Суд на засіданні 9 квітня змінив запобіжний захід для голови молдовської Гагаузької автономії Євгенії Гуцул із тримання під вартою на домашній арешт у її помешканні в Кишиневі. Вона носитиме електронний браслет, а її телефонні розмови будуть обмежені, пише молдовська служба Радіо Свобода.
Суддя попередив, що в разі порушення умов арешту міру запобіжного заходу можуть посилити.
Євгенія Гуцул заявила, що навіть домашній арешт вважає незаконною мірою та має намір його оскаржити. Вона також підкреслила, що не мала наміру тікати з країни, адже це означало б відмову від посади.
28 березня суд Кишинева частково задовольнив запит прокуратури та заарештував голову Гагаузької автономії Євгенію Гуцул на 20 діб. Захист пообіцяв оскаржити рішення суду.
Євгенію Гуцул затримали ввечері 25 березня в кишинівському аеропорту при спробі виїзду з країни. Кремль засудив її затримання.
Щодо Гуцул молдавським слідством порушено дві кримінальні справи: про незаконне фінансування своєї політичної діяльності (про ввезення грошей з Росії) та про участь в організації протестів у Кишиневі у 2022 році.
Раніше Національний центр боротьби з корупцією завершив подання доказів у справі проти Гуцул про незаконне фінансування забороненої в Молдові проросійської партії «Шор». За версією обвинувачення Гуцул, працюючи секретарем цієї партії, систематично ввозила до Молдови гроші, отримані від організованої злочинної групи з Росії. Голова Гагаузії провину не визнає і вважає, що кримінальна справа проти неї сфабрикована владою Молдови.
Євгенію Гуцул було обрано очільницею регіону у травні 2023 року за підтримки олігарха-втікача Ілана Шора, якого Молдова засудила до 15 років за корупцію. Через звинувачення в підкупі виборців президентка Молдови Майя Санду відмовилася затверджувати Гуцул у складі уряду. У 2024 році Євросоюз включив її до списку санкцій за дестабілізацію ситуації в країні.
Гагаузія – переважно російськомовна автономна область. Вона традиційно виступає за зближення з Росією та проти інтеграції Молдови до ЄС. За результатами проведеного в лютому 2014 року референдуму понад 98% висловилися за інтеграцію Молдови до створеного Москвою Митного союзу.
Москва активно підтримує автономію через гуманітарні, культурні й політичні проєкти, наприклад проросійську партію «Шор». Кремль розглядає Гагаузію як інструмент впливу на Молдову, зокрема для стримування її євроінтеграції та послаблення центральної влади в Кишиневі.
Форум