росія може виробляти зброю і продовжувати агресію.
У січні проєкт Радіо Свобода «Схеми» встановив, що після запровадження західних санкцій у 2022 році Китай став для Росії єдиним джерелом галію та германію, а також – одним з лідерів у постачанні стибію, хімічних елементів, необхідних для виробництва зброї, зокрема ядерної. Імпортують ці метали в Росію державні та приватні компанії, які так чи інакше повʼязані з російським військово-промисловим комплексом, купуючи їх у китайських фірм з державним капіталом.
Читайте також: У МЗС Китаю заявили, що вітають бажання Трампа «якнайшвидше» завершити «українську кризу»
Форум