Президент РФ Володимир Путін «використав поточні розмови щодо гарантій безпеки в українському плані перемоги для подальшого проведення шаблонних інформаційних операцій з ядерного вихваляння», йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики стверджують, що «мета Путіна – дискредитація України в очах її західних партнерів та запобігання допомозі їй».
У ISW нагадали, що Путін, відповідаючи на запитання ЗМІ країн-членів БРІКС про гарантії безпеки Україні, заявив, що Росія відповість «відповідною реакцією», якщо Україна зробить кроки щодо розробки ядерної зброї, які він назвав «небезпечною провокацією».
Аналітики інституту звертають увагу на те, що «Путін регулярно розмахує ядерною шаблею, щоб підштовхнути Захід до самостримування, особливо в критичні моменти в політичних дискусіях Заходу про підтримку України».
«ISW продовжує оцінювати, що ядерна шабля Росії не свідчить про готовність Росії застосувати ядерну зброю, і що Росія навряд чи застосує ядерну зброю в Україні, чи інших місцях», – йдеться у звіті ISW.
Інститут цитує Будапештський меморандум 1994 року, згідно з яким «Росія зобов’язалася «поважати» та «утримуватися від загрози силою або її застосування» проти суверенітету та територіальної цілісності України, не роблячи винятків для Криму чи Донбасу, в обмін на зобов’язання України передати Росії радянську ядерну зброю, що знаходиться на її території».
Днями німецьке видання Bild із посиланням на неназваного українського чиновника повідомило, що «Україна начебто нібито планує створити ядерну зброю у разі, якщо Росія розпочне повторне вторгнення, а Україна на той час не стане членом НАТО».
Президент Володимир Зеленський заявив, що «створення ядерної зброї не обговорюється».
Україна офіційно спростувала заяви про нібито плани щодо розробки ядерної зброї. «Країна була і залишається відданою учасником Договору про нерозповсюдження ядерної зброї».
Раніше Кремль заявив, що щорічні ядерні навчання НАТО, які розпочалися 14 жовтня, підживлюють напруженість у контексті «гарячої війни», що розгортається в Україні.
Путін 25 вересня заявив про ядерну відповідь на тлі прагнень Києва отримати від Заходу дозвіл на удари західною зброєю вглиб РФ. За його словами, Росія в оновленій редакції своєї ядерної доктрини планує розглядати як спільний напад агресію з боку будь-якої неядерної держави, але за участю чи за підтримки ядерної країни.
В Офісі президента України назвали слова Путіна черговим «ядерним шантажем».
7 вересня директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Вільям Бернс, коментуючи погрози Росії застосувати ядерну зброю, заявив, що Путін продовжуватиме періодично погрожувати прямою конфронтацією Заходу, але ці погрози не повинні залякати Захід.
Форум