Доступність посилання

ТОП новини

Диверсант на флоті РФ мав українське коріння. Історія «Гоги», який підпалив ракетний корабель «Серпухов»


Фотоколаж: колишній моряк РФ «Гога» (ліворуч) і заступник керівника Легіону «Свобода Росії» Максиміліан Андронніков
Фотоколаж: колишній моряк РФ «Гога» (ліворуч) і заступник керівника Легіону «Свобода Росії» Максиміліан Андронніков

Він підпалив ракетний корабель «Серпухов» і вивів його з ладу мінімум на пів року. Це перша спецоперація ГУР та Легіону «Свобода Росії» на Балтійському флоті. Позивний «Гога» – він старший радіотелеграфіст, 11 років служив на російському флоті. Мав доступ до державної таємниці і понад рік передав секретну інформацію українській стороні. Що змусило російського моряка, який виріс у родині військовослужбовців, вчинити диверсію? Яку роль у цьому зіграло його українське коріння? Журналісти проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» поговорили з ним та із заступником керівника Легіону «Свобода Росії».

«Я етнічний українець»

«З першого дня, як почалася повномасштабна війна, я виявився єдиною людиною на кораблі, яка виступила відкрито проти цієї війни. Не знаю, звідки йде ця недовіра до російської влади. Я зв’язався з родичами в Україні, тоді й побачив, що насправді відбувається – що Росія напала на Україну», – каже «Гога».

«Гога» – російський моряк, який підпалив МРК «Серпухов» в інтерв’ю Радіо Свобода (Крим.Реалії). Липень 2024 року
«Гога» – російський моряк, який підпалив МРК «Серпухов» в інтерв’ю Радіо Свобода (Крим.Реалії). Липень 2024 року
«Крим – 2.0», говорили вони. Повторення
«Гога»

«Гога» каже, що він етнічний українець, хоча народився у Калінінградській області Росії і жив там. На Харківщині у нього є далекі родичі: троюрідна сестра та троюрідна тітка. З ними він підтримує тісний зв’язок. Це вони йому розказали, що насправді сталося в Україні після 24 лютого 2022 року.

«Гога» відкрито заявив на кораблі, що не підтримує агресію Росії. Але переконати товаришів по службі йому не вдалося.

Малий ракетний корабель «Серпухов» на параді ВМФ Росії, 2017 рік. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу
Малий ракетний корабель «Серпухов» на параді ВМФ Росії, 2017 рік. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу

«Для них це було начебто свято. «Крим – 2.0», говорили вони. Повторення. Ось зараз «нацистів» знищимо. Це із Другої світової війни залишилося. Щось таке вони говорили. І ніхто тебе не підтримує абсолютно ніхто. Ні родичі, взагалі ніхто», – каже колишній військовослужбовець РФ.

«Я не можу служити в армії, яка воює в чужій країні»

У квітні викликав командир і сказав, що очікується відрядження в Україну, мінімум на 5 місяців
«Гога»

Коли почалася війна, матрос вирішив піти зі служби. Написав рапорт на звільнення. У ньому він зазначає: «Я не можу служити в армії, яка воює в чужій країні».

Рапорт надав командиру. Той передав далі по вертикалі: вищому командуванню, ФСБ, прокуратурі. Командир намагався переконати його змінити точку зору, а потім відправив до психіатра.

«Командир вирішив, якщо я не підтримую Росію, значить у мене щось не так із психічним здоров'ям. Дуже довго спілкувався із психологом. Він видав висновок, що я непридатний до служби. Але нічого не змінилося, не звільнили. Просто забрали допуск до зброї, перестали ставити на варту. На мене, виявляється, і товариші по службі писали доноси, що я негативно висловлююсь про президента. Прокурор сказав, що за повторне висловлювання буде кримінальна відповідальність», – каже «Гога».

