Жодна держава не може втручатися в управління Панамським каналом, заявив у мережі Х президент Панами Хосе Рауля Муліно після заяви очільника США Донпльда Трампа про плани «забрати назад» канал.
«Я повторюю те, що сказав у своєму зверненні до нації 22 грудня: канал належить і буде належати Панамі, і його управління залишатиметься під панамським контролем за дотримання постійного нейтралітету. Жодна держава у світі не може втручатися в управління каналом», – вказано у заяві.
Президент наголосив в, що з 1999 року в результаті договору Торріхоса-Картера Панама безперервно керувала та розширювала канал, «щоб служити світу та його торгівлі, в тому числі США».
За словами Хосе Муліно, його країна користуватиметься міжнародним правом як способом регулювання відносин між країнами, зокрема зі США.
У своїй інавгураційній промові 20 січня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп сказав, що США планує встановити контроль над Панамським каналом. За словами Трампа, домовленості щодо Панамського каналу «були повністю порушені», а каналом «керує Китай».
Дональд Трамп на пресконференції 7 січня відмовився виключити можливість використання військової сили для досягнення своєї мети: встановлення контролю США над Панамським каналом і Гренландією.
Голова МЗС Панами у відповідь заявив, що суверенітет каналу «не підлягає обговоренню»: «єдині руки, які контролюють канал, – це панамські руки, і так буде завжди».
Панамський канал, введений в експлуатацію в 1914 році, був побудований США і перебував під їх контролем. У 1977 році договір Торріхоса — Картера визначив поетапну передачу каналу Панамі, яка завершилася в 1999 році. Цей договір передбачав нейтралітет каналу та його доступність для світової торгівлі.
Китай не контролює і не управляє каналом, але дочірня компанія CK Hutchison Holdings, що базується в Гонконзі, вже давно управляє двома портами, розташованими на Карибському і Тихоокеанському входах до каналу.
Форум