Держсекретар США Марко Рубіо пояснив, що тимчасове зупинення міжнародної допомоги необхідно для перегляду програм щодо їх відповідності національним інтересам США. Про це він заявив під час брифінгу у Коста-Ріці 4 лютого.
«Я продовжую підтримувати іноземну допомогу. Але іноземна допомога – це не благодійність. Вона існує для просування національних інтересів Сполучених Штатів. Кожен долар, який ми витрачаємо, поки я є держсекретарем і поки президент Трамп перебуває у Білому домі, буде доларом, який просуває наші національні інтереси», – сказав держсекретар.
За його словами, програми з надання термінової гуманітарної допомоги, зокрема постачання їжі та ліків, не підпадають під заморожування. Однак усі інші ініціативи повинні бути переглянуті.
Рубіо додав, що якщо якась організація отримує кошти від Сполучених Штатів і не знає, як податися на механізм надання винятків, то виникають «реальні запитання щодо компетенції цієї організації», або до того, «чи вони навмисно саботують це задля того, щоб висловити політичну думку».
Держсекретар США, який наразі також є виконувачем обовʼязків голови Агенції з міжнародного розвитку (USAID), звинуватив агенцію у марнотратстві, наголосивши, що «в деяких випадках 10, 12, 13%, можливо, й менше грошей із USAID доходили до одержувача, а решта йшли на накладні витрати, бюрократію».
«Ми не збираємося припиняти іноземну допомогу. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка має сенс. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка працює. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка сприятиме національним інтересам. Ми будемо мати іноземну допомогу, яка принесе користь нашим надійним партнерам і нашим союзникам», – резюмував Рубіо.
Раніше Державний секретар Марко Рубіо підтвердив, що він є виконувачем обов’язки директора USAID, але сказав, що делегував ці повноваження, тому не буде керувати повсякденною діяльністю агентства. Він поінформував Конгрес про реорганізацію агентства в листі, зазначивши, що деякі частини USAID можуть бути поглинуті Держдепом, а решта може бути ліквідована.
Білий дім є непохитним щодо необхідності реформування агентства, опублікувавши заяву, в якій наголошувалося на «марнотратстві та зловживаннях», які, за його даними, існують в USAID, в тому числі 1,5 мільйона доларів, призначених для «просування рівності та інклюзивності на робочих місцях і в бізнес-спільнотах Сербії».
USAID – це незалежна урядова установа, заснована Конгресом США у 1961 році, в якій працює близько 10 000 співробітників по всьому світу. Це головний орган уряду США з надання міжнародної допомоги, який щорічно отримує від Конгресу десятки мільярдів доларів на фінансування програм у деяких найбідніших країнах світу.
До них відносяться програми боротьби з бідністю, програми охорони здоров'я, ліквідації наслідків стихійних лих, а також програми просування демократії та захисту прав людини.
У нещодавньому звіті Дослідницької служби Конгресу США (CRS) йдеться про те, що у 2023 фінансовому році USAID розпорядилося понад 40 мільярдами доларів сукупних асигнувань на підтримку проєктів у близько 130 країнах світу. До трійки найбільших отримувачів допомоги увійшли Україна, Ефіопія та Йорданія. Афганістан також увійшов до топ-10 отримувачів фінансування USAID.
З моменту повномасштабної війни Росії проти України, з лютого 2022 року, USAID надало Україні мільярди доларів гуманітарної допомоги, розвитку та безпосередньої підтримки бюджету.
Форум