Малий ракетний корабель «Серпухов». Архівна світлина. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу
Малий ракетний корабель «Серпухов». Архівна світлина. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу

«Мій брат у ФСБ. Він вирішив це питання»

З родиною та батьками «Гога» більше не спілкується. Вони залишилися в Калінінградській області Росії. Каже, занадто багато часу, сил та емоцій витратив, щоб переконати їх. «Гога» виріс у сім'ї військовослужбовців. батько його, вітчим, дід і прадід – служили в армії Росії. Моряків Балтійського флоту повідомили про відрядження в Україну, у списку був і «Гога».

«У квітні викликав командир і сказав, що очікується відрядження в Україну, кудись в «ЛНР» (на окуповану частину Луганщини; «ЛНР» – угруповання, що діє на окупованій частині Луганської області, яке було створено Росією, й визнане в Україні терористичним – ред.), мінімум на 5 місяців. Знайшлося 48 людей. Сказали, що ще три хвилі будуть по 50 людей. А в бригаді лише 600. Тобто, 200 осіб забирають із Балтійського флоту. Це взагалі якийсь нонсенс. Сказали, що ми будемо забезпечувати правопорядок на звільнених територіях. Воювати не будемо, але формувались як штурмовий підрозділ. Я потрапив до відділення мінометно-кулеметного», – розповідає «Гога».

На плацу їм пообіцяли величезні зарплати. Більшість моряків це влаштовувало, каже «Гога».

Малий ракетний корабель «Серпухов». Архівна світлина. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу
Малий ракетний корабель «Серпухов». Архівна світлина. Стоп-кадр з відео Першого російського каналу

«Вони були не проти туди поїхати, бо вони вірили у те, що їм розповідають, що гроші платять. Головне, щоб гроші платили. І їм сказали, що вони не будуть на першій лінії воювати. Ми ж моряки, як нас можуть... Нас не можуть відправити на передову», – згадує матрос.

Ми збільшуємося, ми політично міцніємо, нас стає чути в Росії, а це – найголовніше
Максиміліан Андронніков

«Гога» попередив матір про відправку в Україну. Вона передала це брату, який працює у ФСБ. Брат пообіцяв вирішити це питання. Незабаром «Гогу» виключили зі списків на мобілізацію.

«Брат сказав підготувати хабарі людям. Я сказав, що не знаю, що потрібно. Ми з ним домовилися про зустріч, але не зустрілися. Я вже був далеко. Не знаю, дзвонив він мені чи ні. Я не маю старого телефону. Але мені це не цікаво. Хіба цікаво, що вони про мене думають, але це нічого не змінить. Думають, що я поганий, і що? Для себе я добрий», – каже «Гога».

Колишній військовослужбовець флоту Росії каже, що командир називав його зрадником. Родич казав, що він «промитий». Таким себе «Гога» не вважає. Говорить, Росія для нього не батьківщина. А думка батьків, мовляв, йому вже байдужа.

«Нас стає чути в середовищі Росії»

Нині «Гога» рекрут Легіону «Свобода Росії». Пройшов вишкіл і готується приєднатися до бойового крила легіону. Останнім часом цей підрозділ бере участь у боях на Харківському напрямку – Вовчанськ та на Бахмутському – Часів Яр.

Багато хто наголошує: чисельність Легіону «Свобода Росії» замала, щоб досягти цілей, які вони перед собою залишили.

Заступник керівника легіону Максиміліан Андронніков на позивний «Цезар» на це відповідає, що вони нарощують силу та підтримують бойовий досвід.

Максиміліан Андронніков, заступник керівника Легіону «Свобода Росії» з позивним «Цезар» під час інтерв’ю Радіо Свобода (Крим.Реалії), 2024 рік
Максиміліан Андронніков, заступник керівника Легіону «Свобода Росії» з позивним «Цезар» під час інтерв’ю Радіо Свобода (Крим.Реалії), 2024 рік

«Ми збільшуємося, ми політично міцніємо, нас стає чути в Росії, а це – найголовніше. Тому що наша основна сила – вона схована в глибині нашої Батьківщини. Ті люди, які не можуть перетнути кордон, не можуть виїхати в інші країни, вони чекають на нас. Хто десь щось прикопав, комусь просто достатньо буде дати в руки автомат. Все вийде», – запевняє «Цезар».

