Кадри з обуреними людьми, які блокують дороги і штовхаються з поліцією – аби не пустити до своїх містечок евакуйованих з Китаю – швидко підхопили світові ЗМІ. Користувачі соцмереж бурхливо обговорювали емоційну картинку та шукали винних у поширенні паніки. Одні заявляли, що «влада провалила комунікацію з народом», інші – звинувачували депутатів у нагнітанні істерії – як мінімум двоє нардепів дійсно обіцяли «захищати» свої регіони від евакуйованих із Уханя.
Крім гніву, на сторінках соцмереж знайшлось місце і для гумору: у депутата Вадима Рабіновича вийшло невдало – він перепостив картинку, якою фактично прирівняв евакуйованих людей до радіоактивних відходів. А анекдотом стало повідомлення, що «адміністрація тернопільського аеропорту зробила серйозну заяву про відмову приймати літак із Китаю», на що соцмережі вибухнули іронічним запитанням: «У Тернополі є аеропорт?»
Радіо Свобода зібрало дописи депутатів, у яких є дивні жарти і коментарі, а також спроби отримати «політичні дивіденди» на темі епідемії коронавірусу.
Захисники і жартівники
Коли депутати Тернопільської обласної ради відмовились приймати у регіоні евакуйованих з Китаю, – місцеві мешканці підтримали це молебнем біля санаторію. У цей час на Львівщині на в’їзді до військового шпиталю у Винниках облаштували блокпост і, про всяк випадок, привезли шини.
Чутки про те, що у Львівській області можуть розмістити на карантин людей з Уханя, підхопив ексголова регіону – нині депутат Верховної Ради від «Євросолідарності» – Олег Синютка.
Почавши свій пост із запитання: «Чи може Львівщина стати епіцентром біологічної небезпеки?», він взявся стверджувати, що евакуйованих привезуть саме сюди. На його думку, спочатку влада має забезпечити місцеві медичні установи сучасним засобами захисту персоналу. Бо інакше, припускає Синютка, це «банальна помста» Львівщині.
«Це банальна помста за патріотизм і проукраїнську позицію під час виборчих кампаній», – заявляє Олег Синютка у своєму дописі, який перепостили понад тисячу разів.
(Львівщина стала єдиним регіоном України, де партія чинного президента не отримала найбільше голосів під час парламентської кампанії 2019 року – ред.)
А от текст депутата від «Слуги народу» – Олександра Дубінського – розійшовся по сторінках фейсбуку не так масово. У дописі він, ймовірно іронізуючи з Олега Синютка, взявся заспокоювати мешканців свого регіону – Київщини.
«Хочу заспокоїти мешканців Обухівського району – жодного розміщення карантинних громадян із Китаю в районі не буде», – пише він та запевняє, що добився такого рішення від Міністерства охорони здоров’я.
Більшість підписників Дубінського сприйняли цей пост як жарт. Однак, пізніше депутат виклав у мережу офіційний лист – як доказ, що він таки звертався до міністерки охорони здоров’я Зоряни Скалецької.
Чи то жарт, чи то цинічна іронія з’явилась на сторінці депутата від ОПЗЖ Вадима Рабіновича. Він поширив допис користувача з ім’ям Олег Воробйов, у якому чоловік виказує незадоволення тим, що український літак везе з Уханя ще й іноземців.
«Ви нам одразу і ядерні відходи везіть, ми ж добрі», – підсумовує автор, наче прирівнюючи пасажирів з Уханя до ядерних відходів.
У наступних постах Рабінович і Дубінський беруться засуджувати агресивну реакцію українців на евакуацію людей з Китаю. Однак, масові протести у містечку Нові Санжари на Полтавщині словами, схоже, вже не зупинити.
Довго евакуювали, мало роз’яснювали
Евакуацію українців з епіцентру епідемії коронавірусу переносили кілька разів. І в день проведення операції заспокійливі коментарі міністра охорони здоров’я і президента не спрацювали.
О десятій ранку на сторінці президента Володимира Зеленського з’явився пост, у якому голова держави намагається заспокоїти громадян. Він запевняє, що всі пасажири рейсу пройшли обстеження – уражених коронавірусом не виявили. Голова держави пише, що ніде так агресивно не зустрічають евакуйованих, як в Україні.
«Бактеріологічної небезпеки немає. Але є інша небезпека, про яку я хотів би сказати. Небезпека забути про те, що всі ми люди і всі ми – українці. Кожен з нас. Включно з тими, хто опинився в Ухані під час епідемії», – йдеться у дописі президента.
Цей пост поширили «слуги народу» Євген Брагар, Андрій Богданець, Володимир Крейденко та ще як мінімум шестеро депутатів.
Були і авторські пости, в яких народні обранці закликали заспокоїтись, однак більш популярними ставали дописи з обвинуваченням чинної влади і президента.
Хто знімав з ситуації «політичні вершки»
Депутати з опозиційних фракцій активно стали писати пости про провал операції. Один з лідерів партії «Опозиційна платформа – «За життя» Юрій Бойко заявив, що ситуація з евакуацією з Китаю – це «вирок горе-реформаторам» медичної системи.
«Протести у різних регіонах проти розміщення евакуйованих – це підтвердження недовіри людей до теперішньої влади», – пише пресслужба депутата.
Ще один депутат від ОПЗЖ – Нестор Шуфрич – теж звинуватив у дописі у фейсбуці прем’єр-міністра Олексія Гончарука.
А от його однопартієць Микола Скорик пішов далі – прив’язав до ситуації в Нових Санжарах розстріл протестувальників на майдані Незалежності шість років тому.
«Сьогоднішній висновок: коронавірус не найстрашніше. Багато хто вже одужав. А ця хрінь (має на увазі Революцію гідності – ред.) тримає наших співгромадян вже багато років. Декого попустило, однак багато хто залишається отруєним. Тому що зізнатись у тому, що шість років тому була помилка і злочин – це явка з повинною», – пише Микола Скорик на своїй сторінці.
Про «провал комунікації» з народом писала у дописі і депутатка від «Європейської солідарності» Яна Зінкевич.
А от Валентин Наливайченко з фракції Батьківщина назвав уряд прем’єра Гончарука урядом профанів. Та виказав здивування, що евакуйованих не розмістили в урядовому санаторії у Конча-Заспі.
Реакція на пости депутатів
Журналіст та блогер з Донбасу Денис Казанський порівняв істерику навколо коронавірусу з панікою одинадцятирічної давнини – коли парламентарі на всіх телеканалах заявляли про поширення так званого «свинячого грипу».
«Наша історія – це біг замкнутим колом божевілля. Все це вже було. Паніка, істеричні заголовки новин, маски, Богословська, яка кричить про епідемію легеневої чуми на заході України, яку завезли з Китаю. Але, хто тепер це все пам’ятає», – задається питанням Казанський та припускає, що певно Україна знову має пройти коло паніки, а депутати спробувати отримати з ситуації «політичні дивіденди».
Вдень 20 лютого ми зазирнули на сторінки у соцмережах усіх депутатів Верховної Ради. Про недопустимість політизації теми коронавірусу написала лише Ольга Стефанишина із фракції «Голос».
«Будь-яка політизація коронавірусу і всього навколо нього – це паразитизм. Це питання мають коментувати спеціалісти: лікарі, Міністерство охорони здоров'я України, Центр громадського здоров’я України», – написала вона та додала посилання на всі компетентні українські та міжнародні медичні організації, які публікують лише факти про розповсюдження коронавірусу.