Доступність посилання

«Маємо знайти спосіб переконати Угорщину»: єврокомісарка Кос про вето на інтеграцію України в ЄС


На переконання Марти Кос, Україна може вже цього року відкрити шість переговорних кластерів
На переконання Марти Кос, Україна може вже цього року відкрити шість переговорних кластерів

Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос пояснила, що Євросоюз збирається переконувати Угорщину не блокувати просування України на шляху до членства в Євросоюзі шляхом діалогу. Про це вона сказала в інтерв’ю Радіо Свобода.

На переконання Кос, Україна може вже цього року відкрити шість переговорних кластерів.

Єврокомісія повідомила ще в березні 2025 року, що Україна, згідно з оцінкою ЄС, готова відкрити перший переговорний кластер на шляху до членства. Проте Угорщина заблокувала це рішення, вимагаючи від України повернути все законодавство щодо національних меншин до зразка 2017 року.

«Україна зробила достатньо – можу сказати це зі свого особистого досвіду, оскільки я сприяла діалогу між Угорщиною та Україною. Було багато питань, і Україна готова виконати всі вимоги. Але для Угорщини цього недостатньо. Тепер ми маємо знайти спосіб переконати Угорщину дозволити відкрити перший кластер», – розповіла єврокомісарка.

Читайте також: «Це все одно, що говорити до стіни» – Сікорський про політику Угорщини

За її словами, «потрібно говорити з угорцями, діалог завжди допомагає», і прикладом цьому є ухвалення рішення про надання Україні статусу кандидата, проти якого Угорщина не заперечувала у грудні 2023 року, але й не голосувала «за» (німецький канцлер Олаф Шольц під час саміту, на якому ухвалювалося це рішення, попросив угорського прем’єра Віктора Орбана вийти «попити кави»).

«Угорщина не заперечувала. Ми розраховуємо на це», – нагадала про ту ситуацію Кос.

Окрім того, посадовиця зауважила, що потрібно дочекатися результатів громадського опитування в Угорщині щодо того, чи згодні угорці з членством України в Євросоюзі.

Водночас єврокомісарка наголосила, що важливою буде також реакція інших держав, якщо Угорщина продовжить блокування.

«Ми не можемо діяти за старими правилами розширення, зважаючи на нову геополітичну ситуацію», – наполягла вона та підкреслила, що нинішня методологія щодо розширення ЄС «за 30 років не особливо змінилася», і безпекові потреби вимагають змін.


Російська агресивна війна проти України змінила суть процесу розширення, вважає єврокомісарка:

«Ми певною мірою повертаємося до витоків створення ЄС – забезпечення миру, свободи, процвітання, і сьогодні ми можемо додати ще й безпеку».

Кос висловила впевненість, що членство України в Євросоюзі не ставиться під питання і що серед країн-членів ЄС існує «величезна підтримка» ідеї членства України в ЄС.

«Звичайно, є окремі питання, які потрібно вирішити, зокрема, щодо національних меншин, але загалом підтримка членства України в ЄС велика», – наголосила єврокомісарка.

Офіційний Будапешт виступив проти вступу України до Євросоюзу після термінової зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі. Тоді Угорщина відмовилася підтримати спільну заяву союзу про участь в озброєнні України. Пізніше Орбан висунув Брюсселю 12 умов, серед яких такі пункти, як «заборона неприродного виховання дітей» і «депортацію агентів Сороса».

Орбан і його підлеглі в уряді, зокрема міністр закордонних справ Петер Сійярто, давно відомі своєю підтримкою Москви. Вони також тісно співпрацюють із Володимиром Путіним і Олександром Лукашенком. Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв, що з усіх країн ЄС лише Угорщина блокує вступ України.

Форум

XS
SM
MD
LG