Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив про необхідність «активного діалогу», відповідаючи на запитання про те, як він розцінює заяви обраного президента США Дональда Трампа щодо майбутнього членства України в НАТО і про те, що він «може зрозуміти Російську Федерацію».
Як передає кореспондентка Радіо Свобода, під час брифінгу 8 січня Сибіга прямо не відповів на запитання, чи розцінює Україна ці заяви як публічну відповідь на прагнення України долучитися до НАТО чи як врахування російського вето на бажання України стати членом Альянсу.
Водночас міністр сказав, що «спільний інтерес трансатлантичної спільноти – це досягнення стійкого, справедливого, всеосяжного миру».
«Я точно можу вам сказати, що Росія прагне війни і знищення України. Я точно можу вам сказати, що Росія не змінила свою риторику, риторику капітуляції та ультиматумів», – зазначив очільник МЗС.
Він додав, що «найкращим форматом обміну думками є формат прямого спілкування».
«Тому ми надзвичайно зацікавлені у активному діалозі (з американською стороною – ред.), в тому числі на рівні лідерів і саме цей формат дозволяє дуже дієво обмінюватись думками, як щодо причин, так і щодо наслідків», – сказав міністр закордонних справ України.
На заяви Трампа щодо членства України в НАТО відреагувала і міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, яка перебуває з візитом у Києві.
«Ми чітко заявляємо не лише американській аудиторії, але й майбутньому президенту Трампу та його команді, що з боку НАТО не існує жодної загрози. Це дуже схоже на давно використовуваний Росією наратив звинувачення НАТО або так званого розширення НАТО у власній агресії», – сказала очільниця МЗС Фінляндії.
Вона також наголосила на двох речах: зокрема, на тому, що НАТО – це оборонний альянс, і він «не становить загрози для Росії». Як і Фінляндія не загрожує Росії як член НАТО, так і без членства в Альянсі, зазначила міністерка.
По-друге, за словами Валтонен, НАТО не розширюється силою.
«НАТО розширюється, коли вільні люди в демократичних країнах вирішують приєднатися до нього. І це, безумовно, сталося з Фінляндією і Швецією, і це одного дня, сподіваюсь, в найближчому майбутньому, станеться і з українським народом, якщо він так вирішить. І це, знову ж таки, нікому не загрожує. Це просто відображення свободи у вільних суспільствах, де люди можуть приймати рішення і користуватися своєю свободою, не погрожуючи нікому, а роблячи свій суверенний вибір безпеки», – резюмувала міністерка закордонних справ Фінляндії.
Напередодні Дональд Трамп провів масштабну пресконференцію, на якій обговорював, зокрема, питання війни в Україні, роль НАТО і відносини з Росією. Трамп сказав, що він розуміє почуття Росії стосовно розширення НАТО в контексті України.
Новообраний президент США під час передвиборчої кампанії заявив, що може припинити конфлікт в Україні впродовж 24 годин після вступу на посаду.
Повернення Трампа в Білий дім несе з собою невизначеність щодо того, який вплив це матиме на війну, що триває майже три роки, і на потенційні переговори. Але Трамп сказав, що він сповнений рішучості «виправити це», додавши, що це «важко».
Українські офіційні особи стурбовані тим, що будь-які поспішно організовані переговори можуть дозволити Росії утримати захоплену нею територію України, а також дадуть російським військам час на відновлення та реорганізацію.
Українці також хочуть заохотити Трампа продовжувати військову підтримку Києва з боку США. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 7 січня підтвердив, що поїздка в Україну спецпредставника Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога перенесена.
Посланнику Келлогу доручили вести переговори про припинення війни. Він сказав, що потенційні переговори про припинення вогню можуть розпочатися, коли Трамп вступить на посаду, і в грудневому інтерв’ю Fox News відзначав, що війну можна «завершити впродовж наступних кількох місяців».
Форум