Президент Володимир Зеленський виступив із новорічним привітанням наприкінці останнього дня 2024 року.
У промові він подякував «всім, хто цінує Україну, береже свою державу», і згадав, зокрема, про звільнення полонених, українців, які зустрічають новий рік у російській окупації й за кордоном та іноземну підтримку.
За словами Зеленського, протягом 2024 року Україна повернула з полону 1 358 людей, загалом – 3 956:
«Я називаю не приблизні, а дуже точні цифри, бо кожна з них – це людина, наша людина, дуже важлива людина. І з поверненням кожної ми повертаємо в Україну життя. І як щоразу, коли це стається, плачемо ми всі».
У ході російських повітряних атак сили протиповітряної оборони збили протягом 2024 року 1310 крилатих і балістичних ракет та 7800 іранських «Шахедів», розповів президент. Він згадав про удар РФ по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві в липні 2024 року, зазначивши, що «так б’ють слабаки й боягузи».
Говорячи про розвиток оборонної індустрії протягом року, президент сказав, що зараз «30% усього, що в цьому році було в наших хлопців на полі бою, – усе це було зроблено в Україні»:
«Україна знову будує своє, свої ракети. І вперше робить понад мільйон БпЛА за рік. Змушує ворога вчити українську. «Паляниця», «Пекло», «Рута». Змушує тремтіти від слів «Нептун» і «Сапсан». Усе це – наші ракети. Українські. «Гор», «Вампір», «Колібрі», «КАМІК», «Лютий», Heavy Shot, Fire Point. Усе це – наші дрони. Українські. І все це – наші аргументи, аргументи для справедливого миру».
Президент висловив переконання, що Україна не самотня в протистоянні російській агресії, зокрема, згадавши підтримку Сполучених Штатів. Він нагадав про розмову з чинним президентом Джо Байденом після початку повномасштабного російського вторгнення та обраним президентом Дональдом Трампом.
Читайте також: Час непевності. Що чекає на США, Україну та Росію у 2025 році?
«Я не маю сумніву, що новий американський президент хоче й зможе принести мир та покласти край путінській агресії. Розуміє, що перше неможливе без другого. Бо це не вулична розбірка, де треба втихомирити дві сторони. Це повномасштабна агресія божевільної держави проти цивілізованої. І я вірю, що ми разом зі США здатні на цю силу. Змусити Росію до справедливого миру. Тобто не забути й не обнулити все, що скоїла Росія. Буча, Оленівка, Авдіївка, усі наші знищені міста й села. Ось чому дійсно справедливий мир не може настати за принципом «почнімо з чистого аркуша», – заявив він.
Зеленський закликав у наступному році боротися за Україну, яка «буде достатньо сильною» на полі бою і за столом переговорів.
Президент подякував партнерам України за фінансову та військову допомогу, зокрема, ініціативи з надання боєприпасів, винищувачів F-16 та систем протиповітряної оборони. Він також висловив думку, що, попри позиції Угорщини та Словаччини, «і угорський, і словацький народи – насправді з нами, з Україною, з українцями, на боці правди». Він також висловив підтримку народам, які відстоюють народу, згадавши Молдову й протести в Грузії.
«І я впевнений, настане день, коли всі ми скажемо: «Жыве Беларусь!» – заявив Зеленський.
Він побажав, щоб 2025 рік став роком України.
«Ми знаємо, що мир нам не подарують. Але ми зробимо все, щоб зупинити Росію й закінчити війну. Те, чого хотів би кожен із нас. За кожним із нас – «Україна-Мати». І вона заслужила жити в мирі. Я нам усім цього бажаю», – сказав голова держави.
Зеленський додав, що в наступному році планує робити все заради миру в Україні.
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.
Форум