Колишня білоруська журналістка Наталія Судленкова, яка, за версією чеської влади, була російською агенткою, виїхала до Москви, повідомляє чеське видання Seznam Zprávy. Судленкова зробила це 1 травня, в останній можливий день, який вона отримала в межах наказу про депортацію.
Місяць тому, 2 квітня, Служба безпеки та інформації Чехії (BIS) оголосила про додавання колишньої журналістки до чеського національного санкційного списку за співпрацю з російською розвідувальною службою ГРУ. У 1999 році Судлянковій надали притулок у Чехії, але тепер вона мала залишити Чехію впродовж 30 днів.
За даними Seznamu Zprávy, Судленкова вилетіла з Праги до Стамбула в четвер увечері, а звідти, як повідомили виданню кілька джерел, – до Москви. Туреччина – один із небагатьох варіантів дістатися з Чехії до Росії сьогодні: від початку повномасштабної російської агресії в Україні прямого авіасполучення з Москвою немає.
Від’їзд Судленкової до Туреччини виданню підтвердив представник поліції у справах іноземних громадян Йозеф Урбан.
2 травня сама Наталія Судленкова повідомила виданню Seznam Zprávy, що вона «наразі перебуває на митниці в Москві».
На початку квітня чеський уряд додав Судленкову до свого національного санкційного списку, оскільки, за їхньою інформацією, вона проводила операції для російської секретної служби ГРУ в Чеській Республіці, а нею з Москви керував офіцер ГРУ Олексій Шавров, якого чеський уряд також додав до санкційного списку. Тоді BIS заявила, що Судленкова «брала участь у діяльності зі впливу та інформації, координованій російськими державними органами».
В інтерв'ю виданню Seznam Zprávу 12 квітня Судленкова не визнала, що працювала на режим Путіна та підтримувала контакти з офіцерами російської розвідки. Вона також заперечила, що мала контакт з офіцером ГРУ Шавровим.
На той час вона розглядала три варіанти, куди переїхати з Чехії. Вона вважала повернення до рідної Білорусі найменш ймовірним, оскільки, за її словами, вона «не змінила своєї критичної позиції щодо режиму». Серед інших варіантів Судленкова також згадала Росію та, можливо, Узбекистан.
Включення до національного санкційного списку означає, що відповідним особам заборонено в’їзд та перебування в Чеській Республіці, заборонено будь-які фінансові операції через чеські організації, а будь-які активи в країні заморожені. Весь цей час Судленкова не могла користуватися своїми банківськими рахунками.
У Чехії Судленкова працювала головним редактором російськомовного тижневика «Пражский телеграф». У минулому вона також співпрацювала з Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода та з виданнями Týden та Lidové noviny.
Наталія Судленкова отримала політичний притулок через переслідування в Білорусі. Там вона нібито балотувалася до парламенту від імені Об'єднаної громадянської партії та була звинувачена у фінансових злочинах. В інтерв’ю Чеському телебаченню у 2011 році Судлянкова сказала: «У мене були певні проблеми з паном Лукашенком та людьми з його команди. Ми не могли залишатися на одній батьківщині» (цитата за журналом Respekt).
У 2002 році її було затримано на чесько-німецькому кордоні на підставі міжнародного ордера на арешт, виданого урядом Білорусі. Але чеський суд відхилив запит Мінська на екстрадицію, визнавши звинувачення Судленкової безпідставними.
Форум