Доступність посилання

ТОП новини

Секретна зброя проти «Шахедів». Звідки ЗСУ знають, куди летять БПЛА?


«Січ» демонструє журналісту Радіо Свобода Ігорю Токарю роботу програми «Віраж», яка моніторить повітряний простір України (колаж)
«Січ» демонструє журналісту Радіо Свобода Ігорю Токарю роботу програми «Віраж», яка моніторить повітряний простір України (колаж)

Журналістам проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, на передових позиціях у зоні бойових дій вдалось потрапити на нічне чергування ППО ЗСУ і зафіксувати збиття дронів-камікадзе Shahed. Також військові поділилися секретами, як збивають безпілотники без використання прожекторів чи лазерів.

Південь України, Херсонська область. На одному із секторів, першої лінії оборони, разом із артилерією та піхотою працюють і підрозділи ППО. Їх завдання – не пропустити російські літаючі об'єкти з лівого на правий берег Дніпра. Одні з найрезультативніших – бійці 38-го зенітно-ракетного полку імені генерал-хорунжого Юрія Тютюнника.

Ми збиваємо багато, але хотілося б більше
«Січ»

«Задачі нам ставлять різні. Одна із них – це прикриття інфраструктурних об'єктів. Тільки ми не базуємося біля самих інфраструктурних об'єктів, ми стоїмо на так званому «горлечку», на вході. Ми намагаємося якомога менше пропустити на мирну територію всього, що летить – «Шахеди, ракети, розвідувальні БПЛА. Ми збиваємо багато, але хотілося б більше», – розповів Крим.Реалії командир батареї 38-го зенітно-ракетного полку «Січ».

«Січ», командир батареї 38-го зенітно-ракетного полку
«Січ», командир батареї 38-го зенітно-ракетного полку

ППО-шники зазначають, що «Шахеди» вдосконалюються. У них стало значно більше цифрових компонентів і, цілком імовірно, що безпілотником росіяни вже можуть керувати в режимі реального часу, чого не було раніше.

Добре, що ця яма утворилась десь у полі тут, на передньому краю, а не там, де будинки, де живуть люди
«Січ»

«Січ» на Херсонщині давно. Він із побратимами брав участь ще у звільненні правобережжя. На своєму рахунку мають збиті та підбиті Су-24, Су-25, Су-27, Су-34. Та найбільше роботи саме по ірано-російських Shahed 136 («Герань-2»), за тиждень приземляють від кількох штук до двох десятків апаратів, в залежності від інтенсивності запусків.

«Отак виглядає те, що від нього лишається. Конкретно цей «Шахед», ми збили кілька днів тому, трохи ганялися за ним хлопці. Він був напханий досить великою кількістю вибухівки, тому що вирва від вибуху була завглибшки у зріст людини. Але як бачите, ми впорались, слава Богу. Добре, що ця яма утворилась десь у полі тут, на передньому краю, а не там, де будинки, де живуть люди», – показуючи уламки збитого безпілотника, розповів «Січ».

Уламки «Шахеда», збитого бійцями 38-го зенітно-ракетного полку
Уламки «Шахеда», збитого бійцями 38-го зенітно-ракетного полку

До 2014-го «Січ» був айтішником та бізнесменом, потім потрапив до АТО. Після демобілізації у 15-му зайнявся творчістю.

«Я продюсер співачки NAVKA, пісню «Танці, татанці» ви, мабуть, чули. До речі, ще коли якраз почався COVID-19, не було чим зайнятися, і ми реалізували дуже крутий проєкт. Ми протягом 13 тижнів літа зняли 13 кліпів на народну музику і на народні пісні. Це був дуже великий проєкт і називався «Україна в піснях», – зазначив «Січ».

Вночі «Шахеда» видно значно гірше і вночі люди більш втомлені
«Січ»

Основна робота в українських ППО-шників починається з настанням темряви. Тому, як тільки сонце сховалось, висуваємось до бойових розрахунків.

