У Копенгагені 16 січня відбулось вручення щорічної міжнародної премії Freedom Award 2024 датського фонду Poul Lauritzen Foundation, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
За 2024 рік українцям присудити дві премії:
- Станіславу Асєєву – колишньому бранцю Кремля, засновнику Justice Initiative Fund, автору Радіо Свобода і лауреату Шевченківської премії;
- Ользі Скрипник – керівниці Кримської правозахисної групи.
Відомо, що фундація заснована Poul Lauritzen, датським бізнесменом та активним учасником руху Спротиву в Данії часів Другої світової війни. Щороку фонд присуджує одну премію за видатні досягнення в галузі правозахисту та розповсюдження інформації про порушення прав людини у різних частинах світу.
«Для нас з Ольгою було цілковитою несподіванкою, коли ми отримали на мейл повідомлення про присудження премії та запрошення приїхати на церемонію до Копенгагена. Ще однією несподіванкою була глибока обізнаність організаторів заходу з деталями нашої роботи та навіть моїх літературних здобутків. Зокрема, на церемонії зачитували уривки з англійського видання «Світлого шляху» про ізоляцію, що дало поштовх для більш глибокої дискусії щодо системи катувань, яку використовує Росія», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Асєєв.
Під час заходів в Копенгагені також неодноразово згадувався Владислав Єсипенко, незаконно засуджений Росією фрілансер Радіо Свобода, як приклад «брутального порушення прав людини з боку Росії».
Станіслав Асєєв – журналіст і письменник, який 31 місяць провів в ув’язненні бойовиків угруповання «ДНР», засновник Justice Initiative Fund, – добровільно вступив до лав ЗСУ. Більше ніж півтора року ніс службу неподалік лінії фронту на Донбасі, звільнився в жовтні 2024 року. Станіслав описав свій особистий досвід проходження військової підготовки в «учебках» двох військових частин ТРО на сході України.
Владислав Єсипенко – український журналіст, фрилансер Крим.Реалії. До арешту висвітлював соціальну та екологічну проблематику, проводив опитування кримчан. 10 березня 2021 року його затримали у Сімферополі. Російська влада звинуватила журналіста у зборі інформації «на користь спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».
У результаті Єсипенка засудили до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Російське обвинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі. Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенку вирок. Держдепартамент США також засудив вирок, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму».
2022 року Владислав Єсипенко став лауреатом премії Американського ПЕН, Barbey Freedom to Write Award та Національної премії НСЖУ за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка.
Форум