Іран кілька разів надсилав до Росії радника верховного лідера країни аятоли Алі Хаменеї з секретними дипломатичними місіями з метою зміцнення військових можливостей Тегерана, пише The Times.
За даними видання, між Москвою та Тегераном літає старший радник аятоли Алі Ларіджані, колишній спікер парламенту Ірану. Метою цих поїздок у західній розвідці вважають спроби Ірану отримати від Росії допомогу та експертизу в розвитку ядерної програми. Візити були таємними, Тегеран і Москва побоюються посилення західних санкцій.
Також, за даними джерел The Times, Іран хоче отримати останню версію російського винищувача Су-35 та перевстановити системи ППО, які були знищені Ізраїлем.
За словами джерела видання, враховуючи залежність Росії від постачання ракет і безпілотників Іраном, «є побоювання, що Москва готова перетнути раніше проведені червоні лінії щодо іранської ядерної програми».
Колишній директор НАТО з ядерного нерозповсюдження Вільям Альберк зазначає, що хоча Ірану не потрібна допомога в створенні ядерної бомби, він «безумовно виграє від таємної співпраці з Росією». Він припускає, що іранські фахівці могли б багато чого навчитися, навіть якщо відправити їх лише на добу на один із російських ядерних об’єктів.
The Times зазначає, що зміцнення співпраці між Тегераном і Москвою відбувається в критичний момент для Ірану, який втратив позиції на Близькому Сході і стикається з економічними труднощами через західні санкції.
Видання Axios зазначало, що за правління президента США Джо Байдена ядерна програма Ірану «значно просунулася». Наприкінці грудня 2023 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомляло, що Іран наростив темпи виробництва збагаченого до 60% урану (для виробництва ядерної зброї необхідний збагачений до 90% і вище уран). Навесні 2024 року, за даними Axios, адміністрація Байдена передавала Ірану приватне попередження, в якому висловлювала «серйозне занепокоєння» щодо ядерних досліджень. В Ірані намір створити ядерну зброю заперечують.
Форум