Задокументована кількість випадків використання тортур на окупованих територіях України та щодо українських полонених з боку представників російських силових структур свідчить про те, що тортури стали частиною системної політики, яку здійснює Росія в Україні. Про це заявила спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс, повідомляє видання The New York Times 10 вересня.
Едвардс здійснила семиденну поїздку до України та за її підсумками заявила, що тортури з боку російських військових та представників інших силових структур не можна назвати випадковістю чи окремими інцидентами.
«Катування організовані так, що є частиною державної політики залякування та покарання з метою отримати інформацію або визнання», – заявила спеціальна доповідачка ООН.
Читайте також: «Воду у горло, струм по тілу, погрози обрізання». Хто катував херсонців в окупації – нові свідчення
Вона додала, що отримала свідоцтва про тортури струмом, побиття, імітацію страт, погрози насильством, примус до тривалого перебування в одній позі та інших методах тортур, метою яких у тому числі є приниження людини, яка опинилася в ув’язненні на окупованих Росією територіях або в полоні.
За словами Едвардс, вона має свідчення утримання цивільних осіб у тісних приміщеннях чи підвалах. Декілька людей, які пережили російський полон, зізналися їй, що непритомніли від побоїв і ударів струмом, а також відзначали втрату пам’яті через тортури.
Як заявила представниця ООН, йдеться про дії, схвалені керівництвом Росії – принаймні, неформально. На підтвердження такого припущення свідчить той факт, що російська влада відмовляється розслідувати повідомлення про тортури. Едвардс розповіла, що кілька разів зверталася до російської влади із закликом звернути увагу на випадки насильства з боку силових відомств та військових, проте відповіді не отримала.
Читайте також: «Ми повинні зробити з травми досвід»: пішов з життя Ігор Козловський – вчений, який пройшов російський полон
9 вересня в Міністерстві внутрішніх справ України заявили, що раніше на звільнених від російської окупації українських теренах виявили 80 імпровізованих в’язниць, де в нелюдських умовах утримували громадян України.
У листопаді 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини випустило доповідь, присвячену поводженню з військовополоненими під час повномасштабної війни в Україні. У ньому також йшлося про жорстоке ставлення і тортури щодо українських військовополонених, а також мирних жителів.
Російська влада відкидає повідомлення про тортури і, навпаки, звинувачує українських військовослужбовців у тортурах та вбивствах російських військовополонених. Про подібні випадки в ООН також заявляли, не стверджуючи при цьому, що вони мають систематичний характер. Реакції російської влади на останні заяви представниці ООН наразі немає.