Україна пропонувала свою допомогу Словаччині на час адаптації до відсутності транзиту газу з Росії, але премʼєр-міністр країни Роберт Фіцо «пихато відмовився», написав президент Володимир Зеленський у мережі Х 12 січня.
«Це було очевидною помилкою Фіцо – сподіватися, що його тіньові схеми з Москвою існуватимуть нескінченно. Ми пропонували свою допомогу народу Словаччини на час адаптації до відсутності транзиту газу з Росії, але сам Фіцо пихато відмовився. Багато хто у Європі попереджав його, що не можна просто нічого не робити й чекати. Зараз він намагається піаром, брехнею та гучними звинуваченнями перекласти провину із себе на когось іншого», – йдеться у дописі.
Зеленський вважає, що Фіцо «зробив ставку на Москву, а не на свою країну, не на об’єднану Європу й не на здоровий глузд».
«Це була його програшна ставка від початку. Сподіваємося, що подальша диверсифікація джерел постачання енергоресурсів у Європу, співпраця з Єврокомісією, а також реалізація політики Президента Трампа для збільшення постачання на континент американського газу допоможуть подолати проблеми, які виникають через недалекоглядність окремих європейських діячів», – наголосив президент.
12 січня парламентська делегація Словаччини вирушила до Росії з робочим візитом для переговорів про постачання природного газу до Словаччини.
Напередодні президент Словаччини Петер Пеллегріні відмовився їхати з офіційним візитом до Києва через те, що Україна припинила постачання газу до його країни.
Україна 1 січня о 07:00 «в інтересах національної безпеки» зупинила транспортування російського природного газу своєю територією, після закінчення терміну дії пʼятирічного контракту з Росією про транзит.
Фіцо заявив, що припинення постачання газу через Україну коштуватиме Словаччині приблизно 1,5 мільярда євро у вигляді втрачених зборів за транзитні потоки, що йдуть далі до Європи.
Він погрожує вжити заходів у відповідь, можливо, скоротивши гуманітарну допомогу Києву, припинивши підтримку українських біженців у Словаччині або зупинивши екстрені постачання електроенергії в Україну.
10 січня він розповів, що Путін пообіцяв знайти альтернативні способи постачання газу до Словаччини.
Близько 13,5 мільярда кубометрів газу було прокачано через Україну торік, зокрема близько 3 мільярдів кубометрів – для словацького споживання.
ЄС заявив, що немає потреби продовжувати транзитний контракт через Україну і що країни, які отримують російський газ, мають доступ до альтернативних постачань.
Форум