Точна кількість загиблих в ході боїв за Маріуполь досі невідома – про це сказав президент Володимир Зеленський у інтерв’ю, уривок якого його пресслужба оприлюднила 25 жовтня.
Таким чином він відповів на питання про кількість смертей у місті на початку повномасштабного вторгнення.
«Я думаю, що реально це неможливо зрозуміти без відповідних робіт просто на місці. У нас була інформація, що росіяни вбили біля 20 тисяч. Але я не можу сказати конкретно. Люди там були різні. Були тисячі людей, які в полоні, і більшість – із цього напрямку. Ми повернули 4 тисячі полонених, а там ще тисячі», – сказав Зеленський.
Він нагадав, що більшість із 19,5 тисяч дітей, про депортацію яких до Росії відомо українській владі, були вивезені з окупованих південних регіонів України, у тому числі Маріуполя.
Читайте також: «Вони впевнені, що там залишаться». Чи відновлює Росія окуповані міста і захоплені підприємства Донбасу?
Також Зеленський додав, що російські війська вбивали або викрадали цивільних, які протестували проти окупації: «це сотні або тисячі або десятки тисяч».
«Крім того, що там йшли бойові дії і дуже багато людей були поранені або загинули під завалами. Там просто розбили велику кількість будівель», – сказав він.
Президент висловив переконання, що окупаційна влада зводить нові будівлі на місці зруйнованих не лише з метою пропаганди, а й щоб приховати загибель цивільних. На його думку, таку практику Москва вже застосовувала:
«Ви ж знаєте, що Грозний повністю побудований (наново – ред.), побудоване місто. Коли була війна в Чечні, коли вони боролися за свою незалежність, Грозного не було, жодної будівлі не було. Вони знищили повністю все місто і потім побудували нове. Це не для того, щоб показати «ось дивіться», це не тільки маркетинг. Це передусім щоб заховати всіх людей, кого вони вбили. Це страшні люди. Тому ніхто не знає реальну кількість».
Зеленський у своїх соцмережах раніше анонсував розмову з італійською журналісткою Чечілією Салою, зазначивши, що це її перше інтерв’ю після звільнення з ув’язнення в Ірані.
Маріуполь був оточений російськими військами ще в перші кілька діб широкомасштабного вторгнення Росії, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Бої за місто тривали до виходу останніх українських військових із заводу «Азовсталь» у травні.
За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч.
Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Серед них – обстріл пологового будинку й удар по Драматичному театру, де ховалися люди. Міноборони Росії називає ці звинувачення «фейками».
Форум