Французький президент Емманюель Макрон після зустрічі у Берліні у форматі Веймарського трикутника – з лідерами Німеччини та Польщі – нічого не сказав стосовно своєї позиції щодо можливостей відправити війська в Україну, натомість повідомив, що була узгоджена позиція не ініціювати ескалацію.
«Ми будемо робити все необхідне стільки, скільки потрібно, щоб Росія не змогла виграти цю війну. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну та її народ, скільки знадобиться і, як і з першого дня, не ініціюватимемо жодної ескалації. Але наша рішучість жорстка. Це також передбачає нашу єдність, і тому ми ухвалили рішення щодо кількох ініціатив і діємо утрьох над дуже конкретними речами», – повідомив Емманюель Макрон після перемовин.
Читайте також: На тлі відмови Німеччини передавати Україні ракети Taurus Зеленський і Шольц провели телефонні переговори
У свою чергу канцлер Німеччини Олаф Шольц вкотре наголосив на підтримці України.
«Ясно одне: ми підтримуємо Україну. Також зрозуміло, що ми не воюємо з Росією. Нашою спільною метою є і залишається забезпечення того, щоб Україна могла ефективно захищатися від російської агресії. Німеччина, Франція та Польща віддані цьому разом зі своїми союзниками та партнерами в Європі та по той бік Атлантики. І ми не відмовимося від своїх зобов’язань», – наголосив він.
У контексту домовленостей щодо підтримки України німецький канцлер перерахував останні узгоджені ініціативи:
- закуповувати ще більше зброї для України на всьому світовому ринку.
- розширити виробництво військової техніки, зокрема, у співпраці з партнерами в Україні
- створити нову коаліцію засобів реактивної артилерії великої дальності в рамках формату «Рамштайн»
- збільшити підтримку в рамках Євросоюзу (узгоджений Фонд на 5 млрд євро на відшкодування країнам-членам наданої зброї)
14 березня посли країн-членів Євросоюзу ухвалили рішення про поповнення на 5 мільярдів євро Європейського фонду миру.
Читайте також: Боррель: країни-члени ЄС можуть закуповувати боєприпаси для України поза межами блоку
Наприкінці січня 2024 року голова європейської дипломатії Жозеп Боррель оголосив, що країни Євросоюзу передали Україні лише 330 тисяч снарядів із обіцяного мільйона.
У лютому український президент констатував, що Україні було надано лише 30% від обіцяного Євросоюзом мільйона снарядів.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що спроба України перехопити у Росії ініціативу на полі бою є оперативно обґрунтованою, але тривалі затримки військової допомоги Заходу, ймовірно, відстрочать ці зусилля Києва відновити ініціативу.
Форум