Ізраїль запропонував запровадити тривалий режим припинення вогню в Секторі Гази в обмін на повернення приблизно половини заручників, які все ще утримуються радикальним палестинським угрупованням «Хамас» (визнане в США та ЄС терористичною організацією). Про це пише Reuters із посиланням на ізраїльських чиновників, які говорили на умовах анонімності. Одночасно ізраїльська армія віддала нові накази про евакуацію населення Гази і заявила про майбутні «інтенсивні операції» на півдні території.
За даними джерел Reuters, згідно з пропозиціями Ізраїлю, під час дії режиму припинення вогню, розрахованого на 40–50 днів, буде звільнено половину з 24 заручників, які, за даними Ізраїлю, залишаються живими, а також близько половини з 35 людей, які, ймовірно, загинули.
Прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу 30 березня заявив, що Ізраїль посилюватиме тиск на «Хамас», але має намір продовжувати переговори про звільнення заручників. За його словами, лідерам «Хамасу» буде дозволено залишити Газу в межах ширшого врегулювання, що включає пропозиції президента США Дональда Трампа щодо «добровільної еміграції» палестинців із Сектора Гази. Нетаньягу також повторив вимогу Ізраїлю про роззброєння «Хамасу». Однак угруповання відкинуло цю вимогу, назвавши її «червоною лінією», яку воно не перейде.
«Хамас» минулих вихідних заявив, що пристав на пропозиції катарських та єгипетських посередників про угоду, яка передбачає звільнення п’яти заручників щотижня в обмін на збереження режиму припинення бойових дій.
31 березня ізраїльська армія наказала палестинцям, які живуть у районах навколо південного міста Рафах, переселитися до Аль-Мавасі, району на узбережжі.
Ізраїльські військові, які блокували доставку допомоги до Гази, відновили бойові операції 18 березня після двомісячного перемир’я. За час перемир’я були звільнені 33 ізраїльських заручники (живих і мертвих) та п’ятеро громадян Таїланду. Ізраїль відпустив зі своїх в’язниць близько 2000 палестинських ув’язнених та затриманих. Спроби реалізувати другу фазу угоди про припинення вогню, підписаної за підтримки США у січні, зайшли в глухий кут.
Розбіжності між сторонами щодо майбутнього Гази після війни залишаються невирішеними. Ізраїль наполягає на повній ліквідації військової та адміністративної структур «Хамасу» та виключає участь угруповання в майбутньому управлінні Газою. «Хамас» заявив, що готовий поступитися місцем іншому палестинському уряду, але відмовляється роззброюватися і вимагає права брати участь у формуванні нової адміністрації Гази.
Ізраїль розпочав військову кампанію в Газі після нападу бойовиків «Хамасу» 7 жовтня 2023 року на населені пункти на півдні Ізраїлю, в результаті якого загинуло близько 1200 людей, а 251 особа була захоплена в заручники, за даними ізраїльської влади. За інформацією підконтрольного «Хамасу» міністерства охорони здоров'я Гази, війна в Газі призвела до загибелі понад 50 тисяч палестинців. Із незалежних джерел ці дані не підтверджені. Яку частину вбитих складають бойовики «Хамасу», в повідомленнях МОЗ Гази також не йдеться.
Форум