Доступність посилання

На Тернопільщині почалися підготовчі роботи для проведення ексгумації останків поляків, загиблих у 1945 році


Спільна українсько-польська експедиція у Пужниках у 2023 році. Світлина із сайту puzniki.pl
Спільна українсько-польська експедиція у Пужниках у 2023 році. Світлина із сайту puzniki.pl

На місці неіснуючого нині села Пужники на Тернопільщині польська сторона 24 квітня розпочала підготовчі роботи, щоб 25 квітня розпочати ексгумацію останків поляків, які загинули у ніч з 12 на 13 лютого 1945 року.

Із Польщі привезли все необхідне для проведення робіт з ексгумації жертв Волинської трагедії. За інформацією Радіо Свобода, зокрема, привезли спеціальну лабораторію, і на місці проводитимуть експертизу ДНК віднайдених людських останків.

Село Пужники не існує з 1949 року. Братська могила розташована посеред лісу. До місця поховання складно добратися. Перш ніж почати пошукові роботи, потрібно розчистити територію.

На місці працює польсько-українська група дослідників, до якої входять судові медики, археологи, генетики, антропологи. Від Польщі – це дослідники з фонду «Свобода і демократія», науковці з Поморського медичного університету та представники Інституту національної пам’яті. Від України в ексгумації беруть участь представники української фундації «Волинські старожитності».

За інформацією польської сторони, під час трагічних подій у лютому 1945 році в Пужниках загинули близько 80 поляків. У роки Другої світової війни у Пужниках відбувалося протистояння між УПА і Армією крайовою, що призвело до трагедії.

Про те, що на території колишнього села Пужники у квітні розпочнуться ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії, стало відомо на початку року. Про це повідомив фонд «Свобода і Демократія». Ця організація два роки тому знайшла вказане місце поховання.

Перед цим Україна й Польща обмінялися списками місць пошуку й ексгумації останків «жертв взаємних історичних конфліктів», повідомив заступник міністра культури і стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.

Українська сторона дозволила також проведення ексгумаційних робіт Польщі у селі Угли на Рівненщині і у Львові.

У листопаді минулого року міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга і Радослав Сікорський зробили спільну заяву, в якій, зокрема, мовиться, що Україна не перешкоджатиме у проведенні польською стороною пошукових та ексгумаційних робіт на українській території, згідно з законодавством України і позитивно розглядатиме заявки з цих питань.

Йдеться про жертв Волинської трагедії 1942-1944 років, коли під час нацистської окупації спалахнуло насилля, що вилилося улітку 1943 року у масові убивства поляків.

Волинська трагедія (1942–1944) – кривавий конфлікт між українцями й поляками. Польща називає це геноцидом з боку УПА, в Україні наголошують, що відповідальність за масові вбивства поляків і українців на Волині несуть обидві сторони, а також окупаційна адміністрація нацистської Німеччини і радянські партизанські загони. Кількість жертв теж називають різну: від 20 тисяч українців і 35–40 тисяч поляків – за українськими даними, до 100 тисяч поляків і пʼяти тисяч українців – за польськими.

Форум

XS
SM
MD
LG