13 лютого стало відомо, що президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про санкції проти свого політичного опонента – лідера опозиційної сили «Європейської солідарності» та п’ятого президента України Петра Порошенка. В той час як представники влади рішення захищають, пояснюючи це покаранням попередника за «торгування країною», сам Порошенко назвав рішення «антиконституційним та політично вмотивованим».
Які реакції на такий крок влади?
Антиконституційне, політично мотивоване рішенняПорошенко
«Щойно РНБО таки ухвалила антиконституційне, політично мотивоване рішення впровадити проти мене, Петра Порошенка, як проти лідера опозиції та п’ятого президента санкції з абсолютно незаконними обмеженнями», – сказав Порошенко у відеозверненні напередодні.
Петро Порошенко назвав це рішення «злочинним», а «замовником» Володимира Зеленського.
За словами Порошенка, чинний президент «завдав колосального удару по внутрішній єдності, якої наша команда неухильно дотримується з лютого 2022 року і яка є нашою головною зброєю в боротьбі з агресором».
Санкції за «виведення мільярдів» чи «позасудовий механізм покарання» конкурента?
Пізніше в СБУ пояснили, що, мовляв, санкції проти п’ятого президента України пов’язані із «загрозами державній безпеці».
Виведення грошей, торгівля з сепаратистами вугіллям…Зеленський
«За даними слідства, під час виконання повноважень Президента України високопосадовець поставив державу в енергетичну залежність від РФ і підконтрольних їй ватажків псевдореспублік», – йдеться в пресрелізі СБУ.
У відомстві також нагадали, що Порошенку раніше було повідомлено про підозру у державній зраді та сприянні діяльності терористичної організації.
Сам Зеленський пізніше пояснив, що санкції проти Порошенка запровадили через виведення мільярдів гривень під час війни.
«У нас війна, а люди виводять гроші, мільярди гривень. Це протягом всієї війни – це почалось з 2014-2015 років. Виведення грошей, торгівля з сепаратистами вугіллям… Медведчук та Порошенко – вони партнери в цьому кейсі, але я не хочу звинувачувати, це про суди», – заявив він.
Президент України також заявив, що він скасує санкції, якщо олігархи повернуть гроші і їх передадуть армії.
Такий механізм запровадження санкцій проти громадян України, які до того ж не переховуються від слідства за кордоном, деякі експерти критикують як «позасудовий механізм покарання».
До того ж він може бути доволі суб’єктивним і мати ознаки політичного переслідування, оскільки члени нинішньої РНБО – це здебільшого креатури команди Зеленського.
Водночас деякі українські журналісти та громадські діячі інтерпретують санкції проти Порошенка як імовірну підготовку Банкової до виборів, які можуть відбутися в разі припинення бойових дій.
То ж чого у рішенні РНБО, очолюваної президентом Зеленським, більше: зміцнення безпеки держави чи політики? Чому рішення ухвалили саме зараз? І які це може мати наслідки на тлі доленосних мирних переговорів, які можуть відбутися вже зовсім скоро?
На Банковій готуються до виборів?
Оглядачі вбачають у санкціях проти Порошенка політичні мотиви команди президента, а саме підготовку до виборів, які можуть відбуватися вже цього року.
Наприклад, експертка з дезінформації Оксана Мороз пише про те, що ініціатива Зеленського щодо зниження ціни на медичні засоби та запровадження санкцій проти Порошенка пов’язані і фактично є початком передвиборчої кампанії
«До чого б це;) Невже до повторення другого туру з тими ж кандидатами, що в 2019;) Ні-ні, звісно ні, це все з думкою про народ!», – написала експертка.
А політичний журналіст «Української правди» Роман Кравець здивований діями РНБО, оскільки, на його думку, Порошенко і без того не зможе перемогти на виборах президента, навіть якщо вони відбудуться. Натомість вважає Кравець, санкції проти опозиційного лідера можуть призвести лише до збурення суспільства під час війни.
Петро Порошенко не має шансів. У парламент партія - так, є шанс на проходження. Він знову президентом – ні.Роман Кравець, журналіст «Української правди»
«Петро Порошенко не має шансів. У парламент партія – так, є шанс на проходження. Він знову президентом – ні. У Порошенка зберігається такий великий антирейтинг, що у моделюваннях 2 туру він програє майже всім. Це показують будь-які закриті соціологічні дослідження… У час повномасштабної війни така інформація збурює частину суспільства», – написав Кравець.
Він також зазначає, що санкції РНБО можуть лише допомогти Порошенку «отримати величезний медійний привід нагадувати про себе і використовувати образ жертви».
Однак, соціологічні дослідження, які проводять під час воєнного стану можуть демонструвати результати, які не матимуть багато спільного із післявоєнною реальністю, каже політолог Ігор Рейтерович, який вважає рішення РНБО «дуже відвертою і неприхованою підготовкою до виборів».
