Колишній начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України (2014−2019 роки), нині провідний науковий співробітник Центрального науково-дослідного інституту ЗСУ, генерал Віктор Муженко, відповідаючи на запитання щодо мобілізації та чисельності ЗСУ, заявив, що нині немає практичної можливості встановити чіткі терміни служби. Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода.
«Теоретично така можливість (встановлення чітких термінів служби) є. А практично її на сьогодні не існує. Чому? Тому що, якщо нам (це безвідносно, просто відносні показники) потрібно призвати щомісяця 30 тисяч для поповнення втрат, поповнення тих частин, які виконують завдання, і для можливого формування додаткових військових частин, частин резерву, а ми призиваємо в 2 рази менше, 15 тисяч або навіть 20 тисяч, то це говорить про те, що ми не зможемо ніколи забезпечити таку ротацію, щоб відслужив, а на їх місце – скільки звільнилося, стільки має прийти. А ми зараз не можемо навіть забезпечити об’єктивне зменшення чисельності особового складу. Я маю на увазі поранені, загиблі, хворі» – сказав Муженко.
«Коли буде мобілізація (ймовірно, повна мобілізація - ред.), ми зможемо доукомплектовувати військові частини і мати можливість створювати резервні військові частини. Коли ця чисельність нас буде влаштовувати, ми зможемо тоді здійснювати ротацію цих людей на перших етапах, а в подальшому, можливо, можна буде і звільняти. Поки ми не вийдемо на перекриття ось цього поточного некомплекту, ми навіть не можемо вести мову про можливі звільнення», – пояснив колишній головком.
Муженко також додав, що у РФ, де, попри масову призовну кампанію, армія стикається із тими ж проблемами.
«Восени 2022 року вони призвали 300 тисяч мобілізованих. А потім вже питання вирішували саме через контракт, додаткові виплати і таке інше. Це якраз питання щодо мотивації, у тому числі матеріальної мотивації. І вже теж виникло питання можливості звільнення тих людей, які відслужили вже 2-2,5 роки. І з червня місяця по всіх їхніх ЗМІ, телеграм-каналах проходить, що Путін думає: з 1 вересня можна буде звільнятися, вже відбір людей проведений, потім з 1 грудня, умовно кажучи, потім перед новим роком. А тепер кажуть: ні, тепер вже тільки з 1 лютого чи з 1 березня», – нагадав Муженко.
Міністерство оборони просить Комітет ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки відтермінувати строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня 2025 року. Про це повідомило видання «Українська правда» з посиланням на співрозмовника в оборонному парламентському комітеті, лист міністра оборони Рустема Умєрова до комітету, який має в розпорядженні УП. Офіційно про це Міноборони не повідомляло.
У квітні Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони під час роботи над урядовим законопроєктом про мобілізацію (у квітні його проголосували, а в травні він набув чинності) виключив положення щодо демобілізації і ротації військовослужбовців. Тоді у Міноборони заявляли, що на розробку законопроєкту про ротацію і демобілізацію потрібно близько восьми місяців.
У листопаді міністр оборони Рустем Умєров, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, сказав, що у міністерстві оборони України працюють у напрямку напрацювання законопроєкту про ротацію та демобілізацію військовослужбовців. Проте якихось строків він не озвучив.
Форум