Я буду боротися проти путінського режиму, щоб знищити його до кінця
«Гога»

«Гога» теж чекав слушної нагоди. Після недавніх спроб звільнитися з флоту РФ, у 2023 році він написав про це у чат-боті телеграм-каналу Легіону «Свобода Росії».

«Після того, як я вдруге намагався звільнитися, мені відмовили. Тоді я розгубився абсолютно. Я не міг виїхати з Росії. Я не мав закордонного паспорта. У мене «секретка» – доступ до держтаємниці. Я невиїзний і я військовослужбовець. Це такий «хет-трик», коли ти абсолютно нічого не можеш зробити. І з'явився вихід – зв'язатися із Легіоном «Свобода Росії». І вже розпочати повноцінну боротьбу», – поділилися спогадами «Гога».

Момент підпалу радіорубки малого ракетного корабля «Серпухов». Стоп-кадр із відео підпалу, наданого російським моряком
Момент підпалу радіорубки малого ракетного корабля «Серпухов». Стоп-кадр із відео підпалу, наданого російським моряком

Понад рік «Гога» збирав та передавав секретні дані українським спецслужбам. А згодом, як стверджує, підпалив ракетний корабель «Серпухов» і втік з Росії. Свою боротьбу він вирішив продовжити в Україні.

«Я все ж таки українець. Хоч тут і не народився, не жив, але моє коріння звідси, і знову ж таки – чому я не міг воювати на боці Росії? Для мене це просто неприйнятно. Так само мої родичі тут могли постраждати. Я тепер їх захищатиму, перебуваючи тут. Це головний аспект і я буду боротися проти путінського режиму, щоб знищити його до кінця», – каже «Гога».

  • Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило 8 квітня 2024 року, що в Росії був виведений із ладу ракетний корабель «Серпухов». «7 квітня 2024 року на території військово-морської бази ворога в місті Балтійськ Калінінградської області Росії внаслідок пожежі виведено з ладу ракетний корабель «Серпухов». Через пожежу всередині ракетного корабля повністю знищено його засоби зв’язку й автоматизації», – йдеться в повідомленні. Російська сторона це не коментувала.
  • «Серпухов» – російське судно проєкту 21631 «Буян-М», спущене на воду в 2015 році.
  • Головне управління розвідки Міністерства оборони України на пресконференції в Києві 3 липня 2024 року вперше розповіло про спецоперацію з кодовою назвою «Рибалка» та представило нового рекрута Легіону «Свобода Росії» на позивний «Гога» – військового РФ, який під час війни добровільно перейшов на бік України.
  • Зображення 16x9

    Алла Хоцянівська

    Кореспондентка проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з 2024 року. Авторка документальних проєктів «Вулиця Яблунська» та «Останній бій». В тележурналістиці з 2009 року, з 2014-го – воєнна кореспондентка. Працювала спеціальною кореспонденткою ТСН, «1+1». Викладала авторський курс «Репортерство в умовах війни» для студентів інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка. Закінчила Українську школу політичних студій та Вінницький державний педагогічний університет.

  • Зображення 16x9

    Анжеліка Руденко

    Старший телевізійний продюсер проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії з 2017 року. Автор документальних фільмів «Балух» і «Тиха депортація», серії інтерв'ю. Автор ідей документальних фільмів для Радіо Свобода. Працювала креативним продюсером ток-шоу «Говорить Україна» (IVORYFilm, телеканал «Україна»). На телебаченні працювала випусковим редактором новин на телеканалах ТВі, «Перший національний», «Інтер», «К1», «5-й канал». У 2002 році працювала продюсером, редактором, журналістом на «Громадському радіо», яке очолював Олександр Кривенко. Була ведучою та кореспондентом на радіо «Континент» та радіо «Столиця». Працювала над соціальними ток-шоу в Internews Ukraina. Закінчила Інститут журналістики. Пройшла навчання в Internews Ukraina, закінчила курси Thomson Foundation (Велика Британія).

Форум

XS
SM
MD
LG