Чиї плани ближчі до реальності: Євросоюзу, який хоче відмовитись від російського газу, чи Росії, яка хоче продавати ще більше газу, ніж до лютого 2022 року?
І чи зацікавлені США у відновленні «Північних потоків»?
Ось що з’ясував телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Євросоюз готується відмовитись від російського газу. У найближчі тижні Європейська комісія представить комплексний план відмови від російського газу до 2027 року, повідомила Радіо Свобода речниця Єврокомісії з питань енергетики Анна-Кайза Ітконен.
З лютого 2024-го до лютого 2025 року ЄС заплатив Росії майже 22 мільярди євро за нафту і газ, пишет Financial Times.
Російський газ не підпадає під заборону, на відміну від нафти, імпорт якої обмежений на 90%. Більше того, імпорт зрідженого газу з Росії до ЄС збільшився приблизно на 60% за останні три роки. Хоча загальна частка Росії в імпорті газу Євросоюзом залишається найнижчою з 2022 року. Вона впала втричі після запровадження санкцій у відповідь на початок повномасштабного вторгнення російської армії до України і становить близько 13%. Наразі Євросоюз розробляє дорожню карту щодо відмови від російського газу, вона має бути опублікована 6 травня.
У ЄС вивчають варіанти, як розірвати довгострокові газові контракти з компаніями з Росії, не сплачуючи їм величезні штрафи. Пропонується оголосити передбачений контрактами форс-мажор. Дорожню карту планували опублікувати ще у березні, але відклали через побоювання блокування з боку Угорщини та Словаччини – головних європейських імпортерів російського газу, куди паливо надходить єдиним газопроводом «Турецький потік».
Україна з 2025 року відмовиласявід транзиту російського газу, а газопроводи «Північний потік – 1» та «Північний потік – 2» були підірвані ще у вересні 2022 року.
2024 року майже 17% європейського імпорту газу покрило паливо зі США. У ЄС уже побоюються, що газ може стати одним із важелів тиску Дональда Трампа на Європу, пише агентство Reuters.
А тарифна політика США лише додає невизначеності на європейському газовому ринку. За даними Reuters, це ще одна причина затримки публікації дорожньої карти щодо відмови від російського газу в Євросоюзі. Як пише агентство, американський фактор може змусити європейців навпаки навіть розглянути збільшення експорту газу з Росії. Зі США вже звучали пропозиції відновити «Північні потоки». Чого, очевидно, хотіли б у Москві.
«Про «Північні потоки» йде розмова, – підтвердив в інтерв’ю «Першому каналу» в березні глава МЗС Росії Сергій Лавров. – Напевно, буде цікаво, якщо американці використають свій вплив на Європу і змусять її не відмовлятися від російського газу. Але це вже якийсь сюрреалізм. Європа та бізнес зараз платять за енергоносії у кілька разів більше, ніж американський бізнес. При цьому всі вони кажуть, що нізащо не дозволять відновити «Північні потоки». Це або хворі люди, або самогубці».
Плани Росії з продажу газу до Європи помітно розходяться із планами Євросоюзу. Москва планує повернути втрачені через війну позиції на газовому ринку вже до 2030 року. Це випливає із енергетичної стратегії Росії, яку 14 квітня схвалив Кабмін. Як повідомляє видання «Агентство», таким планам може сприяти геополітична ситуація: можливе зближення Росії та США, а також перегляд Дональдом Трампом відносин із Євросоюзом.
Про те, чиї плани ближчі до реальності: Євросоюзу, який хоче відмовитись від російського газу, чи Росії, яка хоче продавати ще більше газу, ніж до лютого 2022 року – в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», розповіла незалежно експертка у галузі енергетики Тетяна Ланьшина.
За словами експертки, плани Євросоюзу щодо відмови від російського газу більш реальні, оскільки складно довіряти Росії після численних епізодів шантажу постачанням газу. Тетяна Ланьшина констатувала, що російський газ, як і раніше, відіграє роль в енергетичній безпеці Європи – на нього припадає не менше за 13% всього імпорту і відмовитися від цих обсягів було б складно.
«Плюс, звичайно, Угорщина та Словаччина, які зараз є основними одержувачами російського трубопровідного газу. З ними також може бути складно домовитися», – каже вона.
Щодо цін на газ, експертка упевнена: не варто сподіватися на те, що вони знизяться за рахунок якихось нових домовленостей з Росією щодо відновлення «Північних потоків».
«Більше того, навіть якщо постачання через «Північний потік» раптом буде відновлене, швидше за все, це дасть привід Росії вимагати зняття інших санкцій, що для Європи теж було б дуже складним кроком», – каже вона.
За словами Тетяни Ланьшиної, США не зацікавлені у відновленні «Північних потоків», оскільки Сполучені Штати стали вже другим найбільшим постачальником газу до Європи, обійшовши Росію, і мають намір і надалі збільшувати обсяги експорту.
«Наразі для США інтерес якось сприяти відновленню відносин в енергетичному секторі між Європою та Росією невеликий або взагалі відсутній», – впевнена вона.