Доступність посилання

ТОП новини

Суд ООН оголосив проміжне рішення у справі про звинувачення Ізраїлю в геноциді


Пропалестинські демонстранти на акції під будівлею Міжнародного суду в день оглошення вимоги ПАР щодо екстрених заходів, 11 січня 2024 року
Пропалестинські демонстранти на акції під будівлею Міжнародного суду в день оглошення вимоги ПАР щодо екстрених заходів, 11 січня 2024 року

Міжнародний суд ООН 26 січня виніс проміжне рішення у справі про звинувачення Ізраїлю в геноциді.

Згідно з рішенням суду, Ізраїль має вжити заходів, «щоб уникнути будь-яких дій, які були б рівнозначні геноциду під час його війни в Смузі Гази», але «суд не нав’язував припинення вогню, як того вимагала Південна Африка».

«Ізраїль має вжити негайних і ефективних заходів, аби забезпечити необхідні, термінові базові послуги та гуманітарну допомогу для вирішення несприятливих умов життя, з якими стикаються палестинці», – заявила президент Міжнародного суду Джоан Донохью, зачитуючи попереднє рішення суду.

«Суд усвідомлює масштаби людської трагедії, яка розгортається в регіоні, і глибоко стурбований втратами життів і людськими стражданнями», – додала вона.

Південно-Африканська республіка (ПАР), яка звинуватила Ізраїль у вчиненні «систематичних» актів геноциду під час конфлікту, просила суд винести екстрене рішення, щоб захистити жителів Гази від подальшої шкоди через війну Ізраїлю проти угруповання «Хамас», визнаного терористичними у Сполучених Штатах і Євросоюзі.

Підконтрольне «Хамасу» міністерство охорони здоров’я Гази повідомляло, що під час кампанії загинули майже 26 тисяч місцевих жителів, більшість із яких були жінками та дітьми.

Ізраїль відкинув звинувачення, а в один момент під час слухань заявив, що наведення подібності з війною Росії в Україні було «абсурдним».

«Ми очікуємо, що Міжнародний суд відкине ці фальшиві та фіктивні звинувачення», – заявив на брифінгу 25 січня речник уряду Ізраїлю Ейлон Леві.

Раніше цього місяця адвокати Ізраїлю стверджували, що країна робить усе можливе, щоб обмежити вплив боротьби проти «Хамасу» на цивільне населення, і що угруповання та його тактика ведення війни винні у високій смертності серед мирних жителів.

У своєму позові Південна Африка, зокрема, вказала на рішення суду від березня 2022 року, яке закликало Росію припинити військові дії проти України. Рішення Міжнародного суду не можуть бути оскаржені, але сам суд не має засобів для втілення своїх рішень.

25 січня лідери «Хамасу» заявили, що вони будуть дотримуватись встановленого судом режиму припинення вогню, якщо Ізраїль також це зробить. Вони також заявили, що звільнять усіх ізраїльських заручників у Газі, якщо Ізраїль звільнить усіх утримуваних ним палестинських в’язнів.

Після нападу угруповання «Хамас», визнаного терористичним у США та Євросоюзі, з жовтня 2023 року ізраїльська армія проводить у Газі військову операцію проти нього. Під час операції загинули тисячі палестинців.

Приводом для операції у Газі став напад на південь Ізраїлю 7 жовтня 2023 року, загинули понад 1200 ізраїльтян, більшість із них – цивільні жителі. Понад 200 людей були взяті в заручники. Частина заручників – переважно жінки та діти – згодом була звільнена на палестинських ув’язнених. За останніми даними, «Хамас» утримує в Газі понад 100 осіб.

За даними підконтрольного «Хамасу» МОЗ, через ізраїльські атаки в Газі загинули понад 23 тисячі палестинців, більшість з яких жінки та діти. Багато країн звинувачують Ізраїль у жорстокості. Ізраїльська армія покладає відповідальність за загибель мирних жителів на «Хамас». Ізраїльські військові стверджують, що джихадисти розміщують свою інфраструктуру серед цивільних будівель та використовують населення як живий щит.

Форум

XS
SM
MD
LG