Мирне врегулювання війни проти України не може обговорюватися без участі Києва та Євросоюзу, йдеться в спільній заяві кількох депутатів Європейського парламенту, оприлюдненій 19 лютого.
Її підписали семеро парламентарів, у тому числі очільник комітету закордонних справ Девід МакАллістер, голова делегації до парламентського комітету Асоціації Україна-ЄС Пекка Товері, голова делегації з відносин ЄС і США Брандо Беніфеї та очільник делегації до парламентського комітету з і співпраці ЄС і Росії Вілле Нійністьо.
З огляду на, зокрема, нещодавню зустріч делегацій Росії та Сполучених Штатів, євродепутати «повторюють», що мир в Україні не може бути досягнутий без повної участі демократично обраної влади України та підтримки її народу.
Читайте також: The Moscow Times: Росія просить США розблокувати заморожені активи
«Будь-яке врегулювання, яке виключає Україну або підриває її законні прагнення, не буде ані справедливим, ані життєздатним. Крім того, ми підкреслюємо, що архітектуру безпеки Європи неможливо обговорювати без активної участі ЄС та його держав-членів», – йдеться в заяві.
Автори тексту вказують на те, що фінансова допомога, яку Києву надав Євросоюз, перевищує суму допомоги від будь-якої іншої країни, відтак роль ЄС у будь-яких переговорах, що впливають на безпеку Європи, має «відповідати його політичній та економічній вазі».
«Останні політичні події чітко показують, що ЄС та його країни-члени, на жаль, більше не можуть повністю покладатися на уряд Сполучених Штатів у захисті наших спільних цінностей та інтересів, а повинні взяти свою оборону та безпеку у свої власні руки. Це вимагає термінових заходів для збільшення та оптимізації військових витрат і готовності», – заявляють євродепутати.
Читайте також: Франція зібрала другу зустріч європейських партнерів щодо України
Вони вважають, що в разі потреби всі доступні рішення в наборі інструментів ЄС, у тому числі призначені для виняткових обставин, мають бути використані для посилення спроможності до стримування та стратегічної автономії блоку.
Парламентарі закликали лідерів Європи визнати «нову реальність та виявити лідерство, бачення та рішучість». На їхню думку, визнання відданості ЄС суверенітету та територіальній цілісності України є «важливим, але недостатнім»:
«Незаконна, неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України становить загрозу європейській безпеці, яка зростає з кожним днем, і будь-яке врегулювання на умовах, продиктованих Росією, стане бомбою уповільненої дії для безпеки ЄС та його держав-членів. Тому надзвичайно важливо, щоб разом з нашими партнерами-однодумцями та союзниками ми поставили Україну в найсильнішу військову позицію».
На думку євродепутатів, переговори з Росією не повинні мати на меті дозволити їй здобути перемогу над Україною, якої вона не змогла досягти на полі бою.
Читайте також: Путін каже, що він «із задоволенням» зустрінеться з Трампом
«Ось чому не можна втрачати час. Рішення, прийняті сьогодні, формуватимуть безпеку нашого континенту для майбутніх поколінь. Ми закликаємо європейських лідерів терміново прийняти сміливі, відважні та комплексні політичні, безпекові та фінансові заходи, щоб гарантувати, що майбутнє Європи буде формуватися в Європі», – заявив вони.
Члени Європарламенту заявили про готовність підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно для досягнення справедливого та сталого миру, який поважатиме її незалежність і суверенітет і буде прийнятним для її народу».
Раніше спеціальний посланець США Кіт Келлог заявив, що за столом переговорів для завершення війни Росії проти України мають бути представники Києва, Москви та Сполучені Штати як посередник. Водночас на питання, чи може він гарантувати присутність Європи за столом переговорів, він відповів негативно.
Форум