Складання військової присяги не є обов’язковим для початку несення військової служби – про це йдеться в роз’ясненні, яке Верховний суд оприлюднив 6 лютого.
Цю позицію суд озвучив у зв’язку з кримінальним провадженням, у якому військовослужбовця визнали винним за статтею про непокору в умовах воєнного стану. За рішеннями судів, військовий відмовився від виконання бойового розпорядження командира про обладнання інженерних споруд та підготовки запасних позицій на взводному опорному пункті на другій лінії оборони. Це «могло призвести до прориву російсько-окупаційними військами на цій ділянці оборони».
«У касаційній скарзі сторона захисту зазначила, що обвинувачений мав усі законні підстави не виконувати наказ командира, оскільки не приймав присяги, не отримував належної військової підготовки та незаконно був мобілізований», – цитує пресслужба.
Читайте також: «Хочуть зірвати мобілізацію»: Саранцев вважає, що за нападами на військових і ТЦК стоїть Росія
Натомість Верховний суд залишив рішення судів попередніх інстанцій без змін. Це пояснили службовим розслідуванням, яке встановило, що військовослужбовець «категорично відмовився приймати присягу, що підриває не лише боєготовність військових формувань, але й авторитет Збройних Сил України в цілому».
Крім того, відсутність у засудженого належної військової підготовки обумовлена тим, щов він не хотів її проходити, адже «не виконав наказ отримати зброю і вирушити на полігон для проведення навчальних стрільб».
Найвища судова інстанція посилається на приписи статті 24 закону «Про військовий обов’язок і військову службу»:
«Закон не пов’язує факт прийняття військової присяги з початком проходження військової служби. Для обвинуваченого як для громадянина, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, початком військової служби є день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки».
Читайте також: Мобілізація студентів, науковців та вчителів не передбачається – міністр освіти і науки України
Стаття про непокору, тобто відмову виконати наказ начальника або його умисне невиконання, карається 5-10 роками ув’язнення в разі обвинувального вироку.
18 травня 2024 року набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Форум