Спільна російсько-китайська заява від 8 травня за підсумками зустрічі російського і китайського лідерів Володимира Путіна і Сі Цзіньпіна, в якій проголошувалося, що сторони переконані в необхідності усунути «першопричини» війни РФ проти України, є помітним відхиленням у риториці Китаю, пише американський Інститут вивчення війни.
Російська влада часто використовує формулювання про «першопричини» війни як натяк на розширення НАТО й інші події, які, за словами Путіна, нібито поставили під загрозу безпеку Росії і спровокували її на широкомасштабне вторгнення. Україна і її західні союзники кажуть, що це був хибний привід для неспровокованого нападу.
«Росія намагалася використати дипломатичні зустрічі з офіційними особами КНР й Ірану в останні місяці, щоб публічно повторити ці початкові воєнні цілі і представити союзників Росії як тих, хто підтримує ці зусилля. Китай раніше публічно приписував заяви про нібито необхідність Росії усунути «першопричини» війни в Україні лише кремлівським чиновникам, а не посадовцям КНР», – звернули увагу дослідники.
В ISW також зазначили, що у спільній російсько-китайській заяві підтримується запропонована Путіним євразійська архітектура безпеки і зусилля Росії щодо створення альтернативного антизахідного блоку, в якому домінуватиме РФ.
«ISW продовжує вважати, що Росія будує мережу коаліцій і партнерств, що перетинаються, зокрема в рамках ОДКБ, СНД, АСЕАН, БРІКС і ШОС, щоб компенсувати обмеження російської державної влади, і що пропозиція Путіна щодо євразійської архітектури безпеки є частиною російських зусиль щодо створення альтернативного блоку під керівництвом Росії для досягнення цілей Путіна щодо знищення НАТО й ослаблення Заходу і його союзників», – йдеться в повідомленні.
Президент РФ Володимир Путін провів 8 травня в Кремлі переговори з головою КНР Сі Цзіньпіном. За підсумками зустрічі сторони підписали кілька угод, у тому числі спільну заяву Росії та Китаю про «подальше поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії в нову епоху».
Сі заявив на зустрічі з Володимиром Путіним, що дві їхні країни мають стати «друзями зі сталі». На переговорах Путін і Сі представили себе захисниками «нового світового порядку, в якому більше не домінують Сполучені Штати».
У МЗС Китаю за підсумками зустрічі заявили, що голови двох держав обмінялися думками щодо «української кризи й інших питань», і Сі висловив сподівання на досягнення мирної угоди шляхом діалогу, а також зазначив, що «першопричини кризи» слід усунути.
Китай позиціонує себе як нейтральну сторону у війні РФ проти України і заявляє, що не надає військової допомоги жодній зі сторін, на відміну від США та інших західних країн.
Але Пекін залишається близьким політичним і економічним союзником Росії, і члени НАТО називають Китай «вирішальним посібником» війни, яку він ніколи не засуджував.
Нещодавно «Схеми» (Радіо Свобода) у своєму розслідуванні розповіли, як Китай став єдиним постачальником у РФ низки рідкісних металів для виробництва зброї після введення західних санкцій.
У Кремлі заявили, що Росія не залучає Китай до війни проти України, а Пекін нібито займає «виважену позицію». Так речник президента РФ Дмитро Пєсков прокоментував заяву Володимира Зеленського, який повідомив про щонайменше 155 громадян КНР, що воюють у складі російських військ, вербованих через соцмережі.
Форум