Пакистан розпочав військову операцію проти Індії після того, як звинуватив її у ракетному обстрілі трьох пакистанських авіабаз ввечері 9 травня.
Пакистанські джерела в органах безпеки повідомили Радіо Машааль, що операція має кодову назву «Буньянун Марсус» (арабське слово, взяте з вірша Корану, що означає «міцний стовп» – ред.).
Прем’єр-міністр Пакистану Шехбаз Шаріф скликав термінове засідання Національного командного органу на 10 травня. Цей орган, серед інших функцій, також займається політикою у сфері ядерних озброєнь.
«Державний секретар США Марко Рубіо провів розмову із головнокомандувачем пакистанської армії генералом Асімом Муніром і закликав обидві сторони знайти шляхи деескалації», – йдеться в заяві американського відомства.
Рубіо також запропонував допомогу США у початку «конструктивних переговорів» із метою уникнення конфліктів у майбутньому, повідомила прессекретарка Держдепу США Таммі Брюс.
Міжвідомча служба зв’язків з громадськістю Пакистану (ISPR) повідомила, що було знищено склад, на якому зберігалися індійські ракети «Брахмос». Військові заявили, що також були здійснені атаки на «кілька інших об’єктів», у тому числі на аеродром Патанкот і військово-повітряну станцію Удхампур. Пакистан також заявив, що випустив ракети Fatah 1 по двох індійських авіабазах.
Індійська армія назвала дії Пакистану «неприйнятними».
«Кричуща ескалація з боку Пакистану з ударами безпілотників та іншими боєприпасами триває вздовж наших західних кордонів. В одному з таких інцидентів, сьогодні приблизно о 5 ранку, над Хаса Кант, Амрітсар, було помічено кілька ворожих озброєних дронів, які пролітали над Хаса Кант», – заявили в армії. «Ворожі дрони були миттєво збиті і знищені нашими підрозділами протиповітряної оборони», – йдеться в повідомленні.
Нові атаки почалися через кілька годин після того, як міністр закордонних справ Саудівської Аравії залишив Пакистан. Адель аль-Джубейр перебував в Ісламабаді, щоб зустрітися з Шаріфом, йдеться в заяві. Він відвідав Індію перед тим, як приземлитися в Ісламабаді 9 травня для переговорів з пакистанськими лідерами.
Пакистанські джерела в органах безпеки також стверджують, що одночасно була здійснена кібератака і в кількох містах було відключено електроенергію.
Надзвичайне засідання Комітету національної безпеки Пакистану 7 травня завершилося рішенням, яке дозволяє військовим країни реагувати.
«Комітет закликає міжнародну спільноту визнати серйозність неспровокованих незаконних дій Індії і притягнути її до відповідальності за кричущі порушення міжнародних норм і законів», – йдеться у заяві, опублікованій офісом прем’єр-міністра.
За декілька годин до цього індійські війська завдали ударів по цілях у контрольованій Пакистаном частині Кашміру і пакистанській провінції Пенджаб.
Індія заявила, що завдала «точних ударів» по «терористах» після нападу в підконтрольній Індії частині Кашміру два тижні тому, в результаті якого загинули 26 туристів, переважно громадян Індії.
Індія раніше заявила, що двоє з трьох підозрюваних у цьому нападі були громадянами Пакистану, але не надала доказів на підтвердження цього. Пакистан заперечував свою причетність до вбивств.
Пакистанські військові заявили, що внаслідок ударів 7 травня загинули лише цивільні особи, вказавши на 26 загиблих і 46 поранених.
Тим часом, Пакистан також заявив про збиття кількох індійських літаків, і обидві сторони продовжували обстріли лінії контролю – фактичного кордону в Кашмірі – які тривають від моменту нападу у квітні.
Ескалація викликала тривогу у Вашингтоні, де президент США Дональд Трамп заявив, що його поінформували про ситуацію, і висловив сподівання, що бойові дії «закінчаться дуже швидко». Державний секретар США Марко Рубіо зв’язався з індійськими і пакистанськими чиновниками, щоб обговорити ситуацію.
У Нью-Йорку генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш висловив стурбованість нападом і закликав до максимальної стриманості з боку обох країн.
«Світ не може дозволити собі військової конфронтації між Індією й Пакистаном», – процитував Ґутерріша його речник.
Кашмір – це регіон, на який уже близько 80 років претендують Індія й Пакистан. Частину регіону на північному сході контролює Китай. Держави багато років воювали за ці території. За даними Amnesty International і Human Rights Watch, від кінця 1980-х років тут загинули понад 45 тисяч осіб.
Форум