Кожен із цих п’яти відомих бізнесменів та колишніх високопосадовців, стосовно яких днями були застосовані санкції РНБО, притягується до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів – стверджує Офіс генпрокурора.
ОГП зауважив, що він здійснює процесуальне керівництво у низці цих кримінальних проваджень.
У прокуратурі нагадують, що у грудні 2021 року п’ятому президенту України Петру Порошенку повідомили про підозру у вчиненні за попередньою змовою групою осіб державної зради та сприяння діяльності терористичних організацій (ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 258-3 КК України). У цьому ж кримінальному провадженні у вчинені цих злочинів раніше було повідомлено про підозру екслідеру забороненої політичної партії «ОПЗЖ» Віктору Медведчуку.
Їх підозрюють у тому, що з листопада 2014 року по січень 2015 року у змові з іншими особами, а також представниками вищого політичного керівництва РФ сприяли угрупованням «ЛНР/ДНР» в отриманні надприбутків у розмірі понад 3 млрд грн, від організованого ними постачання вугілля з окупованих територій. За даними слідства, ці дії призвели до зростання енергетичної залежності України від РФ та зміцнили фінансову спроможність угруповань «ЛНР/ДНР».
Порошенко відкинув звинувачення в «державній зраді», назвавши підозру його в цьому переходом «червоних ліній».
Досудове розслідування у кримінальному провадженні було завершено у вересні 2022 року. Підозрювані та їхні адвокати були повідомлені про відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення. Але через зловживання своїми правами та затягування процесу прокурори звернулися до суду з клопотанням про обмеження сторони захисту в строках ознайомлення до кінця березня 2025 року.
Читайте також: ДБР просить суд обмежити Порошенку терміни ознайомлення з «вугільною справою»
Колишній народний депутат та лідер «ОПЗЖ» також є обвинуваченим у іншому кримінальному провадженні. Йому інкриміновано державну зраду та порушення законів і звичаїв війни (ст. 111, 438 КК України). Він обвинувачується у сприянні посадовцям РФ у розграбуванні українського родовища нафти та газу в межах Прикерченського шельфу Чорного моря та передав ворогу таємну інформацію про розташування військової частини. Також екснардеп забезпечив функціонування мережі впливу, яка мала формувати в Україні потрібну для РФ суспільну думку. Наразі обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні перебуває на розгляді у суді.
Українські правоохоронці затримали його в квітні 2022 року. У вересні того ж року Медведчука передали Росії в рамках масштабного обміну полоненими. У січні 2023 року президент України позбавив Медведчука українського громадянства.
Відомого бізнесмена, фактичного власника АТ «Банк «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго, який наразі перебуває за кордоном, підозрюють в організації за попередньою змовою із службовими особами фінансової установи розтрати 113 млн доларів США, чим завдано шкоди інтересам держави та вкладників банку (ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України). Також про підозру повідомили низці топменеджерів цього банку.
В Офісі генпрокурора нагадують, що бізнесмен є підозрюваним у іншому кримінальному провадженні, в якому розслідуються факти створення ним та участі у злочинній організації, розтрати та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом (ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України). За даними слідства, з рахунків банку незаконно виділено та перераховано на рахунки компаній-нерезидентів, які були підконтрольними членам злочинної організації, понад 608 млн грн. Фактично ці кошти було виведено з території України і не повернуто банку. Наразі підозрюваного оголошено у розшук.
Костянтин Жеваго відкидає всі обвинувачення проти себе.
Іншого відомого бізнесмена Ігоря Коломойського, який наразі перебуває під вартою, підозрюють у тому, що він спільно з екскерівником філії банку заволоділи понад 5,36 млрд грн коштів фінустанови, акціонерного товариства та учасників договору про спільну інвестиційну діяльність. В подальшому легалізували майже 4,1 млрд грн доходів, здобутих злочинним шляхом (ст. 191, 200, 209, 366 КК України). Йому також повідомили підозру – за фактом підбурення до вбивства (ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, п.п. 11, 12, ч. 2 ст. 115 КК України). Наразі у цих кримінальних провадженнях розслідування завершено.
Ігор Коломойський назвав у суді пред’явлені йому звинувачення «фантастикою».
Його бізнес-партнеру Геннадію Боголюбову повідомлено про підозру у незаконному заволодінні паспортом іншої особи та організації незаконного переправлення особи через державний кордон України (ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 332 КК України). Він підозрюється у заволодінні паспортом громадянина України, який був втрачений у 2022 році, та організації собі незаконного перетину кордону із залученням прикордонника. Він публічно це не коментував.
Форум