Сотні тисяч людей зібралися в Стамбулі 29 березня, щоб протестувати проти ув’язнення мера міста Екрема Імамоглу, головного опонента президента Реджепа Таїпа Ердогана.
Натовп із турецькими прапорами та транспарантами вийшов на мітинг на березі моря в районі Малтепе найбільшого міста країни, щоб взяти участь у мітингу під гаслом «Свободу Імамоглу». Акцію організувала Республіканська народна партія (CHP) – головна опозиційна партія країни.
«Якщо правосуддя мовчить, народ говоритиме», – написано на одному з банерів, піднятих у натовпі.
Виступаючи на заході, лідер CHP Озґур Озел сказав, що мільйони турків домагаються звільнення Імамоглу та дострокових президентських виборів. Він назвав звинувачення проти мера безпідставними та політично мотивованими.
«Тенденції в економіці, тенденції в правосудді, законі – усе погіршується. Ось чому ми тут. Ми говоримо «права, закон і справедливість», і ми добиваємося своїх прав», – сказав один із прихильників CHP, який відмовився назвати своє ім’я, агентству новин AFP на мітингу в Стамбулі.
Ердоган, який домінував у турецькій політиці більше двох десятиліть, назвав протести «шоу» і закликав CHP припинити «провокувати» турків, попередивши, що це матиме правові наслідки.
Загальнонаціональні демонстрації були в основному мирними, але майже 2000 людей були затримані, а сотні також були ув’язнені в очікуванні суду.
Фінансові активи Туреччини впали на тлі заворушень, що спонукало центральний банк використовувати резерви для підтримки валюти країни, ліри. Потрясіння також сколихнули приватний сектор.
Кілька європейських країн висловили стурбованість подіями в Туреччині, заявивши, що вони можуть завдати шкоди демократії в країні.
«Арешт мера викликає глибоке занепокоєння. Туреччина повинна підтримувати демократичні цінності, особливо права обраних посадовців», – заявила журналістам у Брюсселі президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Імамоглу, який випереджає Ердогана в деяких опитуваннях громадської думки, 19 березня був обраний кандидатом від CHP на наступних запланованих президентських виборах у Туреччині у 2028 році.
Того ж дня його ув’язнили, і цей крок спровокував нинішні заворушення.
Уряд заперечує будь-який вплив на судову систему та каже, що суди незалежні.
Ці антиурядові протести є найбільшими з 2013 року, коли демонстрації, що почалися проти планів реконструкції парку Гезі в Стамбулі, перетворилися на масові протести. Вони викликали жорсткі репресії з боку влади, під час яких, за словами правозахисників, було вбито 11 людей і понад 8 тисяч зазнали поранень.
Форум