«Я думаю, тут логіка дуже проста, все розвивається шляхом найменшого спротиву. Вночі «Шахеда» видно значно гірше і вночі люди більш втомлені. Також це мова і про цинізм ворога, адже вночі люди не хочуть йти в укриття і, відповідно, жертви від уражень значно більші. Тому, користуючись нагодою, хочу сказати нашим співгромадянам – не ігноруйте ракетні небезпеки, ховайтеся», – наголосив, під'їжджаючи до бойових розрахунків «Січ».

Журналіст Крим.Реалії Ігор Токар та командир батареї 38-го зенітно-ракетного полку «Січ» видивляються у нічному небі появу «Шахедів»
Журналіст Крим.Реалії Ігор Токар та командир батареї 38-го зенітно-ракетного полку «Січ» видивляються у нічному небі появу «Шахедів»
Взагалі перші пуски – було складнувато, але зараз – як склянку води випити
«Пікассо»

Перший розрахунок, з яким ми познайомились – це троє бійців Вадим, Микола, та Олександр. За три місяці роботи, ці хлопці збили сім «Шахедів». Результат військові показують завдяки американському переносному зенітно-ракетному комплексу 80-х років FIM-92 Stinger, який дооснащений тепловізійним прицілом Thermion.

«Труба одноразова, один постріл – одна ціль, тоді тепловізор знімаємо і ставимо на іншу трубу. Перший мій «Шахед» йшов на висоті 1000 метрів і на дальності 1500 метрів, але все склалось добре, і ми поцілили в нього. Взагалі перші пуски – було складнувато, але зараз – як склянку води випити», – розповів боєць 38-го зенітно-ракетного полку «Пікассо», показуючи ПЗРК, з яким полює на безпілотники противника.

«Пікассо», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, тримає ПЗРК FIM-92 Stinger
«Пікассо», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, тримає ПЗРК FIM-92 Stinger

Поки у небі чисто, у повній темряві вирушаємо на сусідню позицію. Тут нас зустрічає боєць із позивним «Професор». Цей розрахунок також має результативні збиття, а на їхньому озброєнні – радянський ПЗРК «Ігла» та турецький кулемет Canik M2 QCB. Стежити ж за повітряною обстановкою допомагає планшет та спеціальне програмне забезпечення «Віраж», інтерфейс якого показувати не можна. Завдяки цій програмі, бійці можуть передбачати напрямок повітряних цілей та заздалегідь висуватися на їх перехоплення.

«Зараз можемо навіть порахувати й побачити, що на правобережжі Херсонської області перебуває не менше 15-ти російських розвідувальних БПЛА. І це тільки ті, що бачить та ідентифікує радар. Також ми можемо на неї клацнути – і нам одразу програма показує, що це за ціль, її напрямок, швидкість, і пропонує точку зустрічі», – продемонстрував на планшеті боєць 38-го зенітно-ракетного полку «Професор».

«Професор», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, за кулеметом Canik M2 QCB
«Професор», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, за кулеметом Canik M2 QCB
Перше, що він бачить на моніторі, це стрілку, яка вказує, в який бік треба повернути, підняти чи опустити зброю
«Професор»

Як кажуть бійці, завдяки встановленим тепловізорам і програмному забезпеченню, підсвічувати прожектором чи лазерною указкою ціль вже теж не потрібно – це минуле століття. Програмний комплекс Skylock надає навіднику всю необхідну інформацію.

«От приміром у наш сектор заходить повітряна ціль, відстань 6 км 200 м, відносна висота 425 м. Дивіться, як система допомагає працювати навіднику – перше, що він бачить на моніторі, це стрілку, яка вказує, в який бік треба повернути, підняти чи опустити зброю. Коли ціль опиняється у полі зору – вона позначається кружечком. Коли ж об’єкт буде у зоні досяжності, навіднику залишиться лише прицілитися і відкрити вогонь», – пояснив «Професор».