«Під час війни – це одна історія, після війни вона буде інша. І хтось каже: «От в нього (Порошенка – прим. ред.) 25% підтримки, і він не зможе з ними перемогти». Так я вибачаюсь, після завершення правового режиму воєнного стану рейтинг президента Зеленського може бути, наприклад, 5%. Тобто він же ж почне валитися», – каже у коментарі Радіо Свобода Рейтерович.
Ці обмеження будуть впливати на ефективність роботи політичної партії ПорошенкаОлещук
Політолог Петро Олещук у розмові із Радіо Свобода підкреслює, що формально санкції, накладені на Порошенка, не перешкоджають політичній діяльності Порошенка та для участі у виборах, оскільки заходи проти Порошенка передбачають саме економічні обмеження, а не забороняють тому балотуватися.
Водночас, наголошує політолог, ці санкції РНБО все ж пов’язуватимуть із політичними мотивами.
«Кров політики – це гроші. І якщо у тебе є гроші на політичну діяльність, значить політична діяльність може бути успішною. Якщо грошей немає, все набагато складніше. Тобто ось ці обмеження будуть впливати на ефективність роботи політичної партії Порошенка, ну і загалом на ефективність, наприклад, підготовки до виборів, на політтехнологів там, на інші аспекти пов'язані з виборами», – каже Олещук.
Порошенко вчинив державну зраду?
У рішенні РНБО від 12 лютого санкції запроваджуються і щодо інших впливових українських бізнесменів, яких також називають олігархами, а саме щодо Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука.
Коментуючи причини рішення РНБО, заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, що санкції проти Порошенка пов’язані з тим, що той нібито торгував національними інтересами: «[Порошенко і Медведчук] нашою країною торгували. Продавали її національні інтереси. Ворогу…[Порошенко] думав, що недоторканий і сховається за вишиванкою та опозиційними лозунгами. Помилився. Бо держава завжди сильніша. На те вона і держава».
Звинувачення Порошенка у державній зраді з’явилися ще 20 грудня 2021 року, коли у ДБР заявили, що п’ятому президенту України повідомили про підозру в державній зраді та сприянні терористичним організаціям. Йшлося про схему постачання вугілля з тимчасово окупованих частин Донбасу на суму близько 1,5 мільярда гривень. На підозру, яку висунули попередньому президенту України, одразу ж відреагували західні дипломатичні представництва. Вони застерегли українську владу від політичних переслідувань опозиції.
У січні 2022 року Печерський суд Києва розглядав питання щодо обрання запобіжного заходу у справі про державну зраду, повʼязану з постачанням вугілля з непідконтрольних територій Донбасу у 2014 році.
Прокуратура вимагала арешту із можливістю внесення застави у розмірі 1 мільярда гривень. Однак суд відпустив Порошенка під особисте зобовʼязання.
Станом на 2025 рік остаточних судових рішень у цих справах не було.
Читайте тут: «Торгівля на крові»: чи покарали винних в оборудках з бойовиками на Донбасі?
Відволікти увагуІгор Рейтерович
На думку Ігоря Рейтеровича, рішення Банкової ввести санкції проти Порошенка викликане бажанням відволікти увагу суспільства від проблем у зовнішній політиці, зокрема щодо переговорів між Україною та Росією на потенційно невигідних умовах для Києва.
Визнаючи позасудовий характер покарання Порошенка, політолог Олещук вказує на те, що в Офісі президента також могли намагатися збалансувати відчуття несправедливості в суспільстві на тлі проблем із мобілізацією та корупцією.
«Є певна проблема, пов'язана із дефіцитом справедливості в суспільстві. Тобто в нас закон застосовується по-різному стосовно різних людей. І, наприклад, постійно говорять про те, що у нас є олігархи, вони виводять гроші. Ніякої відповідальності за це немає ні в кого. А в той же час держава вимагає від громадян, щоб вони, наприклад, йшли служити в армію, платили більше податків… Я думаю, що оці всі рішення санкційні… так само можуть розглядатися як варіант такого такої собі віддушини для суспільства», – каже в коментарі Радіо Свобода Олещук.
РНБО замість суду?
Радіо Свобода звернулося до радника Зеленського Дмитра Литвина, щоб з’ясувати, чому санкції проти Петра Порошенка запровадженні саме зараз, адже йдеться про вже відомі у публічній площині справи багаторічної давності, зокрема про «вугільну справу». На момент виходу цієї статті відповіді ми не отримали.
У «Європейській солідарності» санкції проти свого лідера називають неправомірними, оскільки закон забороняє вводити санкції проти громадян України.
Санкції проти Порошенка введено режимом Путіна. Зеленський повторивОлег Синютка
«Санкції можна вводити тільки проти терористів і іноземних громадян, тих, хто фінансує тероризм. Сьогодні санкції проти Порошенка введено режимом Путіна. Там він визнаний терористом, тому що він обстоює інтереси України. Тому що він бореться за Україну. А вчора РНБО Зеленського повторило те, що рік тому Путін своїм режимом затвердив Петра Порошенка як терориста та екстреміста», – заявив народний депутат «Європейській солідарності» Олег Синютка.
