Доступність посилання

Плетенчук: угода про перемирʼя у Чорному морі залежатиме від чіткого визначення об’єктів ураження


«Треба дивитися кінцевий документ. Я впевнений, що там будуть описані відповідні протоколи, межі, кордони, засоби і цілі, що найголовніше» – Плетенчук
«Треба дивитися кінцевий документ. Я впевнений, що там будуть описані відповідні протоколи, межі, кордони, засоби і цілі, що найголовніше» – Плетенчук

Визначним фактором в угоді про припинення вогню у Чорному морі буде саме перелік і погодження об’єктів ураження. Про це в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) сказав речник ВМС Збройних сил України Дмитро Плетенчук, відповідаючи на запитання, якими можуть бути обмеження для українських сил оборони в Чорноморському регіоні:

«Треба дивитися кінцевий документ. Я впевнений, що там будуть описані відповідні протоколи, межі, кордони, засоби і цілі, що найголовніше. З тієї інформації, яка вже була офіційно озвучена, можна зрозуміти, що, в принципі, визначним фактором в цій угоді в першу чергу є саме обʼєкти ураження. І коли ці обʼєкти відповідним чином будуть прописані, погоджені, тоді вже ми зможемо бачити повну картину», – пояснив він.

На запитання, чи отримували у ВМС нові інструкції щодо дій в морі після переговорів та заяв сторін про готовність дотримуватися режиму припинення вогню в Чорному морі, Плетенчук сказав, що що характер дій сил Росії в морі залишається незмінним станом на зараз.

«Я не можу зараз прокоментувати, чи ми отримували якісь нові інструкції, тому що це внутрішня документація, незалежно від того, була вона чи ні. Але можу зараз зазначити, що всі завдання виконуються штатно. І в разі чого реагувати ми так само готові адекватно і штатно», – каже Плетенчук.

Речник ВМС заявив, що наразі немає підтвердженої інформації про включення Миколаївського та Херсонського портів до угоди про припинення вогню в Чорному морі. Водночас, за його словами, у разі ухвалення такого рішення головною перешкодою стане замінованість Дніпровсько-Бузького лиману

«Це акваторія, в яку впадають річки Дніпро і Південний Буг. Тобто, це акваторія, в яку виходять судна з Херсонського морського порту та з Миколаївських морських портів, де їх станом на зараз знаходиться шість десятків, серед них багато іноземних судів. Тому тут в першу чергу постане це питання, в другу, наявність у росіян можливості нанесення ударів по цих суднах з узбережжя, тому що вони присутні на Кінбурні, на жаль, так само, як і на Лівому березі річки Дніпро, тому це, мабуть теж окреме питання. Чи це буде частиною угоди, ми побачимо, коли вона буде вже у вигляді документу», – розповів Плетенчук.

23-25 березня в Ер-Ріяді представники США провели двосторонні переговори на технічному рівні з українською делегацією.

25 березня Білий дім заявив, що з Україною у Саудівській Аравії, серед іншого, домовились про безпечне судноплавство у Чорному морі та розробити механізм заборони на удари по енергооб’єктах.

Також в Ер-Ріяді 24 березня делегація США провела переговори з представниками Росії, вони тривали понад 12 годин.

Президент США Дональд Трамп, коментуючи переговори в Саудівській Аравії, заявив про «великий прогрес».

Кремль також опублікував свою заяву щодо результатів перемовин, в якій, серед іншого, заявив, що РФ і США погодилися розробити заходи щодо заборони ударів по об’єктах енергетики Росії та України терміном на 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року. У заяві Вашингтона точні дати не вказувались.

Крім того, Москва заявила, що домовленість про забезпечення в Чорному морі безпеки судноплавства нібито набирає чинності після зняття низки санкцій з РФ. Вашингтон про таку умову у своїй заяві не згадував.

Форум

XS
SM
MD
LG