Доступність посилання

ТОП новини

Голова Ради Європи їде до Грузії на тлі антиурядових протестів


Генеральний секретар Ради Європи Алан Берсе (архівне фото)
Генеральний секретар Ради Європи Алан Берсе (архівне фото)

Голова Ради Європи Алан Берсе їде до Грузії 18 грудня на тлі протестів проти владної партії «Грузинська мрія» – після її одностороннього рішення відкласти переговори щодо зближення з Європейським союзом.

Протестувальники також закликають до нових виборів після звинувачень у фальсифікаціях під час жовтневих парламентських виборів, результати яких опозиція відмовилася визнати – опоненти влади вважають, що «Грузинська мрія» сфальсифікувала результати голосування, щоб утримати владу.

Берсе зазначив, що його візит має на меті перевірити, чи все ще виконуються умови для подальшої співпраці між його організацією та грузинським урядом після того, як поліція застосувала силу проти мирних протестувальників. Сили безпеки придушують виступи опозиціонерів понад три тижні, вони затримали та поранили десятки людей, які звинувачують уряд у віддаленні Грузії від ЄС і наближенні до Росії.

«Як держава-член Ради Європи з 1999 року, Грузія зобов’язана поважати свої фундаментальні зобов’язання: демократію, захист прав людини та верховенство права», – сказав Берсе перед візитом.

«У нинішньому напруженому та тривожному контексті Рада Європи закликає всі сторони уникати будь-якої ескалації напруженості. Вона закликає владу утримуватися від непропорційного застосування сили та поважати основні свободи, зокрема свободу слова та зібрань», – додав генеральний секретар Ради Європи.

«Грузинську мрію», яка перебуває при владі з 2012 року, заснував дружній до Росії мільярдер і колишній прем’єр-міністр Бідзіна Іванішвілі.

Грузія отримала статус кандидата в ЄС у грудні 2023 року, але в останні місяці відносини з Брюсселем були напруженими після ухвалення в травні суперечливого закону про «іноземних агентів». Критики кажуть, що закон загрожує ЗМІ та групам громадянського суспільства та наслідує аналогічний російський закон, який Кремль використовує для придушення політичних опонентів і громадянського суспільства.

Після того, як владна партія «Грузинська мрія» 26 жовтня оголосила про перемогу на виборах, які, на думку прозахідної опозиції та президента Грузії Саломе Зурабішвілі, були сфальсифіковані за допомогою Москви, протести відновилися та посилилися. Активізація відбулася після того, як уряд заявив, що зупиняє переговори з Брюсселем.

Форум

XS
SM
MD
LG