«Професор», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, демонструє інтерфейс програми Skylock, яка виводиться на монітор тепловізійного приладу
«Професор», боєць 38-го зенітно-ракетного полку, демонструє інтерфейс програми Skylock, яка виводиться на монітор тепловізійного приладу
Росіяни стали хитрішими і постійно змінюють напрямок руху безпілотників
«Кобра»

Поки інформації про запуск «Шахедів» немає, висуваємось на зустріч до зенітників, групи «Кобра». Ці бійці працюють із радянською 23-міліметровою зенітною установкою ЗУ-23-2. Хлопці нещодавно служать у ППО, тому похизуватися результативністю поки що не можуть.

Дрони-камікадзе з'явилися в небі ближче до півночі і атмосфера очікування стала напруженішою. Бійці ще раз перевірили готовність зброї і крім моніторингу повітряного простору у програмі «Віраж» почали шукати цілі, покладаючись ще й на власний слух та тепловізори.

«На даний момент з лівого берега заходять дві групи «Шахедів», рухаються курсом на Кривий Ріг. Але росіяни стали хитрішими і постійно змінюють напрямок руху безпілотників, відхиляються то лівіше, то правіше, або взагалі можуть нарізати кола», – слідкуючи за повітряним простором, сказав боєць 38-го зенітно-ракетного полку «Кобра».

«Кобра», боєць 38-го зенітно-ракетного полку
«Кобра», боєць 38-го зенітно-ракетного полку

За лічені хвилини, після перетину «Шахедами» Дніпра, ми побачили, як сусідні розрахунки розпочали роботу по безпілотниках. Як тільки БПЛА входили в 10 кілометрову зону, розрахунок переходив у повну бойову готовність і був готовий кожної секунди відкрити вогонь.

«Швидкість 180-200 км/год, висота 750, азимут 40. Він має проходити у цій точці. Береш приціл не посередині, а праворуч і нижче, ось приблизно у цій точці», – оперативно «Кобра» інструктував навідника перед зустріччю із «Шахедами».

Боєць 38-го зенітно-ракетного полку спостерігає, як сусідні підрозділи ведуть вогонь по «Шахеду»
Боєць 38-го зенітно-ракетного полку спостерігає, як сусідні підрозділи ведуть вогонь по «Шахеду»
Ціль обстріляна, але не вражена
«Кобра»

Неочікувано для розрахунку, один із безпілотників, пройшовши повз сектор не в зоні ураження, розвернувся і почав летіти просто на нас. Бійці оперативно розвернули автомобіль, перемістились і відкрили вогонь на ураження.

«Переміщуйся, розвертай стволи! Давай чергу коротеньку! Вогонь! Давай ще! Давай-давай! Давай-давай-давай! «Січ» – я «Кобра». Мінус-мінус, по якому працювали – мінус. Ціль обстріляна, але не вражена», – давав команди та одразу ж прозвітував у радіостанцію боєць «Кобра».

Бійці 38-го зенітно-ракетного полку щойно закінчили вести вогонь по пролітаючому «Шахеду»
Бійці 38-го зенітно-ракетного полку щойно закінчили вести вогонь по пролітаючому «Шахеду»

У ніч нашого чергування, лише у нашому квадраті було зафіксовано 9 «Шахедів», чотири з них ми візуально бачили, як збили. Загалом, за час великої війни Росія запустила по Україні понад п'ять з половиною тисяч таких безпілотників. За словами українських військових, частка збитих коливається від 100 до 70 відсотків.

  • Зображення 16x9

    Ігор Токар

    Журналіст проєкту «Крим.Реалії», створеного Радіо Свобода, з 2018 року. Також на Радіо Свобода протягом 2019 року був журналістом та телеведучим програми «Ньюзрум». Роботу на національних телеканалах розпочинав як регіональний стрінгер. Співпрацював з такими телеканалами: ICTV, «5-й канал», «Еспресо», «112 Україна», «24». Співзасновник громадської організації та веб-ресурсу «Центр медіарозслідувань «Прозоро». Автор документального фільму «Чміль». Закінчив факультет філології та журналістики Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Форум

XS
SM
MD
LG