Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо опублікував відкритий лист очільнику американського департаменту ефективності державного управління (DOGE) Ілону Маску. Фіцо просить надати йому дані про субсидії та гранти, видані Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) словацьким неурядовим організаціям, ЗМІ та окремим журналістам.
Фіцо заявив, що оголошене припинення роботи USAID «зачіпає внутрішні справи» Словаччини. «Безперечно, кошти USAID використовувалися в Словаччині та в політичних цілях, щоб деформувати політичну систему і віддати перевагу певним політичним партіям», – твердить він.
Фіцо вийшов із цією заявою на тлі масштабних протестів, які тривають у країні проти нього та його прокремлівської та антиукраїнської політики. Раніше прем’єр звинуватив опозицію в готуванні перевороту і заявив, нібито активістам допомагали «експерти, які працювали раніше в Грузії та Україні», а гроші на їхню роботу нібито йшли з іноземних фондів.
Надання інформації про американські гранти він пояснив необхідністю відокремити «корисні та вигідні проєкти від брутального втручання у внутрішні справи» країни. За його словами, за відносно короткий період USAID виділило кілька мільйонів доларів на підтримку неурядових організацій, ЗМІ та журналістів у Словаччині.
Зі схожою ініціативою 11 лютого виступив і голова російської Державної думи В’ячеслав Володін.
Сполучені Штати – найбільший постачальник гуманітарної допомоги. На неї виділяють близько 1% бюджету країни. Дональд Трамп невдовзі після вступу на посаду президента розпорядився заморозити підтримку Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) іноземним державам на 90 днів для перевірки програм на відповідність американським цінностям та зовнішньополітичним пріоритетам.
USAID – незалежна американська урядова агенція, створена Конгресом у 1961 році і нараховує близько 10 тисяч співробітників по всьому світу. Це основний підрозділ уряду США з надання міжнародної допомоги, який щороку отримує від Конгресу десятки мільярдів доларів на фінансування програм у найбідніших країнах світу.
У нещодавньому звіті Дослідницької служби Конгресу США (CRS) йдеться, що у 2023 фінансовому році USAID розпорядилося більш як 40 мільярдами доларів, виділеними на підтримку проєктів у 130 країнах. До трійки найбільших отримувачів допомоги увійшли Україна, Ефіопія та Йорданія.
Форум