Законодавство України справді забороняє вводити санкції проти громадян України, але за винятком суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність. Виходячи з аргументації, яку наводить СБУ, Порошенка підозрюють саме у сприянні тероризму, а тому формально нібито санкції можуть бути правомірними.
Однак, як у коментарі Радіо Свобода зазначає адвокат з кримінального права Адвокатського Об'єднання «Актум» Руслан Пронін, такий підхід не враховує принципу презумпції невинуватості.
«Під час застосування санкцій до особи обмежуються його певні права і свободи… У 62-й статті Конституції зазначено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведена в законному порядку і встановлена обвинувальним вироком суду. В даному випадку, наскільки я бачу, вироку суду нема», – каже Пронін.
Водночас, стверджувати, що санкції щодо Порошенка незаконні, теж не коректно, вважає адвокат, оскільки достеменно невідомі підстави, які лягли в основу рішення РНБО і яка саме пропозиція була надана президенту Зеленському.
На думку Петра Олещука, влада запровадила санкції проти Порошенка, адже не сподівалась, що судова система зможе оперативно притягнути того до відповідальності: «судові процеси тягнуться уже дуже давно. І можуть тягнутися ще дуже довго. Тому що, зрештою, Порошенко – це один з найбагатших людей України, у нього найкращі адвокати і тому подібне. Тому тут може бути обґрунтування пов'язане із тим, що відповідні заходи впроваджуються вже зараз, а гіпотетичні вироки можуть бути колись, якщо взагалі будуть».
Якщо у вас є якісь претензії, правильно було б це зробити через судиІгор Рейтерович
Політолог Ігор Рейтерович застерігає від використання санкцій РНБО як заміну правоохоронній системі, оскільки рішення органу можуть бути суб’єктивними і «будь-хто з нас може попасти під ці санкції завтра».
«Якщо у вас є якісь претензії, правильно було б це зробити через суди. Відкрити якісь там справи, довести до логічного завершення. Тобто це свідчить, що або система не працює, або немає ніяких злочинів, які можна в судах довести» – вважає Рейтерович.
Що буде далі?
Щодо того, як далі розгортатиметься ситуація, і як вона може вплинути на події в країні, думки співрозмовників Радіо Свобода розділились
«Об'єктивно ця історія дуже швидко загубиться. От якби у нас була інша ситуація, то це була б топтема. Всі про неї говорили б, якісь би мітинги були б і так далі. Але зараз ситуація абсолютно інша. І я, чесно кажучи, підозрюю, що через тиждень ця тема розчиниться в глобальному політичному процесі. Можливо, на це і був розрахунок теж», – вважає Петро Олещук.
Ігор Рейтерович не виключає, що тепер влада спробує заарештувати Порошенка. Але визнає, що станом на зараз напевно прогнозувати складно, і залежно від обставин, команда Зеленського може залишити ситуацію як є.
Нагадуємо про нагальну необхідність збереження єдності в Україні на цьому вирішальному етапі війни та міжнародних зусиль, спрямованих на її завершенняМанфред Вебер
Політолог також звертає увагу на те, що надалі велике значення матиме реакція західних партнерів України: «Тут питання в тому, чи буде вона настільки серйозною, що Зеленський змушений буде на неї звернути увагу. Я думаю, що Зеленський просто буде зараз казати: «в нас же ж типу завершення війни, це ж більш важливе питання. Що вам той Порошенко? Давайте про це краще говорити».
Перші західні реакції не забарились. Зокрема, президент Європейської народної партії Манфред Вебер висловив занепокоєння через рішення РНБО щодо Порошенка: «Поки ми чекаємо на подальші деталі та повну публікацію аргументів, ми нагадуємо про нагальну необхідність збереження єдності в Україні на цьому вирішальному етапі війни та міжнародних зусиль, спрямованих на її завершення. У такій ситуації партійні міркування і тактика напередодні можливих виборів є абсолютно недоречними».
Він також закликав Зеленського переглянути своє рішення запровадити санкції проти Порошенка.
13 лютого ДБР звернулося до суду із клопотанням про обмеження Петру Порошенку термінів ознайомлення із «вугільною справою».
«ДБР завершило розслідування кримінального провадження щодо організації злочинної схеми постачання вугілля із тимчасово окупованих територій та сприяння терористичним організаціям «ЛНР» та «ДНР» групою громадян України на загальну суму близько 1,5 мільярда гривень ще 2 вересня 2022 року. Тоді ж матеріали справи були передані на ознайомлення стороні захисту та підозрюваним. Однак підозрювані, зокрема чинний народний депутат, зловживають своїми процесуальними правами та не з’являються для ознайомлення з матеріалами провадження», – йдеться у дописі ДБР.
Форум