Районний суд Кишинева частково задовольнив запит прокуратури та заарештував голову молдавської Гагаузької автономії Євгенію Гуцул на 20 діб. Захист пообіцяв оскаржити рішення суду.
Як розповів журналістам прокурор Адріан Скутару, звинувачення Гуцул висунуто за чотирма статтями: нелегальне фінансування виборчої кампанії на посаду голови Гагаузії у 2023 році, фальсифікація документів, фальсифікація декларацій, фальсифікація звітів про фінансування кампанії.
Адвокат Гуцул Серджіу Морару заявив, що звинувачення, висунуті Гуцул, можна пред’явити будь-якому конкуренту на виборах, тому що кандидати не знають, хто і в якому обсязі робить пожертвування, а також не займаються звітами.
Щодо Гуцул молдавським слідством порушено дві кримінальні справи: про незаконне фінансування своєї політичної діяльності (про ввезення грошей з Росії) та про участь в організації протестів у Кишиневі у 2022 році.
Гуцул усі звинувачення відкидає. Вчора вона повідомила, що їй нібито пропонували закрити кримінальну справу за звільнення з посади. Також, за словами Гуцул, її просили дати неправдиві свідчення про діяльність партії «Шор», яка висунула її на посаду голови Гагаузії.
Євгенію Гуцул затримали ввечері 25 березня в кишинівському аеропорту при спробі виїзду з країни. У Національному центрі боротьби з корупцією повідомили, що голову Гагаузії затримали на 72 години, захід ухвалений «у межах кримінальної справи». Кремль засудив затримання Гуцул.
Раніше Національний центр боротьби з корупцією завершив подання доказів у справі проти Гуцул про незаконне фінансування забороненої в Молдові проросійської партії «Шор». За версією обвинувачення Гуцул, працюючи секретарем цієї партії, систематично ввозила до Молдови гроші, отримані від організованої злочинної групи з Росії. Голова Гагаузії провину не визнає і вважає, що кримінальна справа проти неї сфабрикована владою Молдови.
Євгенію Гуцул було обрано очільницею регіону у травні 2023 року за підтримки олігарха-втікача Ілана Шора, якого Молдова засудила до 15 років за корупцію. Через звинувачення в підкупі виборців президентка Молдови Майя Санду відмовилася затверджувати Гуцул у складі уряду. У 2024 році Євросоюз включив її до списку санкцій за дестабілізацію ситуації в країні.
Гагаузія – переважно російськомовна автономна область. Вона традиційно виступає за зближення з Росією та проти інтеграції Молдови до ЄС. За результатами проведеного в лютому 2014 року референдуму понад 98% висловилися за інтеграцію Молдови до створеного Москвою Митного союзу.
Москва активно підтримує автономію через гуманітарні, культурні й політичні проєкти, наприклад проросійську партію «Шор». Кремль розглядає Гагаузію як інструмент впливу на Молдову, зокрема для стримування її євроінтеграції та послаблення центральної влади в Кишиневі.
Форум