Президент США Дональд Трамп 4 лютого підписав меморандум про відновлення політики «максимального економічного тиску» на Іран, спрямованої на те, щоб завдати шкоди експорту нафти і сповільнити ядерну програму країни.
Меморандум Трампа наказує Міністерству фінансів США чинити «максимальний економічний тиск» на Іран за допомогою санкцій і механізмів примусу до фізичних і юридичних осіб, які порушують чинні санкції. Він також наказує реалізувати кампанію, спрямовану на те, щоб «звести експорт нафти з Ірану до нуля».
Підписуючи документ, Трамп назвав його дуже жорстким, але також сказав, що він відкритий до угоди з Іраном і висловив готовність до переговорів з іранським керівництвом.
«Зі мною все дуже просто: Іран не повинен мати ядерну зброю», – сказав Трамп. Відповідаючи на питання, наскільки Тегеран близький до створення зброї, він додав: «Вони занадто близькі».
Після підписання меморандуму Трамп прокоментував іранські погрози на його адресу, які були оприлюднені Міністерством юстиції минулого року під час президентської кампанії в США. Трамп заявив, що в разі його вбивства буде рішуча відповідь.
«Я залишив інструкції, якщо вони це зроблять, вони будуть знищені. Нічого не залишиться», – сказав він.
Пізніше, 4 лютого, під час спільної пресконференції з премʼєр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу Трамп заявив, що ненавидить кампанію максимального тиску під час свого першого президентського терміну і «ненавидить робити це так само сильно зараз». Але він повторив, що рішуче виступає проти розробки Тегераном ядерної зброї, і сказав, що якщо Іран стане ядерною державою, це буде «дуже прикро» для нього.
«Я кажу це Ірану, який дуже уважно слухає: Я хотів би мати можливість укласти велику угоду. Угоду, після якої ви зможете жити далі», – додавТрамп на пресконференції.
Напередодні газета The New York Times із посиланням на дані американської розвідки писала, що іранські вчені-ядерники шукають способи скоротити цикл виробництва ядерної зброї. Зроблена за швидким циклом бомба була б такою ж сучасною і складною, і не могла б бути встановлена на ракети. Але вона дозволила б країні провести ядерні випробування та заявити про себе як про ядерну державу.
Наприкінці грудня 2023 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомляло, що Іран наростив темпи виробництва збагаченого до 60% урану (для виробництва ядерної зброї необхідний збагачений до 90% і вище уран). Навесні 2024 року, за даними Axios, адміністрація Байдена передавала Ірану приватне попередження, в якому висловлювала «серйозне занепокоєння» щодо ядерних досліджень. В Ірані намір створити ядерну зброю заперечують.
Форум